Analizu je uradila laboratorija Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu, koja je u dva od 59 uzoraka mleka našla prisustvo aflatoksina veće od dozvoljenih 0,5 mikrograma po kilogramu. Ipak, u većini uzoraka prisustvo aflatoksina je iznad evropskog proseka od 0,05 mikrograma po litru.
Samo devet mleka po EU standardu
Izvor: Bebac.com
Analizu je naručio Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu, a rezultati su pokazali da samo devet od 59 uzoraka zadovoljava evropski standard od 0,05 mikrograma.
Rezultati koji su na sajtu tog pokrajinskog sekretarijata pokazali su da je veće prisustvo aflatoksina od dozvoljenog pronađeno u mleku Mlekare Tomić, i to u uzorcima pasterizovanog mleka sa jedan i 2,8 odsto mlečne masti ( 1,215 i 0,623 mikrograma po kilogramu), sa rokom upotrebe do 10. maja.
Evropski standard zadovoljavaju uzorci Dukat trajnog mleka obogaćenog vitaminom D sa 2,8 i 1,5 odsto mlečne masti i rokom upotrebe do 26. i 19. avgusta ( 0,007, 0,009, 0,023 i 0,029 mikrograma), Imlekovo belo (bello) organsko mleko i to dugotrajno sa 2,8 odsto mlečne masti upotrebljivo do 25. oktobra i 7. novembra (0,016 i 0,03 mikrograma), kao i belo organsko mleko bez konzervansa i glutena u ambalaži od 750 mililitara upotrebljivo do 23. maja (0,028 mikrograma).
I dugotrajno mleko Niške mlekare sa 2,8 odsto mlečne masti upotrebljivo do 30. jula i sveže mleko mlekare Subotica “Zdravo” sa 1,5 odsto mlečne masti upotrebljivo do 14. maja zadovoljavaju evropske standarde prisustva aflatoksina u mleku jer je utvrđeno da ga sadrže 0,044 i 0,037 mikrograma po kilogramu.
U Srbiji je krajem februara dozvoljena vrednost aflatoksina vraćena na 0,5 mikrograma, umesto dotadašnjih 0,05 mikrograma, koji su bili u skladu sa standardima EU. Vlada je potom najavljivala da će dozvoljenu granicu opet vratiti na “evropskih” 0,05 mirkograma, ali to do danas nije uradila.
Vlada je odluku o vraćanju dozvoljene koncentracije na 0,5 mikrograma donela nakon afere koja se pojavila u javnosti, jer su merenja koncentracije štetnog aflatoksina pokazala da veliki broj uzoraka mleka, koji se prodaju na tržištu Srbije, sadrži količine aflatoksina iznad dozvoljenih 0,05 mikrograma po kilogramu.
Pokrajinski sekretar za poljoprivredu Goran Ješić ove sedmice je izjavio da je mleko u Srbiji “katastrofalno loše”, kada je u pitanju koncentracija opasnog aflatoksina u njemu, i ocenio da iza napada na njega u pojedinim tabloidima stoje oni koji imaju najveći uticaj u “mlekarskom lobiju”.
“Već nekoliko puta sam rekao njihovo ime javno”, kazao je Ješić, koji je ranije takve optužbe uputio na račun kompanije “Salford”.
On je upitao ko stoji iza kampanje “Ja pijem mleko” u Srbiji. “To je trenutno najskuplja i najveća kampanja u Srbiji. Ko stoji iza te kampanje, pitam vas. Da li stoji ministarstvo ili ko? Nema potpisa, pa ne znamo ko stoji, a mleko je i dalje neispravno”, kazao je Ješić i ocenio da u državi postoji “ozbiljna korupcija” po pitanju aflatoksina i mleka.
Postanite član Bebac porodice! Registrujte se
Da li ste trudni ili imate bebu?
Unesite termin porođaja ili datum rođenja vašeg bebca i pratite njegov razvoj iz nedelje u nedelju.
Komentari (0)