Koenzim Q10 je esencijalni element u proizvodnji energije našeg organizma.
Na poslednjem kongresu italijanskog društva andrologije predstavljena je studija u kojoj se tvrdi da ovaj koenzim, antioksidans koga ima u različitim prehrambenim suplementima, pojačava i zaštitu spermatozoida od uticaja oksidativnog stresa.
Ovaj koenzim je veoma postojan i u procesima koji se događaju unutar ćelija i nalazi se u mitohondrijama.
U većoj koncentraciji nalazi se u organima kao što su srce, mišići, želudac, svim organima kojima je potrebno više energije. U normalnim situacijama, kod svih koji su u dobroj kondiciji organizam je sposoban da proizvede i održi količine Q10 neophodne za optimalno funkcionisanje.
Međutim, s godinama, u procesu starenja, nivo ovog dragocenog koenzima se smanjuje što je razlog da se brže zamaramo i podnosimo manje fizičkog napora nego u mladosti.
Mada su se istraživači već bavili uticajem oksidativnog stresa na mušku neplodnost, i dobro ga upoznali, uloga pojedinih antioksidanasa u zaštiti spermatozoida od te vrste oštećenja nije sasvim poznata. Govoreći o svom otkriću, italijanski androlozi su istakli sledeće činjenice.
„Koenzim Q10, komponenta mitohondrijskog lanca i prirodni lipidni antioksidans koji proizvodi naše telo, predstavlja jedan od glavnih mehanizama odbrane, inače i do sada uključen u lečenje kardiovaskularnih oboljenja.
Koenzim Q10 sintetizuju naše ćelije, no ovaj proces se smanjuje starenjem, a na njega utiče i loša ishrana, uzimanje nekih lekova i hronične bolesti.”
Rezultati predstavljene studije ukazuju na to da Q10 može da poraste u semenoj tečnosti. U studiju je bilo uključeno deset pacijenata s neplodnošću i semniološkom slikom astenozoospermije (niska pokretljivost spermatozoida), mladih muškaraca između 25 i 39 godina.
Posle tretmana koji je trajao tri meseca, primenom CoQ10 (100 mg na dan) utvrđeno je povećanje koncentracije i veća pokretljivost spermatozoida.
Neke druge zdravstvene studije već ranije su dokazale da jače fizičke aktivnosti utiču na nivo ovog koenzima u telu. U prilog tome navode se dva veoma upečatljiva primera: uzorci krvi uzeti od profesionalnih biciklista dokazali su da se za vreme njihove sezonske pojačane aktivnosti smanjuju vrednosti koenzima Q10.
Do toga dolazi zbog povećanja mišićne aktivnosti koja zahteva veću proizvodnju energije, a problem rešavaju uzimanjem suplemenata. Suplemente na bazi koenzima Q10 uzimaju i fudbalske ekipe u španiji kako bi imale više energije i ne bi li sprečile oštećenja mišića.
Komentari (0)