Imam neopisiv strah od porođaja, kako da ga prevaziđem?
Kada pričamo o porođaju, obično su za taj događaj vezane priče o bolovima, strahu, neprijatnostima. Trudnice se najčešće (kao i svi, uostalom) boje nepoznatog. Da biste prevazišli taj straha najbolje bi bilo da se tačno uputite u ono šta vas čeka na porođaju. Ako budete znali kako da ga prepoznate i koje su mu sve faze od trenutka kad krene porođaj, do momenta kada će pored vas ležati vaša beba, nećete porođaj doživljavati kao bauk.
Kada mogu da očekujem da ću se poroditi?
Verovatni termin porođaja (VTP) je datum koji se izračunava kao okvirni termin kada ćete se poroditi. Trudnica ulazi u VTP sa napunjenih 37 nedelja trudnoće, što znači da se porođaj normalno iščekuje od 38. nedelje do 42. nedelje trudnoće.

Kako nastaju kontrakcije?
Kontrakcije predstavljaju stezanje i opuštanje (grčenje) mišića materice do koga dolazi pod uticajem određenih hormona, što dovodi do istiskivanja bebe iz materice.
Kada porođaj krene, postoje dve vrste kontrakcija: prva su trudovi koji traju duže i javljaju se u prvoj fazi i tokom porođaja i postaju sve jači i jači. Trudovi postaju druga vrsta kontrakcija – naponi, koji u drugoj fazi porođaja dovode do izlaska bebe.
Koliko treba da budem otvorena da bi porođaj počeo?
Pod uticajem određenih hormona i kontrakcija, grlić se menja na nekoliko načina – omekšava i skraćuje se, da bi se na kraju izravnao sa donjim delom materice. Istovremeno se i širi (dilatacija) i od kompletno zatvorenog postaje 10 cm otvoren, pred sam kraj porođaja. Tokom porođaja porodilja se „otvara”, odnosno materica joj se širi, a beba će izaći kroz vaginu kada je otvorena deset santimetara (prstiju).

Šta su to lažne kontrakcije?
Brakston-Hiksove kontrakcije su tzv. lažni trudovi. To su nepravilne kontrakcije koje pripremaju vašu matrericu za porođaj. One nisu toliko bolne kao što su prave kontrakcije, nisu regularne na određeno vreme niti se pojačavaju.
Kako se porođaj približava, ove lažne kontrakcije mogu se javljati češće, ali nemaju neku ustaljenu šemu pojavljivanja pa se dešava da prestanete da ih osećate ukoliko radite nešto ili se krećete.
Svi mi kažu da mi se stomak jako spustio, da li je to znak da će porođaj uskoro?
Već oko četiri nedelje pre porođaja, ali i kasnije, možete osetiti da vam se stomak „spustio” i da lakše dišete, kao i da nemate tegobe poput gorušice i žgaravice. To ne znači da ćete se poroditi u roku od 24 časa, ali znajte da je susret sa bebicom u skoroj budućnosti.
Očekujete porođaj? Da li ste se informisali o značaju čuvanja matičnih ćelija svoje bebe?
Pozovite medicinski CORD iPS tim za besplatne konsultacije i pitajte sve što vas zanima 011 414 65 65
Пoглeдaj˜j‚e oвjƒ oбj˜aвjƒ jƒ aпликaj†Ð¸j˜Ð¸ Instagram
Imam problem sa lažnim kontrakcijama da li treba da brinem?
ovo mi je treca
beba pa plasim se vise od prva dva.37i 5 dana sam
Molim vas za pomoc. Vec par dana me donji stomak boli. Bolovi nastanu naglo, bol je nenormalan i nestane posle 15ak min. Imate li iskustva sa tim? Inace, 31+2 sam.
dali moze da moja cerka je u 30 nedelju trudnoce i doktor kaze po mesecnom i termin joj e 18 novembra a po razvoj deteta 7 novembra i sada i mi neznamo po koi termin da se orientisemo molim vas ako mozete da nam odgovorite hvala lepa
Meni je celu trudnocu pricao dr kako je beba manja za 2 nedelje, da bi mi pre nedelju dana na kontroli rekao da je sve u terminu i da je beba porasla koliko je trebalo(35,3nedelja). Svaka beba je prica za sebe, ništa se ne brinite, tek sad krece period naglog rasta:) termin ce verovatno biti po datumu poslednje menstruacije.
Cao svima, ja sam u 27. ned. i uopste me ne plasi porodjaj kad ce, kako ce, dali ce boleti ili ne, sve to prodje. Svaka zena treba da zna da to ne traze do veka par sati i ziveli. 🙂 najvaznije da beba bude uredu. 🙂
Pa ne traje svima par sati. Meni je trajalo od prvih bolova do porodjaja 28 sati!!
