Proces sisanja zapravo stvara nove neurohemijske puteve u majčinom mozgu koji stvaraju i jačaju majčino ponašanje.
Foto: TikTok Screenshot/@design.cells
Ovaj proces je potpomognut hemijskim otiskom i ogromnim povećanjem oksitocina. Ove promene dovode do toga da i samo telo majke reaguje i postavi svoje nove prioritete.
Lučenje mleka čini da mama želi da odgovori na potrebe svoje bebe i pomaže joj da efikasno tumači njene potrebe.
Kada majka doji, ne samo da joj se povećava nivo oksitocina u krvi, već njeno telo stvara više receptora, trajno povećavajući njena osećanja ljubavi – i njenu sposobnost da se oseća voljeno. Mamina osetljivost na moć oksitocina jedan je od najosnovnijih načina na koji se žena menja prvi put kada postane majka.
Žene imaju receptore za oksitocin ”ušuškane” u tkivu dojke.
Cenjena švedska naučnica Kerstin Uvnas-Moberi, posebno cenjena zbog istraživanja oksicotina, radila je na institutu Karolineska u Stoklomu istraživanja koja su pokazala znatne promene u ponašanju kod žena koje doje. Naime, one imaju tendenciju da na stresne situacije reaguju staloženo, manje su fizički napete, manje sumnjičave i manje im je dosadno.
Pogledajte video:
@design.cells 3d animation Breastfeeding Lactation â¤ï¸ #medecine #health #education #3d #animation #3dart #breasfeeding #breastfeadingmomma #lactation #milk #baby #babymama #mother #newborn #foryou ♬ son original – design.cells
Komentari (0)