Da li ste tokom dojenja, neposredno pre refleksa otpuštanja mleka, osetile neprijatno osećanje koje se proteže celim telom? Ukoliko ova senzacija traje kratko i javlja se samo tokom dojenja, reč je o D-MER fenomenu. D-MER ili Dysphoric Milk Ejection Reflex se javlja zboh hormonskih promena tokom trudnoće, porođaja i dojenja i sasvim je normalna pojava, ali je ne doživljavaju sve mame.
Iako se često pogrešno identifikuje kao emocionalna reakcija na dojenje, ali D-MER je zapravo fiziološki fenomen koji ima veze sa promenama u hemijskom sastavu mozga tokom procesa otpuštanja mleka.
D-MER nije široko rasprostranjen fenomen, iako nije retkost. Njegova tačna učestalost nije precizno utvrđena. Žene koje doživljavaju D-MER obično opisuju iznenadnu promenu raspoloženja koja se javlja odmah prilikom otpuštanja mleka. Osećaji uključuju tugu, anksioznost, nervozu, iritaciju ili druge negativne emocije. Ovi simptomi se javljaju samo tokom samog čina dojenja, a ne uopšteno tokom perioda dojenja ili u svakodnevnim situacijama.
D-MER se povezuje sa naglim padom dopamina, neurotransmitera u mozgu, koji se dešava tokom samog procesa otpuštanja mleka. Ovaj pad dopamina dovodi do negativnih emocionalnih reakcija. Nakon što mleko počne da teče, nivo dopamina se vraća u normalu, i simptomi se smiruju.
Vodič za dojenje: Odgovori na sve nedoumice
Iako D-MER može izazvati nelagodnost, važno je napomenuti da ne utiče na fizičko zdravlje bebe i da ne sprečava uspešno dojenje. Međutim, emocionalna nelagodnost može uticati na emocionalni doživljaj majke tokom dojenja.
Kako se izboriti sa D-MER-om?
Za D-MER ne postoji lek, ali postoje načini uz koje mame mogu lakše da se nose sa njime. Najvažnije je razumevanje da se radi o fiziološkom fenomenu, a ne emocionalnom odgovoru na dojenje. Već i sama svest o njemu može pomoći ženama da prepoznaju simptome i prevaziđu osećaj. Edukacija o D-MER-u može smanjiti anksioznost i nelagodnost.
Ako osećate D-MER, probajte da promenite mesto na kome dojite, pustite neku muziku ili promenite osvetljenje u prostoriji. Probajte da dojite u drugom položaju. Važno je da uvek imate na umu šta je u pitanju i da ne podležete emocijama koje su fiziološke.
Dobra ideja je da o problemu pričate sa svojim partnerom i zamolite ga za podršku. Ako soećanja postanu prejaka, ili razmišljate da odustanete od dojenja zbog njih, konsultujte se sa savtnicom za dojenje ili psihoterapeutom.
D-MER može se javiti kod svih žena, bez obzira na prethodno iskustvo sa dojenjem, broj dece ili druge faktore. Važno je naglasiti da svaka žena treba da stvori svoju strategiju prilagođavanja i da vidi šta njoj prija u tom momentu.
Komentari (0)