Šta je preeklampsija?
Preeklampsija je komplikacija trudnoće koju karakterišu visok pritisak, otoci i belančevine u mokraći. Javlja se uglavnom u drugoj polovini trudnoće i može biti blaga i teška. Blaga se manifestuje kao manji sko pritiska i osrednje otekline, dok teži oblik može da bude opasan i za bebu i za majku jer utiče na rad jetre i bubrege trudnice, dok u najgorem slučaju može dovesti i do anemije.
Foto: Shutterstock
Ovo stanje se razvije i kod žena koje pre trudnoće nisu imale problema, ali je češće kod žena koje su pre trudnoće imale visok pritisak, šećernu bolest ili neko oboljenje bubrega. Isto tako, češće će do nje doći kod starijih trudnica, žena koje su i u prethodnoj trudnoći imale preeklampsiju i kod žena koje imaju višeplodnu trudnoću.
Simptomi, uzroci i posledice preeklampsije
Prvi simptomi preeklampsije su blago povećan pritisak, kao i povećana količina proteina u urinu. Ovi simptomi, pak, ne moraju nužno ukazivati na pojavu preeklampsije, ali je potrebno uraditi dalja ispitivanja, kao i praćenje stanja kako se trudnoća odvija. Pritisak je naročito važno pratiti od drugog trimestra. Ostali simptomi preeklampsije su hronična glavobolja, zamućen vid, slabo mokrenje, a u kombinaciji sa povišenim pritiskom predstavljaju znak za uzbunu i hitno obraćanje lekaru.
Foto: Shutterstock
Preeklampsija se javlja najčešće između 14. i 26. nedelje trudnoće, odnosno tokom drugog trimestra, ali nije retkost da do nje dođe i nešto kasnije, čak i nakon 34. nedelje. Sve do 34. nedelje smatra se ranom preeklampsijom i na taj način se leči i tretira, dok se posle toga ova komplikacija naziva kasnom preeklampsijom. Rana preeklamppsija zahteva prevremeni porođaj kako se zdravlje mame i bebe ne bi još više pogoršalo, dok kasna preeklamsija povećava ozbiljne rizike kako za trudnicu tako i za bebu.
Posledice preeklampsije mogu biti tragične, jer je upravo ova komplikacija u trudnoći vodeći uzrok smrtnosti kako majke tako i fetusa. Zanemarivanje preeklampsije u trudnoći ne mora nužno dovesti do tragičnih posledica, ali može dovesti do moždanog udara, oslabljenog rada srca, smanjenja funkcionalnosti jetre i bubrega, edemapluća, slepila, HELLP sindroma…
Mogu li nekako da sprečim preeklampsiju?
Najbolji način da se spreči preeklampsija jeste preventiva, kao i za većinu drugih ozbiljnih oboljenja. U ovom slučaju preventiva je zdrav način života, pravilan režim ishrane i uspostavljanje drugih navika koje doprinose boljem kvalitetu života trudnice.
Foto: Shutterstock
Trudnicama se preporučuje uravnotežena ishrana i raznovrsnost namirnica: sveže voće i povrće, jaja, mlečni proizvodi, meso, riba, žitarice. Osim toga, preporučuje se i redovna, ali umerena fizička aktivnost, u skladu sa kondicijom i fizičkom spremnošću trudnice. Lagana šetnja i svež vazduh su dovoljni.
Pored toga što trudnice same za sebe mogu uraditi kako bi sprečile pojavu preeklampsije, deo preventive je i redovan lekarski pregled. Svaki simptom bi trebalo proveriti jer od zdravlja trudnice zavisi i zdravlje bebe u stomaku.
Šta je eklampsija?
Eklampsija predstavlja teži oblik preeklampsije i veoma ozbiljnu komplikaciju u trudnoći. Ispoljava se nizom naglih i nevoljnih trzaja čitavog tela, gubitkom svesti, otocima na licu i telu, a nakon toga i poremećajima u funkciji određenih organa – bubrega, jetre, pluća, srca, mozga. Sve ovo je najčešće praćeno bolom u gornjem abdomenu.
Nakon što se dijagnostikuje eklampsija potrebno je odmah reagovati adekvatnom terapijom i lekovima namenjenim za ovu vrstu komplikacije u trudnoći. Takođe, istog momenta se prekida trudnoća sa ciljem da se spase i majka i beba.
Foto: Shutterstock
Šta je HELLP sindrom?
Najozbiljnija komplikacija u trudnoći je tzv. HELLP sindrom. U pitanju je problem nastao usled mnogobrojnih faktora, ali najverovatnije kao posledica teške, ali ne i lečene preeklampsije.
HELLP sindrom se manifestuje kroz anemiju koja nastaje zbog raspadanja crvenih krvnih zrnaca, povećanjem koncentracije enzima jetre, smanjenjem broja trombocita i drugim simptomima, kao što su bol u gornjem abdomenu, mučnina i povraćanje, dijareja i visok krvni pritisak.
S ozirom na to da simptomi HELLP sindroma mogu da navedu na sumnju da je u pitanju neko drugo, lakše oboljenje, potrebno je uraditi analizu krvi jer je jedino na taj način moguće utvrditi postojanje upravo ove, veoma opasne za trudnicu i bebu, komplikacije u trudnoći.
Foto: Shutterstock
Kada treba da se javim lekaru?
Preeklampsija se nekada može razviti i da vi ne osećate nikakve simptome, i zato je važno da idete na kontrole trudnoće, da bi se, ako krene da se razvija, odmah prepoznala, a simptomi do kojih može doći obuhvataju jake glavobolje, poremećaje vida, muku i povraćanje, teške otoke ruku i nogu, ređe mokrenje i manju količinu urina. Ako imate bilo koji od ovih simptoma, odmah se javite lekaru.
Komentari (0)