Srbija se nalazi na 5. mestu u Evropi, posle Letonije, Bosne i Hercegovine, Estonije i Moldavije po oboljevanju od raka grlića materica, saopštio je Institut „Batut” povodom obeležavanja Evropske nedelje prevencije raka grlića materice.
Kako se navodi, tokom 2016. godine u Srbiji je registrovano 1239 novoobolelih žena svih uzrasta od raka grlića materice, a tokom iste godine 453 žene su u Srbiji umrle od ove vrste raka. Kada je reč o obolevanju od raka grlića materice, Srbija se nalazi na 5. mestu u Evropi, posle Letonije, Bosne i Hercegovine, Estonije i Moldavije. Takođe, naša zemlja se i po umiranju od ove vrste raka kod žena nalazi na 5. mestu u Evropi, posle Rumunije, Moldavije, Bugarske i Litvanije.
Foto: Fotolia
Najefikasnija mera primarne prevencije je imunizacija protiv humanog papiloma virusa, ali imunizacija ne isključuje potrebu za obavljanjem preventivnih pregleda, budući da postojeće vakcine ne štite od svih tipova HPV. Važno je znati da se skoro svaki slučaj raka grlića materice može sprečiti. Dobro organizovani skrining programi mogu da spreče i do 80% slučajeva raka grlića materice, otkrivajući malignu degeneraciju u preinvazivnoj fazi, saopštio je „Batut”.
Ilustracija: Institut za javno zdravlje Srbije Batut
Prva Evropska nedelja obeležena je 2007. godine posle intervencije Interesne grupe za rak grlića materice, kada je Savet Evrope doneo preporuke o započinjanju Kampanje i obeleževanju Evropske nedelje prevencije raka grlića materice.
Prepoznajući značaj ove kampanje, Srbija već 13. put aktivno učestvuje u njenom obeležavanju.
Ovom nedeljom prenosimo poruku o značaju dostupnih mera prevencije u našoj zemlji, u cilju sprečavanja obolevanja i umiranja od raka grlića materice.
ŠTA TREBA DA ZNAMO O RAKU GRLIĆA MATERICE
Rak grlića materice je zloćudni tumor, lokalizovan na donjem delu materice okrenutom ka vagini, koji nastaje kada se neke ćelije grlića materice izmene i počnu da se nekontrolisano umnožavaju. Najčešće se javlja između 35. i 50. godine života.
DA LI SE RAK GRLIĆA MATERICE MOŽE SPREČITI?
Razvoj ove bolesti se može sprečiti otkrivanjem ranih premalignih promena u ćelijama površinskog sloja grlića materice.
Neke od ovih promena su blage, često bez ikakvih simptoma, i mogu se spontano povući, ali postoje i one koje, ukoliko se na vreme ne uklone, u periodu od nekoliko godina mogu da prerastu u rak grlića materice.
SIMPTOMI KOJI UPOZORAVAJU NA POSTOJANJE RAKA GRLIĆA MATERICE
- krvarenje u toku i nakon seksualnog odnosa
- krvarenje između dve menstruacije
- produženo menstrualno krvarenje
- krvarenje nakon menopauze
- pojačani vaginalni sekret i pored primenjene terapije
- ponovljene ranice ili oštećenja sluzokože grlića
- bol u krstima ili nozi, oticanje noge
Postojanje jednog ili više navedenih simptoma budi sumnju na postojanje raka grlića materice i nikako ih ne treba zanemariti, naročito ukoliko traju duže vremena ili ukoliko se ponavljaju. Ukoliko ih uočite, obratite se svom izabranom lekaru!
KOJI SU NAJČEŠĆI FAKTORI RIZIKA ZA NASTANAK RAKA GRLIĆA MATERICE?
Osnovni faktor rizika je dugotrajana infekcija određenim tipovima Humanih papiloma virusa (HPV).
Postoji preko 100 tipova HPV-a, od kojih oko 40 izaziva infekcije sluzokože polnih organa kod oba pola. Neki od njih uzrokuju promene u površinskim ćelijama grlića materice iz kojih vremenom može da se razvije rak grlića materice.
U 99,7 odsto slučajeva raka grlića materice postoji HPV infekcija! U čak 70 odsto slučajeva uzročnik je neki od visokorizičnih tipova HPV-a (16 i 18), koji su dokazano onkogeni!
Infekcija ovim virusom je česta kod seksualno aktivnih ljudi i najčešće prolazi sama, bez zbiljnijih zdravstvenih posledica. Međutim, ukoliko HPV infekcija traje duže vremena, rizik za nastanak raka grlića materice znatno se povećava.
HPV infekcija je neophodan ali ne i dovoljan faktor rizika za nastanak raka grlića materice!
KO JE POD POVEĆANIM RIZIKOM OD NASTANKA OVOG KARCINOMA?
Pod velikim rizikom od nastanka raka grlića materice su žene:
- pušači,
- sa oslabljenim imunim sistemom (HIV infekcija, imunosupresivna terapija),
- koje su rano stupile u seksualne odnose (pre 16. godine života,)
- koje su imale veliki broj seksualnih partnera,
- koje upražnjavaju seksualne odnose bez zaštite (kondoma),
- koje ne idu na redovne kontrolne preglede,
- koje više godina koriste oralne kontraceptive,
- sa prekomernom telesnom težinom,
- sa čestim upalama vagine i materice.
KAKO MOŽETE SMANJITI RIZIK OD NASTANKA RAKA GRLIĆA MATERICE?
- odlaskom na preventivne preglede i redovne kontrole kod ginekologa;
- javljanjem na organizovani skrining za rak grlića materice (kada dobijete poziv iz doma zdravlja);
- poznavanjem simptoma ove bolesti i odlaskom kod lekara ukoliko se uoči neki od njih;
- vakcinisanjem protiv HPV ukoliko spadate u ciljnu grupu za primanje vakcine.
ZAŠTO SU VAŽNI PREVENTIVNI PREGLEDI?
Cilj redovnih preventivnih pregleda je otkrivanje početnih promena na grliću materice pre nego što se razvije maligno oboljenje. Što se ranije otkriju promene, lečenje je lakše i uspešnije. Kada se rak već razvije, tretman postaje teži, a njegov uspeh je manje zagarantovan.
Komentari (0)