Imam šećernu bolest. Da li ovo stanje zahteva poseban tretman tokom trudnoće?
Da. Kao prvo, trebalo bi da trudnoću planirate i da o tome razgovarate sa svojim lekarom – endokrinologom. Jako je važno da u trudnoću uđete sa regulisanim nivoom šećera u krvi, jer se tako smanjuje mogućnost da dođe do komplikacija i lakše je regulisati doze inzulina. Trudnoću treba da prate i ginekolog i endokrinolog, a jako je važno da redovno idete na ultrazvučne preglede, da bi se pratio rast i razvoj bebe. Kod žena sa šećernom bolesti je vrlo važan i ultrazvučni pregled srca bebe, jer je povećan rizik od razvoja srčanih mana. Kada je šećerna bolest dobro regulisana, a trudnoća pravilno vođena, nema razloga da se brinete.
Da li će insulin uticati na moju bebu?
Ne, i morate da nastavite da ga uzimate, jer je i po vas i po bebu mnogo opasnije da ga ne uzimate.
Da li će trudnoća uticati na šećernu bolest?
Može uticati, i može doći do razvitka komplikacija, ali je važno da trudnoću planirate i adekvatno se kontrolišete. Nikako nemojte sami menjati terapiju, smanjivati ili povećavati doze insulina, ne preskačite obroke i nemojte odustajati od fizičke aktivnosti.
Koje komplikacije se mogu javiti kod trudnoće komplikovane šećernom bolesti?
Komplikacije se svakako mogu izbeći ako se redovno i pravilno kontrolišete, a može doći do razvitka povećane količine plodove vode, do povećanog dobijanja na težini bebe, razvitka određenih problema sa građom bebe – najčešće sa kičmom i srcem, ali i do zastajanja u rastu. Redovnim kontrolama i adekvatnom terapijom se mogućnost za razvitak komplikacija smanjuje na minimum.
Komentari (0)