Sa više strana sam čula razne priče o porođaju. Neke su idilične, neke strašne. Šta je tu istina?
Imajte u vidu: Žene koje su imale loše iskustvo na porođaju češće dele iskustva sa drugima od onih žena koje su super prošle. Kad su nam sve misli uperene ka porođaju, mi više pažnje obraćamo na negativna iskustva uz pomisao „šta ako se i meni desi”.
Istina je negde na sredini. Sretaćete u toku trudnoće razne ljude koji će vam davati savete i upozorenja o tome šta je zapravo porođaj. Činjenica je da to nećete sasvim shvatiti dok se i sami ne porodite, tako da te priče shvatite i prihvatite kao izrazito lično informacije.
Neke žene su porođaj doživele kao ostvarenje najveće želje u životu, te im nikakve prepreke kao što su priprema, kontrakcije i naponi to nisu mogli pokvariti. Druge žene su osetljivije, treće podnose bolove ili nepoznatu situaciju u kojoj su se našle, te su to doživele na mnogo drastičniji način. U svakom slučaju, sve su priče različite, jer je svaki porođaj različit.
Treba razumeti još jednu važnu stvar. Žene koje su imale loše iskustvo češće pišu i dele svoje iskustvo, dok one koje su super prošle na porođaju nemaju baš potrebu da to dele. Takođe, kad nas čeka taj veliki dan i kad su nam sve misli uperene ka porođaju, mi više pažnje obraćamo na negativna iskustva.
Informišite se o tome šta vas čeka u načelu, pohađajte školu za trudnice i slušajte lekara i babicu u porođaju.
Da li u porodilištu stalno ima nekog od osoblja?
Da, porodilište radi 24 časa dnevno, sedam dana u nedelji, cele godine. Dežurna ekipa sastoji se od određenog broja ginekologa-akušera, anesteziologa, pedijatara, babica i ostalih sestara koje su potrebne za rad porodilišta. Ne brinite – bilo kad da krene porođaj, možete se javiti u porodilište i bićete zbrinuti.
Ko će mene poroditi?
Ako porođaj napreduje uredno, porodićete se sami! Pomoć u porođaju će vam pružiti babica i lekar ginekolog koji je zadužen za vas. Različita porodilišta imaju različite organizacione protokole, mada je osnova svuda ista. Lekar ginekolog, babica, pedijatar, anesteziolog i ostalo osoblje predstavljaju tim koji zajedno sa vama vodi porođaj do kraja.
Foto: Shutterstock
Kako izgleda priprema za porođaj?
Kada dođete u porodilište, pregleda vas lekar koji na osnovu akušerskog nalaza odlučuje da li je porođaj počeo i da li treba da budete primljeni u porodilište. Ukoliko je tako, otvara se „istorija” porođaja – lekar će od vas uzeti podatke o tome da li u vašoj porodici ima nekih težih bolesti za koje vi znate (šećerna bolest, povišen pritisak, kardio-vaskularna oboljenja, sistemske bolesti), zatim da li ste vi nekada bili u bolnici zbog neke bolesti, operisani od nečega, da li uzimate neke lekove i zbog čega, da li ste alergični na neke lekove, kakvi su bili menstrualni ciklusi, kada je bila poslednja menstruacija, te kako je protekla trudnoća, da li ste već rađali i kako (vaginalno ili carskim rezom); ako je bio carski rez kada i zašto, da li ste redovno išli na kontrole u trudnoći i tako dalje.
Nakon toga babica će vas izmeriti, premeriće karlične mere, na osnovu kojih se izvodi indirektni zaključak o tome da li procenjena težina vaše bebe dok je u vašem trbuhu odgovara proceni veličine karlice. Posle toga sestra će vas odvesti u pripremni deo.
Foto: Shutterstock
Tamo dobijate klizmu. Klizma je metoda kojom se prazni završni deo creva i time omogućava da u porođaju ne dođe do nevoljnog odilaženja stolice. Ovo istovremeno može i da pojača postojeće bolove ili da ih izazove. Nakon pražnjenja creva, istuširaćete se i smestiće vas u krevet, gde počinje završavanje vašeg porođaja.
Šta treba da ponesem u porodilište?
