Foto: Canva

Šta je amniocenteza?

Izvor: Bebac

Šta je amniocenteza?

Amniocenteza je invazivna dijagnostička analiza koja utvrđuje prisustvo hromozomskih abnormalnosti kod bebe. Radi se tako što se uz pomoć šuplje igle izvuče određena količina plodove vode iz materice i šalje na laboratorijske analize. Ta analiza ima za cilj da dijagnostikuje prisutne hromozomske poremećaje.

Šta prethodi amniocentezi?

Pre amniocenteze radi se ekspertski ultrazvuk i skrining testovi.

U 12. nedelji trudnoće radi se ekspertski ultrazvuk, kada ginekolog kontroliše da li postoje anomalije kod ploda, proveravaju se bebini hromozomi i procenjuje se  rizika od Daunovog sindroma.

Zatim se rade skrining testovi, kojima se takođe otkrivaju anomalije. Dabl test iz krvi trudnice radi se otprilike u isto vreme kada i ekspertski ultrazvuk, a tripl test nakon 15. nedelje. Ukoliko rezultati nisu najpovoljniji, lekar će vas verovatno uputiti kod genetičara, sa kojim ćete se konsultovati i doneti odluku da li želite da radite amniocentezu ili neki sigurniji prenatalni test.

Kada se radi amniocenteza?

Ova analiza je poslednji korak analiziranja ploda u trudnoći, gde se ujedno i dijagnostifikuje prisustvo hromozomskih poremećaja. Amnicentezu vam propisuje  lekar koji smatra da na osnovu prethodnih testove za to ima potrebe, ali se za ovaj test možete odlučiti i sami.

U kojoj nedelji trudnoće se radi amniocenteza?

Uzimanje plodove vode se obično radi između 16. i 18. nedelje trudnoće, a najkasnije do 19. nedelje. U Srbiji je situacija trenutno takva da se rezultati čekaju i do devet nedelja, zbog čega se buduće mame sve više odlučuju za neinvazivne prenatalne testove (NIPT) koji u 99 odsto slučajeva mogu da utvrde prisustvo hromozomske anomalije.

Šta treba da uradim pre amniocenteze?

Budući da je amnicenteza bolan i invazivan metod analize, pre toga se detaljno rade skrining testovi koji mogu biti:

– prvi test u trudnoći – NIPT (precizni neinvazivni prenatalni test ) gde se analizira 10 mililitara majčine krvi
– kao i manje precizni dabl, tripl i kvadripl testovi koji se sastoje od vađenja krvi, ali i ekspertskog ultra zvuka.

Verified – ekspertski prenatalni test se može uraditi već od 10. nedelje trudnoće, a ukoliko su rezultati dobri, ne morate da radite ni jedan drugi test. Tek ukoliko neki od skrining testova (Verified, dabl i tripl test) pokažu da postoji sumnja na neki poremećaj, lekar će Vas uputiti na amniocentezu.

verified 3.0 - ekspertski prenatalni test

Zašto se radi amniocenteza?

Postoji više razloga zašto se radi ova procedura:

1. Genetička amniocenteza obezbeđuje proveru naslednog materijala (hromozoma) i to kada lekar to predloži nakon abnormalnih rezultata prethodnih testova, nakon informisanja lekara o bolestima u porodici i na kraju su obavezne konsultacije se genetičarem, ali odluka je na vama da li želite da uradite amniocentezu.

Ovom metodom utvrđuje se da li postoji opasnost od pojave Daunovog, Tarnerovog, Edvardsovog ili Patau sindroma, a takođe mogu da se utvrde i druge anomalije bebe (gubitak sluha ili vida kod bebe). Takođe, na ovaj način se sa sigurnošću može utvrditi i pol bebe.

2. Utvrđivanje zrelosti pluća – tačnije ispituje se da li su bebina pluća spremna za porođaj. Ovaj tip amniocenteze se primenjuje u slučajevima kada zbog određenih komplikacija trudnica ranije mora da se porodi. Ova procedura se obavlja od 32. a najkasnije do 39. nedelje.

Da li je ova procedura pouzdana?

Amniocenteza je veoma pouzdana metoda, čak u oko 99.4% slučajeva, ali je i invazivna i nosi određene rizike. Neuspešna može da bude jedino u slučaju da nije uzeta dovoljna količina plodove vode, ili ako nije uzet adekvatan uzorak.

Da li obavezno sve trudnice treba da rade amniocentezu?

