Pre trideset godina, davne 1992. godine, zamrznuti su embrioni iz kojih su ove godine u oktobru rođene bebe Lidija i Timoti.
Srećni roditelji Rejčel i Filip Ridžvej su postali roditelji 31. oktobr ove godine, a njihove bebe bile su najduže zamrznuti embrioni na svetu koji su živorođeni, navodi američki Nacionalni centar za donaciju embriona.
Prethodna rekorderka je bila Moli Gibson, rođena 2020. godine od embriona koji je bio zamrznut skoro 27 godina. Moli je preuzela rekord od svoje sestre Eme, koja je rođena od embriona koji je bio zamrznut 24 godine.
Foto: PrintScreen CNN
Najstariji poznati embrion na svetu
Stopa rođenja beba iz zamrznutih embriona je 40% , a često mnoge zemlje ni nemaju VTO registar pa se i ne zna koja je beba zaista rođena iz najstarijeg embriona.
Ipak, prema navodima američkog Nacionalnog centara za donaciju embriona, koji revnosno vodi svoju evidenciju, Lidija i Timoti su definitivni rekorderi. Njihovi embrioni zamrznuti su pre trideset godina i boravili su na temperturi od -200 stepeni Celzjusa u uređaju koji liči na rezervoar.
Foto: PrintScreen CNN
Ove bebice su kao embrioni dati na usvajanje nepoznatom paru od donora sperme koji je bio u pedesetim i donorke jajnih ćelija koja je bila u tridesetim godinama života.
Porodica još veća
Bračni par Ridžvej već ima četvoro dece starosti osam, šest, tri i dve godine i svi su bili začeti prirodnim putem. Njihovi novi članovi porodice su jedini začeti VTO metodom
” Nikada nismo imali na umu određeni broj dece koju bismo želeli da imamo ” rekao je Filip za CNN. ” Uvek smo mislili da ćemo ih imati onoliko koliko Bog želi da nam da, i … kada smo čuli za usvajanje embriona, mislili smo da je to nešto što bismo želeli da uradimo ” naveli su ponosni roditelji.
Foto: Roditelji, PrintScreen CNN
Donori embriona čuvali su svoj genetski materijal sve do 2007. godine kada su odlučili da ih doniraju u nadi da će pomoći nekoj porodici. I zaista ove bebe su svoj život nastavili u toploj porodici koja je puna dece.
Pročitaj još
Pročitajte DESET najčešćih mitova o vantelesnoj oplodnji
Ovaj bračni par imao je veliku želju da usvoji embrione za koje su smatrali da su neželjeni i da im porodica najviše treba. Izjavili su da im žeja nije bila da obore rekrd nega da usvoje embrione koji dugo čekaju na porodicu.
Dužina čuvanja ne utiče na kvalitet embriona
” Na kvalitet embriona najviše utiče starost majke koja je donirala jajne ćelije. Što je mama mlađa to je veća verovatnoća da će kvalitet bolji ” rekla je ona za BBC.
Komentari (0)