O primitivnim refleksima kod beba
Novorođenče nije baš tolika neznalica, kao što vam se možda čini. Vaš tek rođeni bebac svestan je mnogo čega.
Da li ste znali da se beba rađa sa više od 70 instiktivnih refleksa? Neki od njih su vitalni, za preživljavanje – kao što su disanje i sisanje. Neki od refleksa su izuzetno jaki prvih nekoliko sati nakon porođaja, a iščezavaju u narednim danima i mesecima.
Zamolite pedijatra na pregledu da vam pokaže par pokretnih primitivnih refleksa. Primitivni refleksi uglavnom vremenom nestaju jer dete ne može da razvija svesnu kontrolu pokreta pre nego što oni iščeznu. Evo osnovnih refleksa, proučite kako se oni manifestuju i koliko traju.
Refleks Babinskog
Kada se taban nežno pomazi od pete ka prstima, prstići na nogama se rašire i podignu, a stopalo savije ka unutra. Kod odraslih se zapaža suprotan proces, na ovakvu draž odrasli reaguju skupljanjem prstiju.
Trajanje: Od šest meseci do dve godine, nakon toga posle se prstići savijaju ka unutra. Ukoliko ga dete manifestuje i kasnije, onda je to znak nekih neuroloških poremećaja.
Refleks hvatanja (palmarni refleks)
Ako bebi koja gleda napred, ruku savijenih u laktu, stavite kažiprst u šakicu, ona će refleksno saviti prstiće oko vašeg prsta. Stisak novorođenčeta može da bude toliko jak da izdrži težinu celog bebinog tela. To isto će uraditi i sa prstima na stopalu.
Trajanje: Tri ili četiri mesca.
Refleks treptanja
Na duvanje u lice ili na bljesak svetla beba će reagovati treptanjem.
Refleks kardinalnih tačaka
Ako bebi nežno pomazite obraz, ona će se okrenuti u pravcu stimulansa, otvorenih usta spremna da sisa.
Trajanje: Tri do četiri meseca, u snu i duže.
Refleks sisanja
Ako bebi stavite nešto u usta, ona odmah aktivira jezik, stvara vakum i počinje da sisa.
Refleks gutanja
Ako joj stavite vodu ili mleko u usta, beba će to progutati. Beba tokom sisanja mora da uskladi refleks sisanja, gutanja i disanje. To nije uvek lako, tako da se desi da se beba ponekad zagrcne, iako ima dobre reflekse.
Refleks automatskog hoda
Kada novorođenče držite uspravno na stolu ili na nekoj tvrdoj i ravnoj podlozi, pridržavajući ga pod pazuhom, ono će podići jednu nogu a zatim drugu i praviće pokrete kao da korača. Izgledaće vam kao da maršira visokim koracima. Ovaj refleks najizraženiji je posle bebinog četvrtog dana života.
Trajanje: Najčešće do dva meseca.
Refleks maminog zagrljaja (Moroov refleks)
Beba pruža noge i ruke, širi prste, izvija leđa i zabacuje glavu unazad, a potom skupi pesnice na grudi. To je reakcija na nagli pokret podloge na kojoj beba leži, pri iznenadnom ili glasnom zvuku i kad dobije osećaj padanja.
Trajanje: četiri do šest meseci.
Refleks puzanja
Beba stavljenja da leži na stomak praviće pokrete puzanja tako što će podvlačiti noge pod stomak.
Refleks podizanja glavice
Povlačenjem bebe za rukice iz ležećeg u sedeći položaj, glava će pratiti osovinu leđa do određene granice, a onda će pasti na grudi bebe.
Asimetrični, tonični refleks vrata
Kada leži na leđima, beba će zauzeti položaj „mačevaoca”, sa glavom okrenutom na stranu i sa opruženim rukama i nogama na toj strani, dok su joj udovi savijeni na drugoj strani.
Trajanje: Pojavljuje se na rođenju ili tek oko drugog meseca, a nestaće u šestom mesecu.
Komentari (0)