Omega-3 masne kiseline, koje se nalaze u namirnicama poput masnih riba i semenki lana, najpoznatije su po povezanosti sa zdravljem srca, ali su takođe vitalne i za trudnice i njihove bebe.
Ove važne hranjive materije su povezane sa smanjenim rizikom od nastanka depresije kod budućih majki, te boljom porođajnom težinom za bebe, zajedno s poboljšanim razvojem i funkcijom mozga, a potencijalno i prevencijom astme.
Tokom studije, sprovedene u Španiji, istraživači su pratili skoro 2000 majki i njihovih beba od prvog trimestra trudnoće sve do pete godine života deteta. Oni su otkrili da konzumiranje velikih količina masne ribe tokom trudnoće može ponuditi umerene koristi, uključujući poboljšanje kognitivnog funkcionisanja i određenu zaštitu od problema autističnog spektra. Prednosti su se mogle videti i onda kada je majka jela samo oko 100 grama ribe svakodnevno.
Foto: Pixabay
Količina od oko 100 grama predviđena je smernicama koje je postavila Evropska agencija za bezbednost hrane, kako bi se izbegao višak žive, iako nije bilo znakova da živa ili drugi zagađivači u vezi s ribom imaju negativan učinak koji poništava njene očigledne koristi.
Međutim, mnoge žene širom sveta izbegavaju unos ribe čak i u vrlo malim količinama, što predstavlja zdravstveni rizik za njihovu bebu, prema istraživanju objavljenom u časopisu Nutrients.
Postoje mnogi sigurni izvori omega-3 masnih kiselina kao što su losos, inćuni, sardine, pastrmka i dagnje, a trebalo bi izbegavati tunu i skušu.
Ukoliko inače ne jedete dovoljno ribe, uzimanje suplemenata može nadomestiti nedostatke omega-3 masnih kiselina u organizmu. Razgovarajte sa svojim lekarom o pravoj količini.
Izvor: Klix.ba
Komentari (0)