Koja je verovatnoća da dođe do pobačaja nakon amniocenteze?
Rizične su tri nedelje da dođe do pobačaja nakon amniocenteze. Procenjuje se da je u 1 od 100/200 slučajeva ova procedura uzročnik. Kada se radi u trećem trimestru mnogo je manji rizik da dođe do komplikacija ili prevremenog porođaja.
Da li se iglom može povrediti beba u stomaku?
Šanse da se beba povredi iglom su skoro nikakve
Šanse da se iglom povredi beba u stomaku su skoro nikakve, jer lekar sve vreme na monitoru prati njeno kretanje. Obično se igla ubada u deo gde su bebine nožice i ona refleksivno beži od nečega što joj narušava prostor.
Koji su rizici amniocenteze?
Amniocenteza može da dovede do određenih rizika:
POBAČAJ
Pobačaj je prvi rizik koji je povezan sa amniocentezom. Može nastati zbog infekcije u materici, usled pucanja vodenjaka ili preranog porođaja. Obično se javlja u prvom trimestru, a u drugom je rizik mnogo manji. Ukoliko se procedura radi u trećem trimestru ne postoji opasnost od prevremenog porođaja.
KONTRAKCIJE I VAGINALNO KRVARENJE
Neke žene osećaju blage kontrakcije ili vaginalno krvarenje nakon amniocenteze. Međutim nakon procedure lekar će vam po potrebi dati lekove protiv kontrakcija.
ISTICANJE AMNIOTIČKE TEČNOSTI
Retko se dešava da se nakon procedure kroz vaginu otiče mala količina plodove vode u trajanju od nekoliko dana. To može da bude samo prolazna komplikacija i ne mora odmah da znači gubitak bebe. Međutim, o ovome obavestite svog lekara.
Rh OSETLJIVOST
Ukoliko ste Rh negativni, dobićete lek Rh imunoglobulin nakon amniocenteze da bi se sprečilo stvaranje antitela.
INFEKCIJE
Veoma retko se dešava da amniocenteza dovede do infekcije materice.
POVREDE IGLOM
Šanse da igla povredi bebu ili vas su minimalne, međutim moguće su manje iritacije na predelu stomaka gde je izvršena punkcija igle.
ANKSIOZNOST
Žene su često uznemirene nakon ove procedure zbog toga što se dugo vremena čekaju rezultati. Zbog toga se trudite da svoje misli usmerite na nešto drugo, a po potrebi vam lekar može prepisati odgovarajuću terapiju.
Kako mogu da izbegnem te rizike?
Rizik od gubljenja ploda, infekcije i druge neprijatnosti prouzrokovane amniocentezom se mogu izbeći ukoliko se još ranije odlučite na neinvazivne prenatalne testove. Jedan od takvih je i ekspertski Verified test, koji je poptuno bezbedan po Vašu bebu.
Testiranje se obavlja tako što se izvadi mala količina Vaše krvi, a uz pomoć najnovije tehnologije iz nje izdvoji bebina DNK. Sofisticiranim metodama se u toj DNK detektuje širok opseg hromozomskih abnormalnosti kao što je Daunov ili neki drugi sindrom. Rezultate dobijate već od pet do sedam dana.
U kojim slučajevima hitno treba pozvati lekara?
Dve nedelje nakon amniocenteze vodite računa da izbegavate bilo kakve napore, nošenje tereta i vodite računa o simptomima, tj. kontraindikacijama koje se mogu javiti.
Hitno pozovite lekara ako dobijete temperaturu, krvarenje, bolove u stomaku koji su praćeni blagim kontrakcijama koje traju nekoliko sati.
Komentari (0)