Ima dosta ljudi koji slabo podnose putovanja, pošto im se javljaju razni simptomi kao što su mučnina, vrtoglavica, glavobolja i slično. Evo nekoliko saveta kako da na prirodan način ublažimo ove probleme.
Svi ovi simptomi potiču od nečeg što se u medicini naziva kinetoza, ili bolest kretanja (ponekad i morska bolest). To je zapravo sasvim prirodna reakcija našeg organizma na pokret.
Javlja se kada više čulnih sistema tela različito doživljavaju pokret. Na primer, kada se nalazimo u kabini broda, aviona ili automobila, osećaj ravnoteže šalje poruku nervnom sistemu da se krećemo, dok čulo vida šalje poruku da mirno sedimo.
Tako nastaje konflikt, koji može da izazove neprijatne simptome, u koje spadaju vrtoglavica, slabost, hladan znoj, bledilo, glavobolja, mučnina i povraćanje. Kinetoza se najčešće pojavljuje u vožnji autom, avionom, na vrteški ili na brodu.
Najbolje prirodno sredstvo protiv bolesti kretanja
Istraživanja su utvrdila da đumbir zaista pomaže protiv pomenutih simptoma, i to bolje od nekih modernih lekova koji se koriste protiv mučnine na putovanju, morske bolesti, jutarnje mučnine i obične mučnine. Velika prednost đumbira je što ne izaziva nuspojave. Zato je đumbir dobra alternativa modernim lekovima koji mogu da izazovu neprijatne posledice.
Kako ga koristiti?
Čaj od đumbira, ili keks od đumbira dovoljni su za sprečavanje mučnine. Za putovanje je posebno pogodan instant čaj od đumbira. Đumbir možete da konzumirate i svež. Kupite na pijaci komad svežeg đumbira, pa kad vam zatreba odsecite komadić, oljuštite ga od kore i izgrickajte (obratite pažnju da je u svežem obliku đumbir prilično ljut).
Foto: Shutterstock
Biljni čajevi protiv mučnine
Iskustvo pokazuje da su najbolji čajevi protiv mučnine čaj od nane, kamilice, lavande i žalfije. Ukoliko ste već povraćali, onda vam sledeći čajevi mogu pomoći da smirite stomak i oporavite se: čaj od kamilice, pelina i matičnjaka. Od voća, pomoći će šljiva i trnjina.
Još nekoliko saveta
Pred put, izbegavajte masnu i začinjenu hranu kao i obilne obroke. Ali, nemojte ni da gladujete. Stručnjaci kažu da gladovanje destabilizuje električne signale u želucu što vas čini podložnijim mučnini i povraćanju. Zato će vam lagani obrok pre putovanja pomoći da izbegnete mučninu i lakše podnesete vožnju. Usput, možete da grickate krekere jer ova lako svarljiva grickalica pomaže protiv mučnine.
Tokom putovanja protiv mučnine mogu pomoći i pepermint bombone ili pastile.
Da biste smirili želudac, pijte dosta tečnosti. Posebno dobro deluje topla i slana bistra supa. Dobra je za želudac, a so je naročito korisna za obnavljanje elektrolita posle povraćanja. Nemojte konzumirati limunadu ili oranžadu, jer limunska kiselina i voćna kiselina još više iritiraju želudac.
Izbegavajte gazirana pića, jer nadražuju želudac, a mogu izazvati nadutost, povraćaj kiseline i gorušicu.
Kod bolesti kretanja pomaže i akupresura. Neka istraživanja ukazuju da se mučnina može sprečiti pritiskom na određenu tačku na zglobu. Ova tačka za pritisak u akupunkturi se naziva perikarda 6 i pomaže kod sprečavanja mučnine. Nalazi se unutar ručnog zgloba, dva nokta iznad srednje brazde dlana.
Komentari (0)