Ako primetite da je vaše novorođenče vruće, najpre mu izmerite temperaturu tako što ćete vrh toplomera, koji ste prethodno istresli i namazali bebi kremom, nežno ugurati u bebin čmarić. Držite ga u tom položaju sve dok se živa u njemu ne zaustavi.
Normalna rektalna temperatura je do 37,5 stepeni. Preko toga, beba je ili pretopljena ili bolesna.
Ako joj temperatura padne nakon što je raskomotite i napojite, a pritom izgleda potpuno zdrava, verovatno je bila pretopljena. U protivnom, treba da je pregleda pedijatar.
Ako mama ima povišenu temperaturu?
Treba naći razlog. Ako su upaljene grudi, beba ne samo da sme, već i treba da sisa, kako bi prekinula zastoj mleka.
Jedino u slučaju da mleko sadrži gnoj, treba ga baciti, a bebu hraniti iz zdrave dojke ili formulom, dok se majka ne izleči. U ostalim situacijama, majka sme da doji i pod temperaturom, ako se ne oseća jako loše.
Ukoliko je prehlađena, treba prilikom podoja da nosi masku na licu, kako infekcija ne bi prešla na bebu. Ipak, njeno mleko sadrži i antitela koja bebu dodatno štite od infekcije.
Novorođenačka žutica
Novorođenačka žutica je naročito česta u prvim danima života, kao posledica nedovoljnog unosa tečnosti. Unos vode ne smanjuje količinu žutog pigmenta bilirubina, ali smanjuje njegovu koncentraciju u krvi.
Međutim, višak se ne izlučuje mokraćom, jer nije rastvorljiv u vodi, već stolicom – pod dejstvom određenih faktora iz majčinog mleka. Zato je bolje da se «žuta» beba često doji, nego da se poji vodom.
U retkim slučajevima nastaje žutica pod dejstvom nekih materija koje sadrži mleko pojedinih majki. Ona može da se održava i po nekoliko meseci, ali predstavlja samo "kozmetički problem" i nije razlog za prekid dojenja.
Komentari (0)