Foto:

Ishrana beba: Šta i koliko u prvih godinu dana?

Izvor: Bebac.com

Novorođenče

Kolostrum

Prvo što beba jede kad se rodi je kolostrum. To je prvo majčino mleko u kom se nalaze antitela koja beba ne može još sama da proizvede i izuzetno hranljive materije.

Kolostrum pomaže bebi da isprazni digestivni trakt od mekonijuma i prekomerne sluzi.  Beba bi trebalo obavezno da sisa ovo mleko jer ne samo da je zdravo za nju već će tako podstaći mleko koje se nagomilava u dojkama mame.

Količina

Prvi podoji su vrlo mali – oko pola kafene kašičice.

Prvi mesec

Majčino ili adaptirano mleko

Preporučuje se da bebina ishrana bude isključivo dojenje. Ako to nije moguće, bebe treba da jedu adaptirano mleko.

Količina:

U prvom mesecu beba bi trebalo da sisa na zahtev. To znači da joj se da dojka (odosno flašica) kad god zaplače. U ovom periodu beba će sisati između 10 i 12 podoja. Do drugog meseca života bebe posisaju dnevno oko 400-900 ml mleka.


Foto: Freepik

 

Od šeste nedelje do drugog meseca

Ovo je period kada beba ustaljuje obroke i kada joj se ukida noćni podoj. Beba preko dana treba da sisa na svaka tri sata.

Količina:

Do drugog meseca života bebe posisaju dnevno oko 400-900 ml mleka.

Od tri do četiri meseca

Beba treba da se hrani isključivo majčinim odnosno adaptiranim mlekom. Ako beba pije adaptirano mleko trebalo bi je pojiti prokuvanom vodom ili blagim čajem. Dojene bebe ne moraju obavezno da se poje.

Količina:

Beba u ovom uzrastu dnevno pojede od 700ml do 1,2l mleka.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Bebac.com (@bebaccom)

Od pet do šest meseci

Ovo je period kada se bebi uvodi nova, nemlečna hrana. Hrana se uvodi postepeno i u malim količinama – jedna do dve kašike dnevno. Uvek se uvodi samo jedna namirnica dnevno i najbolje u jutarnjim časovima kako biste uspeli da ispratite potencijalne alergijske ili druge neželjene reakcije bebe na novu namirnicu.

Važno je da vodite računa o bezbednosti prvih bebinih zalogaja. Samo sigurne i proverene namirnice su dovoljno dobre za bebu nakon sterilnog majčinog mleka.

BEBAC PREPORUČUJE: Prvi voćni obrok vaše bebe


Količina
:

Beba u ovom periodu može da pojede u jednom obroku: 4 supene kašike žitarica, 30-60 ml soka, 2-6 supene kašike voćne kašice, 4-7 supene kašike povrćne kašice, 1 supenu kašiku mesa. Dnevna količina majčinog ili adaptiranog mleka je 750-900ml.

Od sedam do osam meseci

Detetu se u ovom periodu još uvek lagano uvode različite namirnice ali se i kombinuju kašice od već prihvaćenih. Sada beba može da proba teletinu, žumance i džigericu. Žumance treba da bude dobro kuvano (5-7 minuta) i da se daje postepeno, pa tek onda celo. Kada beba prihvati celo žumance ono se može davati dva puta nedeljno u kombinaciji sa drugom hranom.


Sveže (živo) žumance ni slučajno nemojte davati bebi!


Količina
:

Beba u ovom perodu može da pojede u jednom obroku: 4-6 supene kašike žitarica, 120ml soka, 6 supenih kašika voćne kašice, 7 supenih kašika kašice od povrća i 1 do 2 supene kašike mesa. Dnevna količina majčinog ili adaptiranog mleka koju bebe u ovom uzrastu posisaju je 500-750ml.

 

Od devet do dvanaest meseci

Pre uvođenja novih namirnica, pogotovo onih za koje se smatra da nose veći rizik od alergijskih reakcija – najbolje je posavetovati se sa lekarom. Uvek nove namirnice dajte detetu u jutarnjim časovima kako biste mogli da ispratite moguću reakciju na novu hranu.