Cao ja sam usla u 32 nedelju trudnoce. I postoji velkka sansa da se porodim pre termina. I mnogo me je strah da li ce sve biti u redu sa bebom
Zdravo, ja sam usla u 36. Nedelju i jedva cekam da se porodim. Od petog meseca su mi rekli da nosim prenisko i morala sam da mirujem. Zanima meda li ce sa bebom biti sve ok ako pocnem vise da se krecem sa namerom da pocne porodjaj sto pre? Molim za odgovor i savet.
u prvoj trudnoci mi je stomak bio bas nisko, bila sam bas aktivna, nisam mirovala, porodila sam se dva dana posle termina i to sa indukcijom
Ako krenes da se naprezes tako sigurno ces se poroditi…
zdravo,25 nedelja sam pre 3 nedelje mi je radjen serklaz nisam ni na kakvoj terapiji a stomak mi cesto postaje tvrd uz osecaj blagog zatezanja,tako jos od pre stavljanja serklaza,moj lekar kaze da je to normalno,mada se meni cini da je to previse cesto (7-8 puta u toku dana) molim vas za misljenje,hvala unapred
31 nedelja 🙂 bice zanimljivo do kraja.. mada jedva cekam da se to zavrsi 🙂
koje je lepse ime, Aurora ili Atina?:)
Aurora 🙂
Ja sam tako planirala da nazovem svoju bebicu, ali ispade decko. 🙂
poydrav ja imam jako veliki strah od porodjaja i ne znam kako da izbacim iz glave. u 25 nedelji trudnoce sam, i kako se skracuje vreme sve se vise plasim. da li neko ima neki savet. hvala unapred
Stvarno za 9 meseci mogu da se cuju razni saveti, a svako je drugaciji tip, tako da je tesko naci neko opste pravilo. I meni je prva trudnoca, i prvo me je malo hvatala panika, ali vezbe za trudnice mi mnogo pomazu, zato sto sam shvatila da postoji dosta stvari koje i mi mame mozemo da uradimo da olaksamo bebici, ali najbitnije je ostati pribran, i da se trudimo da mislimo pozitivno, bol dodje i prodje , al ostaje nesto za ceo zivot;-).Puno srece svim buducim mamama!
ja se porodjaja ne plasim i ako boli nek boli jer cu posle uzivati u trecoj bebi!!!
Cao svima…jos 20 dana mi je ostalo do porodjaja,i mogu Vam reci da se nenormalno plasim…ovo mi je prva beba,i sva sam uspanicena…molim neku iskusnu mamu da mi da neki savet,i utiske mama koje su se poradjale pomocu epidurala u Narodnom frontu,i naravno preporuku nekog dobrog anesteziologa…Hvala unapred!!!! 🙂
Ćao svima,ja sam pred porođajem,dotermina imam još četiri dana a trmin mi je 30 marta.Pomalo se samo plašim dali ću otići na vreme u porodilište i dali ću prepoznati prave kontrakcije.već tri dana osećam lagane kontrakcije,nisu bolne,kao kad treba da dobijem i nisu mnogo česte.svaki dan osluškuje bebicu,mnogo je nemirna ovih dana,verovatno se i ona priprema da izađe.
Draga Zaklina, ja sam imala veoma jake bolove, jace nego menstrualne, ali pred sam porodjaj, bolelo me je u malom stomaku i krstima. U pocetku su manji bolovi, kako ides blize porodjaju jaci su. Stvar je individualna, znam zene koje nisu imale uopste bolove!!!!!!
A kazi mi jel tacno da su porodjajni bolovi Malo jaci od menstrualnih?
Prodajni bolovi su jaki tacno onoliko koliko mozes izdržati. Nema onog filmskog deranja i preznojavanja, jeste da boli, ali ne boli kao u filmu
Draga Zaklina, nemas razloga da ne budes opustena zbog francuskih doktora, oni nisu ni bolji ni gori od nasih. Vazno je da je tvoj suprug pored tebe i za tebe je to najvaznija podrska! :))
Hvala ti Tanja puno,zamolila bih jos neki savet,zaista Sam u soku samo zbog ovih francuskih doktora,nekako mi nije opusteno!
Meni je ovo treca trudnoca i uzivam u njoj! Imala sam dva razlicita porodjaja i dobro sam prosla. Isla sam i na vezbe disnja, koje pomazu dok su kontrakcije manje bolne. NAJVAZNIJE JE, taj savet sam upamtila od babice Kace koja je vodila vezbe disanja, da si opustena, ne stezi se jer ces se sporije otvarati. Sto si opustenija, opusteniji su ti i vaginalni misici i pre ces se otvoriti i poroditi. Znam da je to tesko, ali meni je dva puta uspelo!!! :)) POZZ!!
Zdravo svima,ja sam tek na pocetku trudnoce,13 nedelja ali veoma razmisljam o porodjaju. Nisam uplasena,znam da Sam za to spremna i da ce mi tada biti najmanje vazan bol koji ja osecam sve dok je beba u meni ali bice mi malo ruzno jer cu se poroditi u francuskoj a jezik nikako da savladam. Muz ce biti pored mene i kao prevoditi mi upustva. Zamolila bih neku iskusnu majku da mi da neki savet,zapravo me zanima koliko je bitna tehnika disanja jer se bojim da je ovde necu moci nauciti?unapred hvala svima i pozdrav!