Ne. Nijedan test nije obavezan ukoliko vi to ne želite. Ginekolog vam ga može preporučiti na osnovu vaših genetskih predispozicija. U slučaju skrining testova, na vama je za koji ćete se odlučiti. Do amniocenteze ne morate ni doći ukoliko ekspertski prenatalni test Verified ili dabl test ne pokažu da je to potrebno.

Kako izbeći amniocentezu? >>>

Takođe, ukoliko ste deo rizične grupe kojima se preporučuje ova procedura, obavezno razmislite o tome da se za početak konsultujete sa ginekologom i genetičarem koji će vam detaljnije objasniti koliki je rizik da rodite bebu sa određenim anomalijama.

Koliko je bezbedna ova procedura?

U 1: 1600 slučajeva se dešava da postoji hromozomopatija ploda, ali sa druge strane kod jedne od 200 žena dođe do pobačaja. Međutim, nakon kasnijih ispitivanja se u dosta slučajeva utvrdi da je pobačen plod imao hromozomopatiju.

Iskustva drugih trudnica možete pročitati ovde.

Šta može da zameni amniocentezu?

U odnosu na amniocentezu, ovaj test je bezbedan i za majku i za bebu i ne postoji rizik od pobačaja.
Iz male količine majčine krvi posebnom metodom se izdvaja DNK bebe. Fragmenti te DNK se sekvencioniraju na milione delova, a svaki hromozom se broji. Posebnom metodom se precizno i sigurno utvrđuje prisustvo anomalija. Tako već za pet do sedam dana možete imati rezultate i biti informisani šta dalje da radite.

Postanite član Bebac porodice! Registrujte se

Da li ste trudni ili imate bebu?

Unesite termin porođaja ili datum rođenja vašeg bebca i pratite njegov razvoj iz nedelje u nedelju.

Komentari (85)

  1. Juče sam radila amniocentezu u Poliklinici u Novom Sadu. Sve je prošlo uredu, nije jako bolno i neprijatno (čak manje nego što sam očekivala). Sve je bilo brzo gotovo. Nije strašno. Osoblje je izuzetno ljubazno i unapred su mi rekli sve što je važno, tako da su me umirili. Čekam rezultate od 4 do 5 nedelja.

    0
  2. Da li je neko skoro radio amniocintezu u Institutu za majku I dete? Zanima me kakva je procedura? Da li se ostaje u bolnici dan ranije ili mozda dan posle izvodjenja amniocenteze? Dobila sam uput tamo da radim.

    15
  3. Ja sam jako zbunjena i uplasena pa ako ima neko da mi odgovori molim vas.

    Da li je neko imao iskustvo da su nalazi krvi i ultrazvuka svi bili u redu, dok je treci put na ultrazvuku uocen manji nos bebe i da na kraju nalaz amnio bude ono najgore? Inace na tom ultrazvuku gdje je uocen manji nos pozicija bebe nije bila idealna ali eto uocen je manji nos pa je to bio razlog za amnio. Ima li neko sa pozitivnim ishodom?

    10
  4. Eksperni UZ je ok. Rezultat Dabl je ok, ali je PAPP je 4,1 (max je 2). Dobila upute za genetiku u NS Dečija bolnica … Treba da biram AC ili prentalni? Članice iz NS, neke preporuke i da li da se plašim AC?

    20
    • Ja sam skoro radila amniocentezu. Najbitnije je izabrati dr koji ima puno iskustva u izvođenju amniocenteze. Osetila sam malu neprijatnost, neki kao grč dok su vadili plodovu vodu, ali meni je posteljica na prednjem zidu pa je možda zato bilo malo neugodnije. Intervencija ne traje dugo tako da nije ništa strašno. Nakon toga sam lezala 2h i otisla kući. Nisam imala apsolutno nikakvih problema, rezultati su stigli nakon 10 dana (radila sam privatno) i hvala Bogu sve je ok. Ovo mi je druga trudnoća i morala sam raditi AC zbog problema koji sam imala u prvoj trudnoći. Svi sajtovi za prenatalne testove ističu rizike AC, a ne može se videti koji su njihovi nedostaci, a to je da su pouzdani samo za 3 najčešće trizomije, a čak i da se uzme paket gde se analiziraju svi hromozomi oni ne mogu utvrditi mozaicizam i parcijalne trizomije. Tako da je najbolje da se konsultujete sa genetičarem koji će vam pojasniti razlike izmedju prenatalnog i AC i pomoći da odlučite sta je najbolje u vašem slučaju.