Beba u ovom periodu može da jede veći broj namirnica, a kako se približava prvom rođendanu – gotovo sve može da dođe u kombinaciju kada su obroci u pitanju. Zubi polako rastu, a bebe su sve više radoznale i raspoložene da hranu upoznaju ne samo kroz ukus, već i kroz teksturu. Tada su je na redu hrana za prstiće koju beba može sama da uzima i proba.

Koje su to najbolje namirnice za HRANU ZA PRSTIĆE


Količina
:

Beba u ovom perodu može da pojede u jednom obroku: pola parčeta hleba, 8-12 supenih kašika žitarica, 120 ml soka, 7-8 supenih kašika voćne kašice, 7-8 supenih kašika kašice od povrća i 3 do 4 supene kašike mesa. Dnevna količina majčinog ili adaptiranog mleka koju bebe u ovom uzrastu posisaju je 500-750ml.


Foto: Freepik

Nakon prvog rođendana

To je period kada beba prelazi na porodični jelovnik s tim što se bebin obrok ne soli i ne začinjava.

Sada beba može da jede celo jaje – bilo kuvano, pečeno ili u kajgani. Nakon konsultacije sa pedijatrom od prve godine života deca smeju da jedu med, limun, narandže i kivi, kao i druge namirnice, pogotovo ukoliko ne postoji genetska sklonost ka alerijama na potencijalne alergene.

Postanite član Bebac porodice! Registrujte se

Da li ste trudni ili imate bebu?

Unesite termin porođaja ili datum rođenja vašeg bebca i pratite njegov razvoj iz nedelje u nedelju.

Komentari (224)

  1. Prvo se krece sa pirincanom kasicom i sve po tri dana,pa kukuruzna isto tri dana,pa krompir,pa sargarepa,pa jabuka,banana,i onda kada sve to isprobate,onda mozete da kombinujete te kasice,ili u svaku isprobanu da se ubaci neka neisprobana i opet obavezno tri dana,i svaka sledeca namirnica tako

    8
  2. Dobro vece treba mi mali savet.Bebac mi puni 5 meseci za par dana uveli smo polako zitarice sargarepu i tikvicu.Jedino sto me zanima kada je vreme da uvedem dorucak rucak i veceru(cvrstu hranu)?

    11
  3. Pokusali sa 4m, dala sargarepu, ispljune ali oseti ukus. Digla ruce i poslusala dr da krenemo sa 5m. Nedelju dana smo i dalje pljuvali ali strpljivo i nestao refleks. Uvodili sve po 4,5 dana. Bez zurbe. Dete 8m nece sok ni domaci, ne jede poparu, jede sve moguce zitarice, brokoli, karfiol, grasak, spanac, meso, m.proizvode Sve ono sto joj se mnogo svidja dobilo je uz kasicu i ono sto joj se nike svidjalo. Tako smo i uveli ono bljak. Voce smo tek pred kraj 6m krenuli i to prvo jabuku, krusku, sljivu. To je po savetu dr da se prvo uvede vise povrca i da beba prihvati pa onda slatkisi. Samo polako i sve se moze. Nema potrebe da se zuri. Nije cilj vam dete bude prvo u necemu nego da nauci i zavoli da jede ato zdraviju hranu.

    13
  4. 5+ mjeseci sjela bebu u hranilicu svakog dana nudila razlicito povrce pa voce beba gustirala vidjela sta joj prija za stomacic sa 6+ vec uveli dorucak 7 rucak i veceru sve jede nista ne odbija samo se zna red mjesto i ambijent prilagodite bebi i mislim da nece biti problema.

