Zašto se deca plaše Deda Mraza?
Pred novogodišnje i božićne praznike svi su uglavnom veseli i sa nestrpljenjem očekuju Deda Mraza. Ovom prazniku se posebno raduju roditelji koji imaju malu decu, jer jedva čekaju da obraduju svoje mališane ili da ih slikaju sa Deda Mrazom. Ipak, nekoj deci se ovo uopšte ne dopada, jer se plaše, pa nemojte da se iznenadite ako vaše dete kada ugleda Deda Mrazna u tržnom centru ili na priredbi počne da vrišti, plače ili da beži.
Za odrasle, Deda Mraz možda deluje kao slatki dekica, koji je simbol radosti i magije koju donosi Božić. Međutim, kod dece je strah od Deda Mraza uobičajena pojava. Obično se javlja u uzrastu između druge i sedme godine. Zato, ako se vaše dete plaši nemojte ga forsirati da se slika ili da mu sedi u krilu. Pojedina deca ne vole belu bradu ili rukavice koje nosi, a mnogima je neobično crveno odelo. Drugi deca se možda plaše njegovih reči (Ho! Ho Ho !) koje mogu da deluju zastrašujuće. Pojedini se boje zato što su čuli da Deda Mraz uvek zna da li je neko bio dobar ili loš i naravno najviše dece se plaši, jer im nije prijatno da razgovaraju i sede u krilu potpunom strancu. Mala deca takođe nisu gledala kao vi filmove o Deda Mrazu gde on svima deli poklone, za njih je on jednostavno stranac u crvenom odelu.
Polako ga oslobađajte straha
Ukoliko se vaše dete boji nemojte ga terati da razgovara ili da se slika sa Deda Mrazom. Umesto toga, pokušajte polako da vašu bebu ili dete oslobodite od fobije kako bi se ubuduće udobnije osećalo pored njega. Primera radi sugerišite svom detetu da na razdaljini stoji i gleda, jer gledajući drugu decu kako prilaze Deda Mrazu počeće da se oslobađa straha. Takođe, ako mališan vidi starijeg brata ili drugara kako se slika sa Deda Mrazom pomoći će da ublaži strah. Ukoliko u nekom tržnom centru često stoji Deda Mraz, idite tamo sa detetom i probajte postepeno da se približavate ili mu se javite sa razdaljine.
Nemojte ih kažnjavati
Najgora stvar koju možete da uradite je da terate dete da sedne Deda Mrazu u krilo i da se slika sa njim. Ako se dete boji samo ćete pogoršati stvari i možete da izazovete i psihološke posledice kod deteta. Poštujte želje svog deteta i nemojte ga grditi ako ne želi da se slika, to je samo prolazna faza koju će sigurno da preraste do sledećih praznika. Nemojte govoriti rečenice detetu poput: ”Ne budi smešan nije to ništa strašno” ili ”Ako se ne slikaš sa Deda Mrazom nećeš dobiti poklon”.
Budite najveći zastupnik Deda Mraza
Počnite da pričate o praznicima već početkom meseca, pričajte detetu neke lepe i interesantne priče o Deda Mrazu, kako bi imalo osećaj da ga poznaje. Pokažite detetu neke slike Deda Mraza, pričajte mu da je to deka koji donosi poklone devojčicama i dečacima širom sveta. Pričajte mu da ste i vi dobijali poklone kad ste bili mali i pokažite mu vaše slike sa Deda Mrazom. Gledajte filmove o Deda Mrazu koji su prilagođeni uzrastu vašeg deteta ili mu čitajte knjige na tu temu. I naravno, sugerišite detetu da napiše odnosno nacrta spisak želja koje će dobiti sa Severnog pola.
Razgovarajte sa Deda Mrazom
Ukoliko ste u mogućnosti, pozovite Deda Mraza u vaš stan, a ako vam je to trošak, zamolite nekog prijatelja da se maskira. Ispričajte mu sve o detetu, šta voli, koje su mu omiljene igračke i ko mu je najbolji drug. Recite mu i za strah koji ima izbog pojave Deda Mraza. Možda to pomogne da se strahovi preguraju.
Ne kvarite magiju
Ako se i posle ovih saveta vaše dete i dalje plaši Deda Mraza, možda ćete pasti u iskušenje da mu otkrijete da to nije pravi Deda Mraz nego prerušeni čika. Ipak, stručnjaci upozoravaju da to može biti dobro jer će strah nestati, ali će sa druge strane uništiti magiju vezanu za Božić ili Novi godinu. Ukoliko primetite da vaše dete ima previše intenzivne ili iracionalne strahove, razgovarajte sa lekarom ili terapeutom. Većina dece ovaj strah preraste od sedme godine.
Komentari (0)