Letovanje je vreme za opuštanje i stvaranje nezaboravnih uspomena. Međutim, nije retkost da se mališan zagubi na plaži ili šetalištu sto je najveća noćna mora roditelja.
Priprema pre putovanja
Razgovarajte sa detetom
Pre nego što krenete na put, objasnite detetu zbog čega je važno da bude sve vreme blizu vas. Naučite dete šta treba da radi ako se slučajno izgubi, uključujući kome da se obrati za pomoć (npr. policajcima, osoblju hotela ili radnicima u prodavnicama).
Foto: Canva
Kontakt informacije
Napišite svoje kontakt informacije i stavite ih u džep ili torbicu deteta. Možete koristiti i narukvice sa identifikacionim podacima. Obavezno uključite broj mobilnog telefona, adresu smeštaja i ime deteta.
Fotografija deteta
Sva sreća pa nam pamtni telefoni i fotografisanje omogućavaju da svakodnevno pravimo sveže fotografije deteta. Tako ćete imati aktuelnu sliku koju možete pokazati policiji ili drugim osobama koje bi mogle pomoći u potrazi.
Ako dođe do toga da se dete izgubi, ovo je potrebno da uradite
- Ostanite smireni: Panika može otežati pronalazak deteta. Uredu je da se uznemirite jer u ovim situacijama teško da možete biti potpuno smireni. Udahom duboko ćete sniziti nivo stresa i na taj način najracionalnije moguće pokušajte da donesete odluku ka daljim koracima koje možete preduzeti.
- Pronađite pomoć: Odmah obavestite lokalnu policiju i osoblje na mestu gde ste poslednji put videli dete. Detaljno opišite izgled deteta, odeću koju je nosilo i sve relevantne informacije.
- Koristite društvene mreže: Podelite informacije o izgubljenom detetu na društvenim mrežama, što se odnosi na tačan unos lokacije gde se dete nalazilo kada je nestalo. Lokalni stanovnici i turisti mogu brzo proširiti vest i pomoći u potrazi.
- Proverite obližnje lokacije: Deca se često sakriju na mestima koja su im poznata ili zanimljiva. Proverite igraonice, prodavnice sa igračkama, sladoledarnice i slična mesta.
Foto: Canva
Prevencija: Kako pripremiti dete za boravak u stranoj zemlji?
Upoznajte dete sa okolinom – Po dolasku, prošetajte sa detetom i pokažite mu ključne tačke: hotel, najbližu policijsku stanicu, apoteku i druge bitne lokacije. Naučite dete kako da prepozna uniforme policajaca i radnika u turističkim objektima.
Uvežbajte šta dete treba da radi ako se izgubi: Postavite scenario u kojem se dete izgubilo i zajedno vežbajte kako bi trebalo da reaguje. Naučite ga da ostane na mestu gde je poslednji put videlo roditelje i da zatraži pomoć od odraslih osoba u uniformi ili sa decom.
Komunikacija: Neka dete nauči napamet vaš broj telefona i objasnite mu kada i kako da vas pozove u hitnim situacijama.
Priprema deteta za putovanje u stranu zemlju i postupanje u slučaju da se izgubi, može značajno smanjiti stres i povećati šanse za brzo pronalaženje. Razgovarajte sa detetom, opremite ga neophodnim informacijama i zajedno vežbajte scenarije kako bi se osećalo sigurno i spremno za bilo kakvu situaciju. Na taj način, letovanje će biti bezbednije i prijatnije za celu porodicu.
Komentari (0)