    8
  5. Ja sam pocela da uvodim cvrstu hranu sa 4 meseca, napravila brdo kasica, sokova i cega sve ne i dete ni da lizne. Jurila po kuci, svasta radila, onda sam jednog lepog dana skuvala pasulj za mene i mm i dala mu da jede, malac odusevljen od tad jede sve sto i mi, sedi od 5. meseca, sam se naravno pridigao, uspravljao se da stoji sa 7 meseci, uskoro punimo godinu dana, hoda sam, i pomalo prica, pedijatar ne moze da veruje koliko je jak i brz, ja se nadam da uskoro skidamo i pelenu preko dana posto mi vec sam trazi nosu. Mame samo budite uporne i ne odustajte 😘

    61
  6. Meni lepo sve rucka sto mu ponudim, ima 8 i po meseci. Nema jos nijedan zub. I ima 8,4kg. Jede caki brokoli, karfiol…. Ali ja mu ne dajem svaki dan sokice, prosto nekad preskocim. Niti kupujem kupovne, niti cedim. Dam ponekad cedjenu jabuku, sargarepu ili krusku. Ali ne svaki dan. Jel se to mora svaki dan davati? Dajem mu vodu redovno. Nekad pije cesce vodu a nekad ne. Apsolutno ga ne forsiram ni za sta. Jedino me brine za sokice sto mu nisam davala svaki dan, svuda gde procitam kazu obavezno?! Sta ste vi radile?

    19
    • Nasa beba (7,5 meseci) nije ni pocela da pije sokice. Nisam naisla na izvore koji kazu da su sokici preporucljivi, a jos manje obavezni. Inace, sve lepo jede i ja ne vidim potrebu da mu pored voca i vode dajem sokice… Ne bih se brinula na Vasem mestu. 🙂

      28
    • Mi imamo za koji dan 8 meseci i ne pijemo sokove niti je to preporucljivo, cak suprotno, ne treba nuditi ni sokove ni cajeve jer predstavljaju “prazne kalorije”. Bebi mozete nuditi sveze voce (zrela kruska, banana recimo) od kojeg beba ima benefite-vlakna, vitamini.
      Mislim da mozete da se opustite i nastavite kako ste i do sada radili

      23
  7. Mirela , moja beba ima 9 meseci a 8kg . Sa 6 meseci je pocela polako da se oslanja u sedecem polozaju u 8 mesecu je vec sedela samostalno (bez prevrtanja) . Bebe inace pocinju da puzu unazad a zatim unapred , mi smo poceli u 7 mesecu , sada sa 9 vec stojimo na nogama … moja beba takodje sve jede i doji jos uvek , ali moje misljenje je da ne treba bebu previse hraniti znatno utice na motoriku aktivnost deteta

    14
  8. Zdravo mame…. Moja beba ima 8m i 7 dana.. jede sve sto mu ponudim.. imamo oko 12kg… jedno pitanje za vas … vuce se na kole ide unazad.. kazu da treba da pocnu sami da sede sa 7 mese dsli je to tacno.

    31
    • Pozdrav, samo treba nastaviti sa nudjenjem hrane i ne opterecivati se. Sustina je biti dosledan i nuditi nuditi nuditi.Do godinu dana glavni izvor nutrienata za bebu je mleko (bilo majcino bilo formula) a sva nemlecna hrana do sluzi za upoznavanje bebe sa razlicitim ukusima, teksturama i naravno vremenom ce se povecavati kolicine nemlecne hrane koje beba moze pojesti.

      6
  9. Nama će za par dana 10 mjeseci, sve dobro prihvata što mu se ponudi.
    Nekad čak imam osjećaj da previše traži ali hvala Bogu nemamo alergiju nikakvu … Pozdrav za sve mame i one koje ce tek postati 🙂

    7
  10. Moja beba ima 9mjeseci i 20 dana jede apsolutno sve sto i ja. A hleb jede sam jos od 6-og mjeseca. Ne pravim mu papice, jede sve sasvim normalno. Ima 8 zubica i dovoljno mu je da sazvace hranu.

    40
  11. Moja beba za neki dan puni 10… Jede sve ponudjeno ali u malim kolicinima i polako, nekad nam jedno hranjenje traje i do 30 minuta, mleko pije 3y-4 puta dnevno mozda po 100ml i to je to… A jako je aktivna… Probala sam na razne nacin da joj povecam obroke ali ne pristaje… Jede koliko se njoj jede… A ove kolicine gore navedene su po meni previse… Stariji sin je od rodjenja bio jako krupan i naravno vise rucka ali mislim da ni on ovo u jednom danu nije mogao da pojede… Tako da majke pratite i slušajte svoje bebe, svako je drugačiji i svakom su potrebe drugačije… Ako je beba vesela i zivahna onda joj je hrana koju unese sasvim dovoljna..