      12
  5. Prenatalni neinvazivni testovi LAZ! Manite se tog bacanja para i ako zaista zelite da znate da li je vasa beba zdrava onda radite AC (ako ste spremni na rizik). Svaki iole dobar geneticar ce vam isto reci.

    21
  6. U Banjaluci jednoj ženi uradili amniocentezu u 4 mjesecu, idući dan dobila infekciju i sepsu i umrla
    Sada ko ce odgovarati za to niko ne zna
    Tako da amniocentezu nije nimalo dobra stvar

    14
    • Meni su sa trecim detetom radili amniocentezu u N fronta jedva sam izgurala do 8 meseca bakterije i oticanje plodove vode dete se rodilopre vremena sa rupicom u nozi ima oziljak tako da je to mnogo opasna intervencija i zavisi i ko je radi

      0
  7. Moje iskustvo sa aminocintezom je haos,urađena intervencije u kbc Zvezdara 13.01 sve ok,kontrolni uz sutradan beba nije živa a rezultati stignu posle 4 nedelje ” normalan muški kariotip ” tako da ja lično ne preporučuje ac nikome jer greška lekara je meni u 19-estoj nedelji uništila život. Prilikom preuzimanja rezultata rečeno mi je da zbog tog rizika i postoje prenatalni testovi.Ako sami već preporučuju te testove zašto se radi ac još uvek.

    20
  8. Mojebiskustvo sa amino je katastrofa..Intervencija kao intervencija nije nista bolno ali jako stresno! Sam postupak je poceo dezinfikovanjem stomaka,onog aparata za uz i odjednom pojavljuje se ogromna igla sam cujem buc,propada u stomak,gledam gore ne smem ni d apogledam i posle par sekundi vade iglu i kazu mozete ustati..Ja cela izgubljena pogledam ona dva sprica plodove vodice i upitam ih zasto su zuta,ustajem da predjem u drugu “sobu” da primim rogan (injekciju zbog krvne grupe) usput osetim jake vrtoglabove i mucninu..Sedim i osecam nesvesticu,jako jako odvratan osecaj,ne umem da ga opisem uzasan jee!! Sestre i doktori su me umili,dali vode,otvorili prozor i posle nekoh vremena mi je bilo bolje. Ne umem da vam opisem koliko je to veliki stres po vas i vasu bebu..A intervencija kao intervencija nije strasna. Odmah su me otpistili sto je jako sramno za bolnicu poput Narodnog fronta,posle svega 10 minuta od jake mucnine su me otpustili…Niti prepisali neki lek,niti rekli sta trebam i kako raditi nista. Jos sam morala da dolazim za Bg sutra dan po otpusnu listu. Sramota!

    13
  9. Stvarno nije u redu da mesate babe i zabe,ako pisete o amnio,onda pisite o amnio,to sam htela da procitam,a ne o neinvazivnim testovima,koji na kraju krajeva daju lazno pozitivne i lazno negativne rezultate!!! Sto to ne napisete?? Svuda u svetu su besplatni,samo nama ovde derete kozu s ledja!!! I sama sam prvo razmisljala o nekom neinvazivnom testu,medjutim,kada sam se dobro posavetovala,odustala sam i uradila amnio,nista bolno,nista strano,trajalo je 7-8 min i to je to i kakvih crnih 9 nedelja rezultati,nije istina,ja sam ih dobila posle 15 dana. Daj bebac,nemojte se baviti cime ne trebate i da plasite sve buduce mame,pogotovo mlade mame koje cekaju prvo dete. Sve zene 35+ imaju besplatnu amnio,cisto ako neka mama ne zna.

    67
  10. Radila sam amniocentezu krajem jula u Kbc “Zvezdara” zbog povisenog beta hcg. Intervencija nije bolna i kratko traje, tako da, teze mi je palo intravensko davanje antibiotika posle. 🙂 Prenocila sam u bolnici, takva je procedura. Dobila sam utrogestan i strogo lezala nekoliko dana. Dok sam cekala rezultate, citala sam razna iskustva na internetu, sto mi je izazvalo uzasne napade panike. Mislila sam da cu poludeti. Samoj sebi sam napravila nevidjeni pritisak. Kada sam videla cemu sve to vodi, prestala sam da se informisem na ovaj nacin i dosla sam k sebi. Rezutati su u redu, moja starija devojcica ce dobiti brata. 🙂

