Najugroženiji pacijenti ”BioCell” bolnice, koja je prestala sa radom nakon što joj je početkom avgusta ove godine blokiran račun zbog duga većeg od miliona evra, su oni koji su u postupku vantelesne oplodnje (VTO), sa sopstvenim, ali i sa doniranim reproduktivnim materijalom.
Foto: Biocell
Ovaj materijal je, zbog njih, iz inostranstva trebovao Republički fond za zdravstveno osiguranje (RFZO), koji se sada, kako saznaje Nova.rs, sprema za raskid ugovora sa ovom klinkom, a pacijenti će po želji biti prebačeni u druge ustanove iz ”BioCell” bolnice, čiji je manjinski vlasnik Džihan Abazović, brat odlazećeg crnogorskog premijera, a načelnica radiologije Milica Đurđić, partnerka srpske predsednice Vlade.
„Bez obzira na novonastalu situaciju sa bolnicom ‘BioCell`, a kao i do sada, nijednom osiguranom licu neće biti uskraćeno pravo na postupke vantelesne oplodnje, kako sa sopstvenim materijalom, tako ni na postupke sa doniranim reproduktivnim materijalom.
Postupci će biti produženi za godinu dana
Postupci vantelesne oplodnje biće pruženi u roku od 12 meseci od dana prolaska Komisije za BMPO i to u zdravstvenoj ustanovi koju osigurano lice bude izabralo, umesto bolnice ‘BioCell`. Svi parovi, odnosno žene bez partnera, imaće mogućnost da izaberu jednu od ustanova sa kojima RFZO ima zaključen ugovor u 2023. godini, a to je sedam državnih i 14 privatnih ustanova”, kažu za Nova.rs u Fondu.
Oni navode da će donirani reproduktivni materijal iz ”BioCell” bolnice biti prebačen u druge ustanove.
„Materijal će se prebaciti u klinike u kojima osigurana lica budu želela da urade postupak VTO, a u skladu sa Zakonom o BMPO. Napominjemo da se nabavka i plaćanje doniranog reproduktivnog materijala iz inostranstva obavlja isključivo preko Banke reproduktivnih ćelija, tkiva i embriona pri Univerzitetskom kliničkom centru Srbije, kao i Uprave za biomedicinu, koja izdaje saglasnost za uvoz materijala za svako osigurano lice”, kažu u RFZO.
Za postupke VTO privatne ustanove ne trebuju sanitetski i potrošni materijal, kao ni lekove od strane Fonda.
„Procedura je takva da nakon završenog postupka, ustanova ispostavlja fakturu filijali RFZO, sa kojom klinika ima zaključen ugovor, i to za svako osigurano lice zasebno u skladu sa ugovorenim i pruženim uslugama u toku vantelesne oplodnje. S tim u vezi, Republički fond je krajem prošle nedelje obavešten od strane klinike ‘BioCell` o prestanku rada bolnice i preduzimanju daljih koraka radi raskida ugovora”, objašnjavaju u RFZO.
Foto: FreepikPodsetimo, račun kompanije Vincula Biotech Group, koja je u suvlasništvu Džihana Abazovića, blokiran je zbog duga. U registru dužnika u prinudnoj naplati Narodne banke Srbije račun ove firma, u čijem je vlasništvu BioCell bolnica, u blokadi je za ukupan iznos od 142.799.087,12 dinara, što je oko 1.217.500 evra, a blokiran je 9. avgusta. Lekarima i kompletnom osoblju nije isplaćena poslednja plata, više od 100 ljudi može ostati bez posla, a pacijenti u postupku VTO stavljeni su na čekanje.
Prema podacima sa APR-a, Abazović i još nekoliko pojedinaca su manjinski vlasnici Vincula Biotech Group. U vlasništvu Robnih kuća Beograd biznismena Milije Babovića je 15 odsto, a većinski vlasnik je kiparska kompanija Ensifolia sa 75 odsto, Mark Strbad ima 3,18 odsto, Miomir Knežević 3,82 odsto, Aleksandar Ljubić 1 odsto, Vladimir Harhaji i Dušan Marić imaju po manje od jedan odsto.
Bolnica „BioCell” otvorena je u oktobru 2022. godine, u ekskluzivnom stambeno-poslovnom kompleksu ”West 65” u Novom Beogradu, a u opremanje i završne radove, kako su preneli mediji, uloženo je sedam miliona evra.
Na naša pitanja o blokadi računa, problemima zbog kojih je klinika prestala sa radom i budućnosti zaposlenih, kao i pacijenata, iz „BioCell” bolnice nisu odgovorili do objavljivanja ovog teksta, a svi telefoni istaknuti na zvaničnom sajtu klinike, neprestano su zauzeti.
Komentari (0)