    30
    • Slažem se sa vama, bebu treba pratiti. Gore naveden jelovnik je individualan. Sokice ne pijemo, sisa jos uvek dosta. A kasice oko 120ml pojede,u kojoj nema 7 supenih kasika ??

      10
    • Od projateljice beba koja je malo punika dobila preporuku da se ne daje vise od 150g kasice ako ne zele da imaju dete sa rasireniz zeludcem uz opasku “i 150g je duplo vece od njenog zeludca” mislimd a je bitnije da jedu raznovrsno nego kolicina.

      1
  12. Moja beba ima 9 meseca… Jedva se nateramo da pojede 3 kasicice necega sto joj spremim… Vocne kasice uopste ne voli, kao ni sokove… Ima li neka slicbu situaciju?

    14
  13. Mi 9tog punimo 7 meseci, od 1rvog meseca smo prestale sa dojenjem jer sam nazalost ostala bez mleka, pa smo dalje nastavile sa humanom. Ja se bas i nisam savetovala sa pedijatrom, jer po njihovom dete ne sme nista. Pa sam vise slusala moju majku i baku. Jer kako one kazu ” Sta smo mi gajile, azdaje?” Vodeci se njihovim savetima, Andjelina je sa 5 meseci presla na domace mleko, od nepunih 4tiri meseca pocele smo sa kasicama, prvo su naravno bile povrcne. Sargarepica-krompiric. Pa smo postepeno uvodile svasta nesto. Danas sa skoro 7 meseci, imamo dorucak, uzine, rucak i veceru! Ja se trudim uvek da nadjem organsku hranu za nju, i upotpunosti izbegavam kupovne kasice! Nas omiljeni sokic je od breskve kada napravimo! Pre mesec kada smo bile u savetovalistu imale smo 8 800 kg. I to je bilo odlicno, malena je pritom veoma cvrsta, od 3ceg meseca po celu noc spava, a preko dana i dalje 3 dremke, jedna duza, druge dve krace! Kada odem u savetovaliste, potvrdjujem svaki savet pedijatra,ali slusam svoje dete i njene potrebe. Ni jedne greske dosada nismo imale zdravstvene hvala Bogu! Tako da po meni treba slusati dete i savete starijih, jer pogledajte nasa detinjstva i njihova koliko zdraviji i sposobniji od sadasnjice! Skola je jedno, ali praksa drugo! Poz

    97
  14. Kolicine hrane koje su ovde date kao mera uopste nisu merodavne niti treba da se prate. Prvo – kako znaju koliko beba posisa mleka u kom mesecu. Moja cerkica ima 10 meseci, sisa ali sigurna sam da ne posisa 700ml mleka..pa beba vise ne sisa cesto, svega 2-3 puta dnevno i normalno je da se kolicina mleka smanjuje. Drugo – ovo merenje cvrste hrane na kasicice za nas od pocetka nema smisla. Hana od starta jede dosta vise, teglicu od 200g bebi griza pojede dok kazem keks a mogla bi i vise. Uopste je ne sprecavamo da rucka koliko zeli ali je ni ne teramo kada mahne glavom jer to znaci da je dosta. Poruka za mame – nemojte se opterecivati kolicinom hrand a ni svog mleka..beba ce uzeti koliko joj treba.

    42
  15. Zdravo drage mame. Moja Nadja ima 4.meseca i receno nam je da vec mozemo da probamo malo domacih kašica od pirinca i povrca? Sta od povrca se sme davati? Pozdrav.

    17
  16. Drage mame moja beba ima mesec ipo i dajem joj humanu 120 ml na 3 sata ali joj je to postalo malo,na kutiji pise da bi tek sad trebala da pocne toliko da jede, da li bi mogla da joj povecam na 150? Inace je lepo napredovala ugojila se 1 kg i 200!!!!!

