Majke su prve primetile da njihova još nerođena beba reaguje na nadražaje iz spoljašnje sredine. Medicina je tek kasnije uspela da pronađe naučne osnove za takva verovanja.
Beba ima normalno razvijeno čulo sluha posle šest do sedam meseci života u materici. Slušni živac je čak jedini čulni živac koji u tom dobu već potpuno funkcioniše, jer je njegovo formiranje sasvim završeno.
Beba jasno čuje unutrašnje i spoljašnje zvuke, ali su oni prigušeni plodovom vodom u kojoj pluta.
Za malo biće su izuzetno važni i unutrašnji zvuci koji dolaze iz tela majke: pokreti creva i krvotoka, koji je veoma intenzivan oko posteljice. Ti zvuci bi mogli da smetaju bebi, a svaki preterani nadražaj može da ošteti njena čula. Da bi izbeglo preterane slušne nadražaje izgleda da uho fetusa filtrira i propušta samo određeni pojas zvukova.
Majčino srce umiruje bebu
Beba u materici čuje, pre svega, niske tonove, a visoki tonovi su prigušeni, jer ih njeno uho filtrira. Posebno je osetljiva na glas majke koji do nje stiže preko kostiju, odnosno kroz kičmu, a zatim kroz kosti karlice, gde dolazi do rezonance.
Otkucaji majčinog srca daju ritam životu bebe u materici. Majke znaju da ako stave novorođenče na levu stranu grudi, ono će se brže umiriti, jer čuje otkucaje majčinog srca, na koje je naviklo još pre rođenja.
Ako pri kraju trudnoće dva puta nedeljno puštamo po dva do tri minuta neku muzičku frazu koja umiruje bebu kad postane nemirna, onda će ta melodija imati isto dejstvo i kad se beba rodi: ona će jasno okretati glavu prema izvoru muzike koju je zapamtila i koja joj je već poznata.
To znači da fetus u materici čuje, pamti određenu muziku ili zvuk i odlike glasa, što pokazuje da već ima sposobnost raspoznavanja i učenja.
Fetus na koncertu
Mnoge buduće majke koje idu na koncerte kažu da fetus u sedmom i osmom mesecu različito reaguje na raznu vrstu muzike. Pomera se ako su ritmovi suviše jaki, a uživa ako su melodije smirenije.
Da bi fetus, na primer, prepoznao glas oca, potrebno je da mu se on obraća direktno i to povišenim tonom.
Voli milovanja, smeta joj pritisak
Ako pri kraju trudnoće žena, na primer, stavi na trbuh knjigu, beba će početi da se pomera i rita, kako bi se oslobodila težine koja joj smeta. Takođe, kad se prilikom pregleda pomoću ultrazvuka trbuh majke suviše pritisne, može se dogoditi da beba naglo izmakne ruku ili nogu.
Komentari (0)