Kašice pripremljene od svežih sastojaka mnogo su ukusnije od kupovnih, što će i svaka beba primetiti. Osim toga, visoka temperatura koja je nužna da bi konzervisana hrana mogla dugo izdržati na policama radnji uništava mnoge hranjive sastojke.
Istraživanja pokazuju da se preradom gubi 69 odsto tijamina, vitamina važnog za zdravlje nervnog sistema, i 64 procenta vitamina C. Kad sami pripremate dečju hranu, možete biti sigurni da ona ne sadrži nikakve veštačke boje, dodatke i konzervanse.
Takođe, možete da birate voće i povrće uzgajano bez pesticida, a i lakše ćete kontrolisati i uvoditi jednu po jednu namirnicu pa ako se kod deteta pojavi alergija – odmah ćete znati šta ju je izazvalo.
Za početak, ponudite detetu kašicu od banane, kruške pa jabuke
Svetska zdravstvena organizacija preporučuje dojenje dece do šest meseci starosti, kao i kombinaciju dojenja i druge hrane do druge godine.
Za početak, ponudite detetu kašicu od banane, kruške pa jabuke. Od šestog do osmog meseca možete početi da uvodite i kašice od kajsije, breskve i trešnje, a nakon osmog i one od jagode, maline i kupine. Ogulite i očistite voće, kratko ga prokuvajte na pari (osim banana) i propasirajte ili usitnite mikserom.
Nakon voćnih kašica možete preći i na one od povrća. Počnite s tikvicama, a nastavite sa šargarepom, čiji slatki ukus odgovara bebama. Ne bi trebalo da preterujete sa šargarepom jer bebama ne treba previše vitamina A. Povrće skuvajte pa propasirajte, a možete i da dodate malo mleka koje dete inače pije.
Nije dobro stavljati so, šećer i začine u hranu za bebe. Deci mlađoj od godinu dana nije preporučljivo davati med jer može izazvati trovanje i alergije.
Komentari (0)