    27
  11. Pozdrav svima,
    htela bih da podelim svoje iskustvo u vezi amniocenteze. Moj dabl test je pokazao statističku šansu za dawn sindrom 1:98. Otišla sam na amniocentezu imajući u vidu mogućnost pobačaja, koja se statistički dešava u 1:200. Niko mi nije spominjao komplikacije izvan infekcije ili pobačaja. Po rezultatima moje dete je zdravo. Nedelju dana nakon amniocenteze otišla sam na UZ, gde je utvrđeno da imam amnionsku bridu ili traku, nastalu nakon amniocenteze. Amnionska brida može, ali i ne mora ta amputira određeni deo tela bebe. Sve zavisi od kretanja deteta. Sad mi preostaje strepnja sve do kraja trudnoće (ili do nestanka te bride). Svim mamama predlažem da dobro razmisle pre amniocenteze, koja stvarno nije bolna, ali jeste invazivna metoda i može da ima posledice, koje lekari zaborave da nagoveste u svojim šturim objašnjenjima. Želim svima najbolje.

    12
    • Zdravo Loli, gde ste radili amniocintezu. Ja imam zakazano uskoro i prvi put sam sad procitala o amnionskoj bridi koju moze da napravi. To mi niko nije rekao a trebaju stvarno u savetovalistu sve komplikacije da ti predoce. I sad naravno nisam pametna uopste sta da radim. Meni su zbog godina to preporucili. Jel vama nestala ta brida? Nadam se da je bekac dobro.

      0
  12. Kako vas nije sramota, navodno je sajt bebac.com i članak je o amniocentezi a vi reklamirate verifide? I nije dovoljno što je reklama tu, i slika i sve, normalno trebaju vam pare, nego još u tekstu pišete o verifide i gde i šta, kakva je to objektivnost, zašto bi bilo ko verovao vašem sajtu kada ste tu ne da bi pisali o trudnoći i u vezi sa njom već direktno i besramno reklamirate u tekstu? Hajde se malo saberite, pa nisu ljudi baš majmuni

    71
  13. Ja sam danas otisla po rez amniocenteze u Narodni front. Hvala Bogu sve je u redu,zdrava devojcica. Sto se tice iskustva prezadovoljna sam i samim postupkom i brzinom rezultata. Jeste psihicki sve tesko i najvise ubija cekanje nakon rez dabl testa pa do genetskog savetovalista i onda dok dodjete do same procedure. Ubod nista strasno,malo ziganje,nista nisam dobila od terapije,doktor mi je rekao sve normalno da radim,samo taj dan da odmaram. U frontu se rade i nalazi u njihovoj lab. Razlog zbog kog sam radila amnio bio je samo poviseni bhcg skoro 7 moma. Savetujem da ne citate mnogo po forumima i trazite po netu jer cete zivce sebi pokidati kao ja. Svaka zena i trudnoca su drugacije. Sa srecom svima.

    35
  14. Drage buduce mame, imam 25god.i prva mi trudnoca. Svi nalazi uredni ali nam predlozili amnio.i pristali smo. Poliklinika Novakov u N.S. Ja sam se psihicki spremila i opustila. Ubod osetila malo ali nije mi cak ni neprijatno bilo. Dobila utrogestan od 200 vaginalno 5 noci i antibiotik na 8 sati. Posle intervencije imala blaze menstrualne bolove na prekide, prestali za sat. Sad mirovanje. Rezultazi za 8 do 10 dana 🙂

    14
  15. Cao svima ja sam 22 nedelja i radila sam msgnetnu rezonacncu i utvrdjeno mi je da ima mi beba neku anomaliju.Treba da radim aminosintezu pa me zanima da li je to 100 posto sigurno i da li ima mozda nesto sigurnije od toga?

    33
  16. Rezultati stigli posle 3nedelje,ali sam cekala nedelju dana da dr.potpise(sto je van pameti)al dobro,bitno da je nalaz uredan-cekamo devojcicu ❤❤❤

    8
  17. Zdravo drage mame pitanje…punim 36 god. u avgustu tadila dabl i tripl i sve ok hvala Bogu,amnio sam odlucila da ne radim jer sam sigurna da je sve kako treba?! Pa dal ima slicnih iskustava kao moj volela bi znati? Pozz

