Žene tokom trudnoće najčešće imaju probleme sa karijesom, gingivitisom i paradontopatijom, a svaki od ovih oboljenja može dovesti do gubljenja zuba, ako se na vreme ne leče. Mučnina i povraćanje, kao i promene u načinu ishrane mogu poremetiti kiselo-baznu ravnotežu u ustima, dovesti do demineralizacije zuba i nastanka karijesa.
Zato ako niste pre trudnoće popravili sve zube male naznake karijesa mogu za devet meseci da prerastu u veliki problem.
Osim toga, tokom trudnoće dolazi do promene nivoa estrogena i progesterona i pada imuniteta, što može uticati na pogoršanje reagovanja desni na formiranje naslaga na zubima, tzv. zubnog plaka, što može dovesti i do pojave kamenca koji oštećuje zube. Takođe zubni plak može dovesti do razvoja gingivitisa – infekcije usta, koja se manifestuje kao otok, crvenilo i krvarenje desni, naročito tokom pranja zuba. Zbog hormonalnih promena, svaka upalna reakcija u organizmu prolazi mnogo burnije pa ”trudnički gingivitis” ako se ne leči može napredovati do paradontopatije. Zato nikako ne treba čekati da simptomi postanu ozbiljniji poput pojave gnoja između zuba i desni ili klimanja zuba, već treba odmah posetiti stomatologa.
Mogu li bolesti zuba kod majke uticati na zdravlje bebe?
Loši zubi i otečene desni izvor su zaraze za čitav organizam. Istraživanja čak pokazuju da prevremeni porođaji i rođenje deteta sa malom težinom mogu biti povezani sa bolestima desni, a infekcije u organizmu majke mogu negativno da utiču na zdravlje bebe. Stoga su veoma važne redovne posete stomatologu kako bi stanje zuba bilo pod kontrolom i kako bi se sprečile razne infekcije i kvarovi koje se brže razvijaju tokom drugog stanja.
Koje procedure su dozvoljene?
Najidealnije bi bilo da svi stomatološki problem reše pre planirane trudnoće kako bi rizik od kvarova i drugih problema sveli na minimum. Ali ako imate problem sa zubima tokom same trudnoće treba da preduzmete neke mere predostrožnosti.
Na prvom mestu vaš stomatolog obavezno treba da bude upućen u to da ste u drugom stanju. U prvom i trećem trimestru treba se ograničiti na najhitnije procedure.
Najbolje vreme za stomatološke tretmane je drugi trimester (od 14. do 26. nedelje), uz naravno obavezne mere predostrožnosti.
Tokom trudnoće se ne preporučuju procedure poput implantacije i protetike, operacije zuba, kao i uklanjanje kamenca, pre svega zbog upotrebe anestezije. Trudnice mogu da popravljaju zube, kao i da reše problem sa upaljenim desnima i zubima.
Da li je dozvoljena anestezija i rentgensko snimanje tokom trudnoće?
Rentgensko snimanje zuba treba izbegavati tokom čitave trudnoće. Isto važi i za upotrebu anestezije. Ako je baš anestezija neophodna, treba je izbegavati u prvom trimestru i obavezno treba da se konsultujete i sa svojim ginekologom.
Što se tiče snimanja zuba, ako je baš neophodno da se obavi tokom trudnoće, dozvoljena je samo kompjuterizovana tomografija, jer je zračenje minimalno.
Komentari (0)