Kada prvi put treba bebu da odvedem kod pedijatra?
Ako je sve bilo kako treba, ako je beba dobro napredovala, nije imala povišenu temperaturu, nije imala iznenadne promene disanja, nije odbijala da jede…
Bebin prvi put kod pedijatra treba da bude kad napuni mesec dana. To je zapravo prvi konsultativni pregled i obično se dete vodi u obližnji dom zdravlja gde pri pedijariji postoji tzv. savetovalište za bebe i decu i gde se dovode zdrava deca. Prvi konsultativni pregled je obavezan.
Zašto je važno imati svog lekara?
Izabrani lekar vodi računa o svim segmentima zdravlja pacijenta, u redovnom je kontaktu sa njim, bolje ga poznaje i upućeniji je u njegovo zdravstveno stanje, dok pacijent dobija efikasniju i kvalitetniju zdravstvenu uslugu, lakše dolazi do lekara, ima mogućnost telefonskog zakazivanja pregleda ili stalne terapije, kao i dobijanja saveta direktnim razgovorom preko broja u ordinaciji koji svaki pacijent može da dobije.
Registracija - izbor lekara obavlja se veoma jednostavno i brzo. Za ličnu registraciju potrebne su vam zdravstvena knjižica i lična karta. Maloletnom detetu lekara birate sa vašom ličnom kartom i njegovom zdravstvenom knjižicom.
O zdravlju dece do 18 godina života brine izabrani pedijatar.
Odrasli biraju lekara opšte medicine ili medicine rada.
Devojke starije od 15 godina i žene biraju i svog lekara ginekologa.
Mlađi od 18 godina i stariji od 65 biraju i svog lekara stomatologa.
Vašeg lekara birate u domu zdravlja na teritoriji filijale zdravstvenog osiguranja koja vam je izdala zdravstvenu knjižicu ili u mestu stalnog ili privremenog boravka. Vi se opredeljujete za jednog od njih i registrujete se popunjavanjem i potpisivanjem izjave koju ćete dobiti u domu zdravlja.
Izbor lekara deo je procesa reforme primarne zdravstvene zaštite u našoj zemlji. Proces registracije pacijenata kod izabranog lekara pokrenuo je Republički fond za zdravstveno osiguranje (RFZO) www.rfzo.rs.
Možda niste znali, ali Zakonom o zdravstvenom osiguranju (član 146.) definisano je pitanje izabranog lekara koji se bira najmanje na godinu dana iz oblasti opšte medicine ili medicine rada, pedijatrije, ginekologije i stomatologije.
Foto: Fotolia
Kako da izaberem pedijatra?
Ako nemate starije dete ili svog porodičnog lekara, pedijatra ćete odabrati po preporuci ili ćete jednostavno otići kod onog ko taj dan prima pacijente u savetovalištu. Ako ipak želite dobro da izaberete pedijatra, jer će taj lekar sigurno lečiti vaše dete narednih sedam godina (dok ne krene u školu), treba da obratite pažnju na sledeće činjenice:
Preporuke. Niko vam o dobrim i lošim stranama nekog lekara ne može bolje reći nego roditelji. Zato poslušajte šta vam kažu prijatelji, neka vam oni preporuče pedijatra kod kog vode svoju decu.
Dostupnost. Raspitajte se koliko je neki pedijatar dostupan, koje mu je radno vreme, da li možete da ga zovete na kuću ili mobilni za savet, da li će doći do vas ako sa bebom bude nešto hitno…
Čekanje. Neki pedijatri su zaista na ceni i pola grada ide kod njih. A da li ste vi spremni da sa bebom sedite po sat vremena u čekaonici gde su obično i bolesna deca? Proverite koliko se čeka na red dok pedijatar ne primi pacijenta i da li postoji telefonsko zakazivanje.
Finansije. Ako se odlučite za pedijatra koji drži privatnu praksu, proverite cenovnik njegovih usluga i načina plaćanja.