    23
  18. Moje iskustvo. Imam 21.godinu i radila sam tripl test pre 5dana, statistika samog testa je pokazala malu verovatnocu rizika, ginekolpg i strucmo osoblje mi je reklo da je potrebna amniocinteza. Pristala sam naravno, znajuci da cu biti sigurna posle toga sta je sa mojom benom. Danas sam pre podne radila amniocintezu, imala sam strah kao da idem na neku operaciju na zivo, sva izgubljena sam bila, odavno se nisam tako osecala. Sva sreca legla sam doktprica je bila prijatna i digla mi je raspolozenje, da je taj ubod bio kao da vadim krv, osetila sam kao da me komarac ujeo. Najbitnije je da budete mirne u toku uboda, da se ne pomerate da ne dodje do komplikacije. Tako da je sve proslo kao da sam sela i pila kafu:’)
    Ne slusajte price da nesto boli ili ostalo, ja Vas sve razuveravam i sigurne budite da NE BOLI! Rezultate cekam 3. Nedelje pa cu videti sve

    19
  19. Radila sam amniocentezu pre nekoliko dana kod dr Novakov u NS, sve je prošlo dobro, ona je prijatna, smirena, blaga, sve što sam osetila je ubod kao kad vadiš krv. Nisam gledala ali sam slušala i ništa nije strašno. Dobila sam antibiotike i utrogestan 3x vaginalno, za mene je nastao blagi stres kad sam ležala kod kuće. Vaginalete stalno curkaju pa sam ae tripovala dal je to plodova voda ili ne..rekli su mi da je očigledno kad je plodova voda u pitanju. Da li neko ima slična iskustva? Uložak za detekciju curenja plodove vode košta 2800 dinara?!!! Stvarno sramota!

    9

Ostavite komentar

Izračunajte termin porođaja

Unesite prvi dan Vašeg
poslednjeg ciklusa

Prosečno trajanje ciklusa

Šta je amniocenteza?

Amniocenteza je invazivna dijagnostička analiza koja utvrđuje prisustvo hromozomskih abnormalnosti kod bebe. Radi se tako što se uz pomoć šuplje igle izvuče određena količina plodove vode iz materice i šalje na laboratorijske analize. Ta analiza ima za cilj da dijagnostikuje prisutne hromozomske poremećaje.

Šta prethodi amniocentezi?

Pre amniocenteze radi se ekspertski ultrazvuk i skrining testovi.

U 12. nedelji trudnoće radi se ekspertski ultrazvuk, kada ginekolog kontroliše da li postoje anomalije kod ploda, proveravaju se bebini hromozomi i procenjuje se  rizika od Daunovog sindroma.

Zatim se rade skrining testovi, kojima se takođe otkrivaju anomalije. Dabl test iz krvi trudnice radi se otprilike u isto vreme kada i ekspertski ultrazvuk, a tripl test nakon 15. nedelje. Ukoliko rezultati nisu najpovoljniji, lekar će vas verovatno uputiti kod genetičara, sa kojim ćete se konsultovati i doneti odluku da li želite da radite amniocentezu ili neki sigurniji prenatalni test.

Kada se radi amniocenteza?

Ova analiza je poslednji korak analiziranja ploda u trudnoći, gde se ujedno i dijagnostifikuje prisustvo hromozomskih poremećaja. Amnicentezu vam propisuje  lekar koji smatra da na osnovu prethodnih testove za to ima potrebe, ali se za ovaj test možete odlučiti i sami.

U kojoj nedelji trudnoće se radi amniocenteza?

Uzimanje plodove vode se obično radi između 16. i 18. nedelje trudnoće, a najkasnije do 19. nedelje. U Srbiji je situacija trenutno takva da se rezultati čekaju i do devet nedelja, zbog čega se buduće mame sve više odlučuju za neinvazivne prenatalne testove (NIPT) koji u 99 odsto slučajeva mogu da utvrde prisustvo hromozomske anomalije.

Šta treba da uradim pre amniocenteze?

Budući da je amnicenteza bolan i invazivan metod analize, pre toga se detaljno rade skrining testovi koji mogu biti:

– prvi test u trudnoći – NIPT (precizni neinvazivni prenatalni test ) gde se analizira 10 mililitara majčine krvi
– kao i manje precizni dabl, tripl i kvadripl testovi koji se sastoje od vađenja krvi, ali i ekspertskog ultra zvuka.

Verified – ekspertski prenatalni test se može uraditi već od 10. nedelje trudnoće, a ukoliko su rezultati dobri, ne morate da radite ni jedan drugi test. Tek ukoliko neki od skrining testova (Verified, dabl i tripl test) pokažu da postoji sumnja na neki poremećaj, lekar će Vas uputiti na amniocentezu.

verified 3.0 - ekspertski prenatalni test

Zašto se radi amniocenteza?

