Mnogo je nas koji moramo uz lekarsku pomoć do bebe, do titule roditelja, do titule mame i do titule tate. Mnogo nas je koji nikada ne bismo bili mama i tata da nije vas, vas koji svoje vreme koristitie da nama pomognete i da uz pomoć vaših vrednih ručica nastane život. Zato HVALA VAM EMBRIOLOZI.
Danas, 25. jula je dan embriologa i zato želimo posebnu pažnju da umerimo na ove divne ljude 🙂
Današnjim danom je počela jedna nova epoha, epoha vantelesne oplodnje.
Na današnji dan je rođena prva beba iz VTO, Lujza Braun koja danas puni 46 godina, a nakon nje je na svet došlo više od 8 miliona dece i donele radost i puno ljubavi svojim roditeljima.
Embriolozi su jedan jako bitan deo naše životne slagalice. Kada se obavi aspiracija jajnih ćelija i kada se mi probudimo iz aspiracije i, takoreći odahnemo, stigle smo do tog bitnog dela i nekako smo sada svoju dužnost obavile, slušale lekare, išle na ultrazvučne preglede, bockale se, čuvale se…kada smo sve to obavile odgovornost je prešla na embriologa. Mi tada dobijemo informaciju o broju naših jajnih ćelija i očekujmo uskoro da čujemo koliko embriona imamo.
Embriolog u tom vremenu treba svu svoju pažnju i veštine da uključio i svojski se potrudi da od naših ćelija nastane naša beba. Oni znaju da mi tada puno razmišljamo i da puno računamo, množimo, delimo i oduzimamo i samo čekamo da telefon zazvoni. Embriolog razmišlja o godinama i godinama lečenja koje su prošle i godinama u kojima smo mi čekali našu bebu i o svemu što o nama zna. Koliko je tada posao koji on mora da obavi još bitniji jer sve naše nade, molitve, čekanja i želje pripadaju baš njemu ili njoj 🙂
Embriolozi znaju da su nam važni, čak iako ne provodimo vreme sa njima, oni znaju da od njihovih mirnih ruku mnogo zavisi naše životno pitanje, naše titule, naša sreća i naša radost a i budućnost.
Zanimljivo je da je termin „ embriolog“ bio nepoznat pre 50 godina. Pretpostavljamo da je Bob Edvards smatran prvim embriologom na svetu, a drugim Aleks Lopata. Džin Purdi, iako je obučena za medicinsku sestru, obučena je od strane Boba Edvardsa za laboratorijskog istraživača da mu pomogne u obavljanju procedura u IVF, u poslovima koje sada obavljaju embriolozi.
Naredni embriolog bio je Alan Trounson, koji je svoje životinjsko iskustvo sa ovcama preneo na ljude i bio naučnik Monash tima. Bilo je mnogo drugih naučnika koji su dali svoj doprinos, i iako ne striktno embriolozi, smatrali bi se reproduktivnim biolozima-embriolozima koji su dali značajan doprinos razvoju sistema IVF-a. Među njima su bili Ves Viten iz Australije, Dejvid Vitingem, En Meklaren, Džon Bigers, Beri Bavister u Velikoj Britaniji i Ralf Brinster u SAD.
Na kraju, priprema spermatozoida, oslobađanje jajnih ćelija iz folikularne tečnosti i njihova priprema za oplodnju, posmatranje embriona da bi se potvrdila oplodnja, rukovanje embrionom i priprema za transfer embriona postali su uloga embriologa. Oni su dolazili iz oblasti eksperimentalnih embriologa, veterinarskih istraživača i bioloških tehničara, obično su se obučavali na poslu i kroz praksu.
Danas postoji mnogo kurseva obuke za početnike embriologe. Prvi koji je započeo je u Notingemu u Velikoj Britaniji, ali onaj koji je obučio stotine embriologa koji rade širom sveta je na obrazovnom programu za reprodukciju i razvoj Univerziteta Monaš koji je počeo 1988. Preduslovi su diploma nauke diploma sa neko prethodno iskustvo. Međutim, deo obuke u rukama je i dalje sistem koji obuhvata iskusne embriologe seniore u većini centara širom sveta.
Embriolozi veoma važni za vantelesnu oplodnju
Poznato je da su embriolozi veoma važni za vantelesnu oplodnju i da su neophodni za održavanje stope trudnoće. Procenjuje se da u svetu postoji preko 6.000 centara za vantelesnu oplodnju, a najveća od njih (u Tokiju) tretira više od 35.000 parova svake godine. Stoga, postoji i uvek će postojati potreba da embriolozi omoguće funkcionisanje ovih klinika.
SREĆAN VAM VAŠ DAN, DRAGI NAŠI EMBRILOZI I HVALA NA POMOĆI!
Izvor: Šansa za roditeljstvo
Komentari (0)