    5
    • Moja preporuka je da joj ne dajes vecu kolicinu mleka. Najbolje je da se posavetujes sa pedijatrom.I 120 ml je velika kolicina za tako malu bebu. Mi smo imali problema sa kolicinom mleka pa je beba pocela da dodaje vise nego sto je normalno. Najbolje da se posavetujete sa pedijatrom to vam je moja topla preporuka.

      3
    • Jeste da je kom. od pre par godina ali tekstovi se ponavljaju i iskacu i sada pa bih se nadovezala.
      Detetu treba dati koliko moze da pojede, moje dete je sa 10 dana posle sisanja pilo 90ml. Ubrzo mleka nije bilo ni malo i povecali smo dozu dohrane. ona je sa mesec ipo pila 180ml. Ne mogu da slusam dete kako place od gladi zbog neke tamo tabele. Ako dete ne bljucka posle toga znaci da se ne prejeda. Svako dete je drugacije, nekom treba vise nekom manje. Nije svaki metabolizam isti.
      Nas pedijatar je uvek govorio da treba dati koliko dete moze i da je dete sito onda kada u flasici ostane malo mleka. To je znak da se najelo i da vise ne moze.

      0

Ostavite komentar

Izračunajte termin porođaja

Unesite prvi dan Vašeg
poslednjeg ciklusa

Prosečno trajanje ciklusa

Novorođenče

Kolostrum

Prvo što beba jede kad se rodi je kolostrum. To je prvo majčino mleko u kom se nalaze antitela koja beba ne može još sama da proizvede i izuzetno hranljive materije.

Kolostrum pomaže bebi da isprazni digestivni trakt od mekonijuma i prekomerne sluzi.  Beba bi trebalo obavezno da sisa ovo mleko jer ne samo da je zdravo za nju već će tako podstaći mleko koje se nagomilava u dojkama mame.

Količina

Prvi podoji su vrlo mali – oko pola kafene kašičice.

Prvi mesec

Majčino ili adaptirano mleko

Preporučuje se da bebina ishrana bude isključivo dojenje. Ako to nije moguće, bebe treba da jedu adaptirano mleko.

Količina:

U prvom mesecu beba bi trebalo da sisa na zahtev. To znači da joj se da dojka (odosno flašica) kad god zaplače. U ovom periodu beba će sisati između 10 i 12 podoja. Do drugog meseca života bebe posisaju dnevno oko 400-900 ml mleka.


Foto: Freepik

 

Od šeste nedelje do drugog meseca

Ovo je period kada beba ustaljuje obroke i kada joj se ukida noćni podoj. Beba preko dana treba da sisa na svaka tri sata.

Količina:

Do drugog meseca života bebe posisaju dnevno oko 400-900 ml mleka.

Od tri do četiri meseca

Beba treba da se hrani isključivo majčinim odnosno adaptiranim mlekom. Ako beba pije adaptirano mleko trebalo bi je pojiti prokuvanom vodom ili blagim čajem. Dojene bebe ne moraju obavezno da se poje.

Količina:

Beba u ovom uzrastu dnevno pojede od 700ml do 1,2l mleka.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Bebac.com (@bebaccom)

Od pet do šest meseci

Ovo je period kada se bebi uvodi nova, nemlečna hrana. Hrana se uvodi postepeno i u malim količinama – jedna do dve kašike dnevno. Uvek se uvodi samo jedna namirnica dnevno i najbolje u jutarnjim časovima kako biste uspeli da ispratite potencijalne alergijske ili druge neželjene reakcije bebe na novu namirnicu.

Važno je da vodite računa o bezbednosti prvih bebinih zalogaja. Samo sigurne i proverene namirnice su dovoljno dobre za bebu nakon sterilnog majčinog mleka.

BEBAC PREPORUČUJE: Prvi voćni obrok vaše bebe


Količina
:

Beba u ovom periodu može da pojede u jednom obroku: 4 supene kašike žitarica, 30-60 ml soka, 2-6 supene kašike voćne kašice, 4-7 supene kašike povrćne kašice, 1 supenu kašiku mesa. Dnevna količina majčinog ili adaptiranog mleka je 750-900ml.