Postoji više razloga zašto se radi ova procedura:

1. Genetička amniocenteza obezbeđuje proveru naslednog materijala (hromozoma) i to kada lekar to predloži nakon abnormalnih rezultata prethodnih testova, nakon informisanja lekara o bolestima u porodici i na kraju su obavezne konsultacije se genetičarem, ali odluka je na vama da li želite da uradite amniocentezu.

Ovom metodom utvrđuje se da li postoji opasnost od pojave Daunovog, Tarnerovog, Edvardsovog ili Patau sindroma, a takođe mogu da se utvrde i druge anomalije bebe (gubitak sluha ili vida kod bebe). Takođe, na ovaj način se sa sigurnošću može utvrditi i pol bebe.

2. Utvrđivanje zrelosti pluća – tačnije ispituje se da li su bebina pluća spremna za porođaj. Ovaj tip amniocenteze se primenjuje u slučajevima kada zbog određenih komplikacija trudnica ranije mora da se porodi. Ova procedura se obavlja od 32. a najkasnije do 39. nedelje.

Da li je ova procedura pouzdana?

Amniocenteza je veoma pouzdana metoda, čak u oko 99.4% slučajeva, ali je i invazivna i nosi određene rizike. Neuspešna može da bude jedino u slučaju da nije uzeta dovoljna količina plodove vode, ili ako nije uzet adekvatan uzorak.

Da li obavezno sve trudnice treba da rade amniocentezu?

Ne. Nijedan test nije obavezan ukoliko vi to ne želite. Ginekolog vam ga može preporučiti na osnovu vaših genetskih predispozicija. U slučaju skrining testova, na vama je za koji ćete se odlučiti. Do amniocenteze ne morate ni doći ukoliko ekspertski prenatalni test Verified ili dabl test ne pokažu da je to potrebno.

Kako izbeći amniocentezu? >>>

Takođe, ukoliko ste deo rizične grupe kojima se preporučuje ova procedura, obavezno razmislite o tome da se za početak konsultujete sa ginekologom i genetičarem koji će vam detaljnije objasniti koliki je rizik da rodite bebu sa određenim anomalijama.

Koliko je bezbedna ova procedura?

U 1: 1600 slučajeva se dešava da postoji hromozomopatija ploda, ali sa druge strane kod jedne od 200 žena dođe do pobačaja. Međutim, nakon kasnijih ispitivanja se u dosta slučajeva utvrdi da je pobačen plod imao hromozomopatiju.

Iskustva drugih trudnica možete pročitati ovde.

Šta može da zameni amniocentezu?

U odnosu na amniocentezu, ovaj test je bezbedan i za majku i za bebu i ne postoji rizik od pobačaja.
Iz male količine majčine krvi posebnom metodom se izdvaja DNK bebe. Fragmenti te DNK se sekvencioniraju na milione delova, a svaki hromozom se broji. Posebnom metodom se precizno i sigurno utvrđuje prisustvo anomalija. Tako već za pet do sedam dana možete imati rezultate i biti informisani šta dalje da radite.
Izračunajte vaš BMI
Pol:

Godine starosti:

Vaša visina:

Vaša težina:

Vaš BMI iznosi
22,5
Normalna težina

Neuhranjenost
Normalna telesna masa
Manja gojaznost
Gojaznost
Velika gojaznost
Preterana gojaznost
Napomena: BMI kalkulator služi isključivo u informativne svrhe i rezultati su okvirni. Nije zamena za dijagnostičku metodu. Vrednosti ne važe za decu do 18 godina, trudnice i dojilje, bolešljive i slabe osobe
Utvrdite kada su vam plodni dani i povećajte šanse da ostanete u drugom stanju.

Potrebno je samo da unesete prvi dan vašeg poslednjeg ciklusa i prosečno trajanje i dobićete kalendar plodnih dana za narednih pet meseci.

Izračunavanje plodnih i neplodnih dana je metoda koja se zasniva na karakteristikama menstrualnog ciklusa. Svaka žena koja ima ciklus na 28 dana, ima ovulaciju (oslobađanje jajne ćelije) oko 14. dana ciklusa.
Izračunajte plodne dane

Prvi dan poslednje menstruacije

Prosečno trajanje ciklusa
Ovulacija ≈
Ned. 20.07.2021. Pet. 25.07.2021.
Danas je Ponedeljak, 21.04.2025
Plodni dani
Menstruacija
dana 5 Menstruacija
dana 15 Folikularna faza
dana 6 Ovulacija
Sledeća menstruacija
za ≈ 28 dana

Može vas zanimati još i

Najnovije