Koliko će kosti biti zdrave zavisi pre svega od toga kako se izgrade u detinjstvu i mladosti. U periodu rasta i razvoja značajna je raznovrsna ishrana sa dovoljno kalcijuma, vitamina D, izlaganje suncu, fizička aktivnost i vežbanje.
I u odraslom dobu bi trebalo da se pridržavamo ovih principa da bismo zdrave i kvalitetne kosti sačuvali.
Ovo je naročito važno za žene u menopauzi, jer se u tom periodu smanjuje lučenje ženskih polnih hormona (pre svega estrogena), čime prestaje i njihova zaštitna uloga kada je reč o kostima.
Tada dolazi do gubitka koštane mase, smanjenja čvrstine kostiju i osteoporoze, odnosno povećava se rizik od preloma.
Kod muškaraca je gubitak koštane mase sporiji i manji, kosti su čvršće, pa se kod njih osteoporoza ređe javlja, čime je smanjen i rizik od preloma.
Da biste sačuvali zdravlje i čvrstinu svojih kostiju, unosite hranu bogatu kalcijumom i vitaminom D, vežbajte, izbegavajte duvanski dim i ne konzumirajte alkohol u velikim količinama, navodi se u brošuri Programa podrške pacijentima sa osteoporozom.
Ipak, pre nego što počnete da vežbate konsultujte se sa svojim lekarom. U svakom slučaju, trebalo bi da počnete sa lakšim vežbama, a zatim da postepeno povećavate intenzitet treninga. Da bi vežbanje imalo efekta, mora postati deo vaših svakodnevnih aktivnosti.
Ono što bi trebalo da izbegavate su vežbe koje dovode do značajnog savijanja trupa, skakanje sa visine i sportove koji zahtevaju nagle pokrete.
Komentari (0)