Od sedam do osam meseci

Detetu se u ovom periodu još uvek lagano uvode različite namirnice ali se i kombinuju kašice od već prihvaćenih. Sada beba može da proba teletinu, žumance i džigericu. Žumance treba da bude dobro kuvano (5-7 minuta) i da se daje postepeno, pa tek onda celo. Kada beba prihvati celo žumance ono se može davati dva puta nedeljno u kombinaciji sa drugom hranom.


Sveže (živo) žumance ni slučajno nemojte davati bebi!


Količina
:

Beba u ovom perodu može da pojede u jednom obroku: 4-6 supene kašike žitarica, 120ml soka, 6 supenih kašika voćne kašice, 7 supenih kašika kašice od povrća i 1 do 2 supene kašike mesa. Dnevna količina majčinog ili adaptiranog mleka koju bebe u ovom uzrastu posisaju je 500-750ml.

 

Od devet do dvanaest meseci

Pre uvođenja novih namirnica, pogotovo onih za koje se smatra da nose veći rizik od alergijskih reakcija – najbolje je posavetovati se sa lekarom. Uvek nove namirnice dajte detetu u jutarnjim časovima kako biste mogli da ispratite moguću reakciju na novu hranu.

Beba u ovom periodu može da jede veći broj namirnica, a kako se približava prvom rođendanu – gotovo sve može da dođe u kombinaciju kada su obroci u pitanju. Zubi polako rastu, a bebe su sve više radoznale i raspoložene da hranu upoznaju ne samo kroz ukus, već i kroz teksturu. Tada su je na redu hrana za prstiće koju beba može sama da uzima i proba.

Koje su to najbolje namirnice za HRANU ZA PRSTIĆE


Količina
:

Beba u ovom perodu može da pojede u jednom obroku: pola parčeta hleba, 8-12 supenih kašika žitarica, 120 ml soka, 7-8 supenih kašika voćne kašice, 7-8 supenih kašika kašice od povrća i 3 do 4 supene kašike mesa. Dnevna količina majčinog ili adaptiranog mleka koju bebe u ovom uzrastu posisaju je 500-750ml.


Foto: Freepik

Nakon prvog rođendana

To je period kada beba prelazi na porodični jelovnik s tim što se bebin obrok ne soli i ne začinjava.

Sada beba može da jede celo jaje – bilo kuvano, pečeno ili u kajgani. Nakon konsultacije sa pedijatrom od prve godine života deca smeju da jedu med, limun, narandže i kivi, kao i druge namirnice, pogotovo ukoliko ne postoji genetska sklonost ka alerijama na potencijalne alergene.

Izračunajte vaš BMI
Pol:

Godine starosti:

Vaša visina:

Vaša težina:

Vaš BMI iznosi
22,5
Normalna težina

Neuhranjenost
Normalna telesna masa
Manja gojaznost
Gojaznost
Velika gojaznost
Preterana gojaznost
Napomena: BMI kalkulator služi isključivo u informativne svrhe i rezultati su okvirni. Nije zamena za dijagnostičku metodu. Vrednosti ne važe za decu do 18 godina, trudnice i dojilje, bolešljive i slabe osobe
Utvrdite kada su vam plodni dani i povećajte šanse da ostanete u drugom stanju.

Potrebno je samo da unesete prvi dan vašeg poslednjeg ciklusa i prosečno trajanje i dobićete kalendar plodnih dana za narednih pet meseci.

Izračunavanje plodnih i neplodnih dana je metoda koja se zasniva na karakteristikama menstrualnog ciklusa. Svaka žena koja ima ciklus na 28 dana, ima ovulaciju (oslobađanje jajne ćelije) oko 14. dana ciklusa.
Izračunajte plodne dane

Prvi dan poslednje menstruacije

Prosečno trajanje ciklusa
Ovulacija ≈
Ned. 20.07.2021. Pet. 25.07.2021.
Danas je Sreda, 23.04.2025
Plodni dani
Menstruacija
dana 5 Menstruacija
dana 15 Folikularna faza
dana 6 Ovulacija
Sledeća menstruacija
za ≈ 28 dana

Može vas zanimati još i

Najnovije