Bebe mogu mnogo toga. Brzo uče da shvataju svet. Pročitajte koja je igračka u kojem razdoblju njihovog najranijeg života primerena.
Uvertira u život
Kakav uspešan početak! Majka i dete preživeli su porođaj i sad može krenuti ono pravo. Počinje bebin životni put. Tokom prvog meseca svet će upoznavati najčešće u ležećem položaju. Dnevni raspored obeležen je naizmenično hranjenjem i spavanjem. Još ne postoji ritam dan-noć. Počinje da svrstava svet oko sebe jer mnogo je podražaja koje treba preraditi. Miris, ukus, dodir, sluh, vid – sve to najpre moramo uvežbati.
Odojče u sebi i svetu oko sebe otkriva povezanosti, pravilnosti i situacije koje se ponavljaju i pomoću kojih može početi da stvara osećaj reda. U to spada mamim glas, dojenje, spavanje. Čula se postupno oblikuju. Bebine omiljene boje su crvena i narandžasta jer na nju deluju umirujuće. U prvom mesecu života dete ne treba igračku, nego osećaj zaštićenosti. Dete koje retko ima telesni kontakt i retko dobija nežnost, ne zaostaje samo emocionalno, nego i intelektualno.
Spoznavanje sveta
Nakon prvog meseca još ne može da promeni svoj ležeći položaj. Glavu može držati ravno samo nekoliko sekundi. šake su stisnute i sve pokušava da dohvati njima. Onda sredinom drugog meseca života većina beba doživljava veliki razvojni pomak. Ručice su češće otvorene. Zvečku ili neki drugi lako uhvativi predmet držaće rukom i po pola minute relativno sigurno. Sa zanimanjem će osluškivati različite zvukove koje proizvode npr. zvono na crkvi, zvečka, zvono na vratima i telefon.
Sad će vaše dete zaista početi da uživa i u svojoj prvoj igrački. Kolut za grickanje i zvečka najbolji su izbor. Važno je da je igračka lagana i bez oštrih ivica i bridova. Budući da sve što mu ruke dotaknu pokušava da gurne u usta, mora se paziti da to ne proguta i da se time ne ozledi. Igračku, takođe, moramo dobro očistiti/oprati.
Do kraja trećeg meseca beba vam je dobila u proseku između 2300 i 2600 grama. Vrlo je aktivna i budnih čula. Očima će slediti sve što se pomiče. Kad se udaljavate i potom vratite, raduje se. Mnoge bebe vole igre zvukovima i glasovima. A kao roditelji vi svom detetu nudite najbolju moguću nastavu iz materinskog jezika. Vrlo brzo uči kakvi su osećaji skriveni iza vašeg glasa. Izražava veselje ili ljutnju?
Malo pomalo će igračka postajati bebi sve zanimljivija. Raspoznaje različite boje, oblike i veličine. A onda dolazi i novo razdoblje: između 5. i 10. meseca života pojaviće se i prvi zubić! Dete treba nešto za žvakanje. Nešto hladno što smanjuje prokrvljenost i ublažava bolove. Za to je preporučljiv kolut za žvakanje punjen vodom ili nekom drugom mekom smesom.
U prvih godinu dana
Vaša beba već zna mnogo toga: sigurno podiže glavicu kad je za ručice povlačite iz ležećeg prema sedećem stavu. Na trbuhu se može jednom rukom podupreti, a drugom istovremeno dohvatiti predmet. Zadržava ravnotežu u sedećem položaju. Krajem sedmog meseca već počinje i da puzi. Želi da istražuje svet. Sad je važno predmete u stanu tako posložiti i osigurati da se dete tokom puzanja ne ozleđuje. Jer svi svakodnevni predmeti postaju super zanimljive igračke.
Posebno su omiljeni telefon, računarska tastatura, lonci, varjače, činije i slikovnice koje možemo razvući poput harmonike. Dete je sve zainteresovanije za predmete koji su udaljeniji. Može birati igračke, želi podići stvari koje su pale.
Oko desetog meseca razvija važnu sposobnost, "objektivnu permanenciju": znanje o tome da je predmet prisutan čak i ako ga u tom trenutku ne vidi. Zato sad toliko voli igre skrivača. Kad se tata sakrije iza maminih leđa pa se javlja glasanjem "ku-kuk", dakle, on je još ovde, iako ga ne vidim. Očekivanje da ga opet pronađe beba komentariše radosnim vriskom.
Razvojem veštine hvatanja beba počinje, na primer, da slaže drvene kockice jednu na drugu. Shvatila je da nešto možemo staviti u nešto drugo. Super je naokolo bacati meke platnene lopte ili se valjati s tatom. S velikim veseljem vaše će dete u ovom razdoblju proizvoditi buku. Zainteresovano će promatrati predmete koje baca sa stola te će oponašati jednostavne pokrete odraslih. Razumeće smisao nekih fraza kao što je: "Sad ću ti doneti bočicu".
Druga godina
Beba sad već zna kako sebi da pomogne da dođe do neke udaljenije igračke. Jer sve moguće mora istražiti, bilo da je reč o stepenicama, dugmetu zvonca, kamenčićima… Vrlo je znatiželjna prema novim stvarima. Novi autić, nova lutka ili nova slikovnica podstiču njezinu psihu. Sad počinje i jedna nova ubrzana faza razvoja: pred nama su prvi pokušaji izvedbe koraka. Zato je za igranje pogodno sve što možemo gurati ili vući. Vući možemo drvenu životinju na točkićima, a gurati možemo veliki kamion. Sa stazama za kuglice dete može polako da razvija osećaj za brzinu, a puzzle svojim delovima pospešuju intelektualni razvoj.
U ovoj je razvojnoj fazi vrlo važno ogledalo jer dete ima potrebu otkrivanja i sebe samoga. Shvatanje da su lice i odraz u ogledalu identični važan je korak za kasniji socijalni identitet, da su ljudi oko njega slični njemu. Naučnim se eksperimentima otkrilo da je sposobnost da sami sebe prepoznamo u ogledalu pretpostavka za suosećanje prema ljudima u kasnijem životu.
Na redu je novi, veliki korak: jezik. Dete koristi već između 15 i 20 ključnih reči (više i grupne pojmove). Njegov ćete jezični razvoj najbolje pospešiti tako što ćete na igralištu ili u kupovini imenovati što je moguće više stvari te detetu darovati i čitati slikovnice. Oko 18. meseca života doseći će čarobnih 50-ak reči, a nakon nekoliko meseci rečnik će mu obuhvatati 200 reči. Rečenice koje će govoriti ograničene su na 1-2 reči poput "Daj", "Nino spava" ili "Hoće ruča". Nakon drugog rođendana rečenice polako postaju znatno duže tako da su deca u dobi od 30 meseci sposobna da proizvedu oko 20 povezanih izjava
Komentari (0)