Shvatanja. Ako ste vi modernih shvatanja i rešeni da dete odgajate na priodan način, onda nemojte izabrati pedijatra starog kova koji će savetovati da bebi u četvrtom mesecu dajete „uprženo brašno”. Nađite pedijatra sa sličnim pogledom na svet.
U vašem domu zdravlja, na odeljenju pedijatrije, nalazi se spisak izabranih lekara koje možete da birate.
Kad izaberete lekara za svoje dete, možete da izabrete lekara i za sebe u službi opšte medicine, stomatologiji i ginekologiji u vašem domu zdravlja.
Koji su obavezni pregledi pedijatra?
Ako ne računamo onaj odmah nakon rađanja bebe i neposredno pred otpust iz porodilišta, obavezni pedijatrijski pregledi su kad beba napuni mesec dana, dva, tri, četiri, pet i šest, a zatim godinu dana.
Šta treba da ponesem kod lekara?
Ne polazite bez otpusne liste iz porodilišta i bebine zdravstvene knjižice. U torbu za izlazke spakujte jednokratnu pelenu, dve pamučne pelene, kremu za guzu i eventualno odeću za presvlaku. Ponesite i blokče u kom ste zapisali sva ona pitanja koja vas interesuju i gde ćete pribeležiti bebine generalije (težinu, dužinu i obim glave), kao i neke važne stvari koje će vam lekar savetovati.
Foto: Shutterstock
Kako izgleda prvi kontrolni pregled kod pedijatra?
Roditelj ulazi u prostoriju gde je pedijatrijska sestra. Tu se beba skroz skine. Čista pamučna pelena se stavlja na vagu i na nju beba. Sestra meri bebu i potom je stavlja u jednu, naoko kutiju, pomoću koje se meri bebina dužina (visina će se meriti kad beba bude stajala na svojim nogama). Mama (ili tata) uz savete pedijatrijske sestre pomaže oko merenja. Nakon merenja beba ulazi u lekarsku ordinciju.
Na osnovu podataka unesenih u karton iz otpusne liste iz porodilišta, pedijatar stiče uvid u novorođenčetovo stanje. Upoređuje telesnu težinu sa rođenja, otpusta iz porodilišta i sadašnju i zaključuje koliko je beba napredovala. Onda će pedijatar pregledati bebi glavu, fontanele, oči, uši, nos, pupak, opipaće vrat s jedne i druge strane, stomak i kožu. Na osnovu izgleda i debljine kože i potkožnog tkiva lekar će zaključiti da li se beba pravilno hrani i redovno kupa. Lekar će proveriti bebine reflekse i proveriti u kom položaju leži, kako pokreće ili podiže glavicu, da li se i kako oslanja na ručice.
Lekar će proveriti i kako izgleda mesto gde je beba u porodilištu primila BSG vakcinu. Takođe će proveriti nalaz sa snimanja kukova (ukoliko bebi nisu snimljeni kukovi, pedijatar bi trebalo da ispiše uput za ovaj pregled kod ortopeda) i posavetovati vas o načinu pepovijanja bebe.
Pročitajte detaljnije o kontrolnim pregledima bebe do godinu dana >>
Šta će me lekar pitati na prvom pregledu?
Pedijatra će zanimati da li dojite bebu, koliko često, da li se i koliko budi noću, da li joj dajete još nešto, da li beba ima grčeve… Ako ne dojite bebu, zanimaće ga razlog za to, kao i koju mlečnu formulu koristite.
Šta bi ja trebalo da pitam lekara?
Apsolutno sve što vas zanima u vezi sa bebom, njenim zdravljem, negom, ishranom i ponašanjem. Pre nego što krenete kod lekara, sastavite spisak pitanja kako neko ne bi zaboravili. Sasvim je normalno da se zanimate za svoju bebu i lekar bi trebalo da vam na svako pitanje precizno i strpljivo odgovori.
Komentari (0)