Kad si trudna treći put – jeste čule onu foru?
Jao divno, čekate treće dete, a jesi čula za onu foru za treće dete?
– Misliš ono za mačiju hranu ili ono „treće dete jede iz kante”?
– Ahahahahaha, pa znaš obe.
– Da, da, znam…
Kada sam po treći put ostala trudna mislim da sam ovakav razgovor vodila minimun pet puta. A na ovakav stav sam naišla i kod nekolicine lekara kako u trudnoći, tako i nakon porođaja – „Ma vi ionako sve znate, iskusna ste trudnica, odnosno porodilja”.
Međutim bila prva, druga, treća ili peta svaka trudnoća, porođaj, a na kraju krajeva i dete je priča za sebe. Na primer, moj ciklus je kao sat, tačno na 28 dana, a u trećoj trudnoći sam za razliku od prve dve imala takozvano implementacijsko krvarenje što me je u strahu i neznanju da sam umesto željene treće trudnoće dobila hormonski poremećaj odvelo u ginekološku ambulantu samo dan nakon što sam trebala da dobijem menstruaciju.
Mamini avanturisti: Predrag, Ratomir i Kristina
Podrška je potrebna za svako dete
Bilo da ste trudne prvi ili bilo koji drugi put potrebna vam je podrška i potrebni su vam odgovori na mnoštvo pitanja. Verovatno znate da promenite pelenu, da previjete pupak, znate da se isti ne kvasi do otpadanja i još neke stvari, ali je tu opet mnogo izazova. A tu je još jedna činjenica, a to je da se trendovi u medicini, a sa njima i preporuke menjaju nekada iz godine u godinu. Pa tako kada sam se 2013. godine porodila sa starijim sinom u porodilištu mi je savetovano da se dečacima prilikom presvlačenja piša takoreći namešta, odnosno da je dižemo gore. Kada sam se samo 18 meseci kasnije u tom istom porodilištu porodila sa mlađim sinom rečeno mi je da za tim nema potrebe. Isto važi i za široki povoj, različite stavove o ovoj temi zastupaju i pedijatri u istoj ustanovi pa tako jedni tvrde da je jednokratna pelena sasvim dovoljna, dok drugi smatraju da je nošenje tetra i švedske pelene neophodno barem u prvih dva meseca bebinog života.
A tu je i dojenje, a najveća istina koju sam o dojenju čula je da je lepo, ali da nije uvek lako. Ako ste problem sa dojenjem imali sa prvim detetom ne mora da znači da ćete isti imati i sa drugim ili trećim. Isto važi i za obrnuti slučaj. Zato je jako važna podrška kako samih medicinskih radnika u porodilištu tako i članova vaše porodice kada dođete kući. Ne stidite se da pitate, na taj način olakšavate i sebi i svom detetu. I dok se što kažu savetnice za dojenje „ponuda i potražnja” sa prva dva deteta uspostavila već u prvih šest nedelja bez bolova i mastitisa sada slučaj nije bio takav jer moj organizam proizvodio mnogo više hrane nego što beba može da pojede i uz mnoštvo pitanja upućenih patronažnim sestrama problem sam uspela da rešim pre nekih većih komplikacija.
Kristina, treći član avanturista porodice Milenković
Međutim, pored svega sa trećim detetom shvatite kako vreme brzo prolazi i kako deca polako, ali sigurno prerastaju naša krila i ruke. Shvatite da morate što više da ih ljubite i nosite i da navikavanje na ruke ne znači razmaženost, već ljubav, da to što ćete u prvim danima dozvoliti da beba spava na vama ne znači početno odvikavanje od kreveca već bebin lepši i bezbrižniji san. Jer na kraju krajeva oni su samo u ovom trenutku tako mali, a nespavanje, umor i ostalo će tako brzo proći i zameniće ih neke druge brige.
Milena Milenković
Milena Milenković, rodjena je 29.11.1985. godine u Beogradu. Odrasla je u Novoj Pazovi, a od 2013. godine živi u Kragujevcu. Majka je dva sina, četvorogodišnjeg Predraga i dvogodišnjeg Ratomira koji obožavaju igračke, ali i crtaće sa super herojima, a omiljeni im je Spajdermen. Zbog ljubavi prema svim vrstama kockica, prolazak kroz njihovu dnevnu sobu bez povređivanja je misaona imenica. Milena je nedavno postala i mama jedne devojčice.
Vodi blog na portalu Bebac – Dva dečaka i devojčica – avanture jedne mame
Komentari (0)