Par nedelja pre očekivanog termina porođaja potrebno je spremiti stvari za porodilište. Proverite da li vam je zdravstvena knjižica overena. Ukoliko niste sredili dokumentaciju (prebacivanje devojačkog i venčanog prezimena, adrese itd.) uradite to što pre. Uzmite spisak stvari potrebnih za porodilište i uput za prijem u bolnicu od vašeg lekara, tako da ga imate i ako porođaj krene u pola noći.
Pripremite nalaze lekara kod koga ste vodili trudnoću i laboratorijske nalaze od poslednje provere, obavezno pronađite krvnu grupu i Rh faktor, i HBsAg (HBs antigen), poznatiji kao „test na žuticu”. Sve to stavite na jedno mesto, kad krenete da se porodite da ne morate da tražite i kopate po kući.
Od stvari treba da pripremite stvari za sebe, kao i stvari za bebu. Spisak stvari koje treba poneti različit je u svakom porodilištu. U svakom slučaju, trebaće vam:
- par spavaćica koje se otvaraju napred, tako da možete dojiti
- kućni ogrtač ili bade mantil i papuče
- pribor za ličnu higijenu
- peškir za lice i za tuširanje
- nekoliko pakovanja uložaka (mrežastih, ne samolepljivih!)
- toalet papir, vlaže i obične maramice
- mobilni telefon (i punjač)
Kompletan spisak potrebnih stvari za porodilište pročitajte u tekstu:
Šta treba da ponesem u porodilište >>
Da li smem da pušim u porodilištu?
Ne, naravno. Ne smete pušiti u porodilištu, tako da ne nosite cigarete. Ako do sada niste ostavili pušenje, probajte to sada jer vašoj bebi ne prija miris duvana.
Da li muž može da prisustvuje porođaju?
Za vreme pandemije koronavirusa tate ne mogu da prisustvuju porođaju
U pojedinim porodilištima u našoj zemlji dozvoljeno je prisustvo supruga na porođaju. Ako želite da vaš partner bude prisutan u trenutku dolaska bebe na svet, potražite porodilište koje će vam to i omogućiti.
VAŽNO
Ukoliko ste odlučili da i budući tata bude prisutan na porođaju, veoma je važno da ga uključite u same pripreme za porođaj i da se od strane stručnih lica i on uputi u to kako će sve to izgledati.
Podrška na porođaju će vam svakako biti dragocena, ali ne i padanje u nesvest vašeg partnera.
Da li mogu da se porodim kod kuće?
Ukoliko budete predugo čekali sa jakim bolovima da odete u porodilište, verovatno ćete se poroditi kod kuće. Planirani porođaj kod kuće u našoj zemlji nije predviđen, tako da se svi porođaji odvijaju u za to osposobljenim bolnicama.
Sve je super, pa i porođaj u udobnosti sopstvenog doma, kad sve teče po planu. Imajte u vidu da vam je kompletno osoblje dostupno u porodilištu kao i tehnička oprema kako biste i u onom malom procentu slučajeva kad se nešto zakomplikuje, na kraju i vi i beba bili dobro.
Foto: Instagram
Koliko dugo ostajem u porodilištu nakon porođaja?
Dužina ostanka u bolnici nakon porođaja zavisi od više faktora. U prvom redu od vašeg porođaja, a zatim od protokola same bolnice.
Ukoliko ste se porodili vaginalnim putem, porođaj je prošao bez ikakvih komplikacija, beba je odlično, vama je mleko krenulo sutradan posle porođaja – možete izaći iz porodilišta već nakon 48 sati od porođaja. Bilo kakav problem podrazumeva ispitivanje i/ili terapiju, što produžava vreme ostajanja u porodilištu.
Ukoliko je rađena neka od metoda asistiranog porođaja (vakum ekstrakcija ili ekstrakcija forcepsom), u bolnici ostajete dok se i vi i vaša beba ne oporavite potpuno.
Koliko dugo ću ostati u porodilištu ako se porodim carskim rezom?
Nakon porođaja carskim rezom koji je protekao uredno, u bolnici se ostaje 4 do 7 dana, zavisno od porodilišta. U slučaju bilo kakve komplikacije, boravak u bolnici se produžava.
Porođaj carskim rezom >>
Očekujete porođaj? Da li ste se informisali o značaju čuvanja matičnih ćelija svoje bebe?
Pozovite medicinski CORD iPS tim za besplatne konsultacije i pitajte sve što vas zanima 011 414 65 65
Komentari (0)