Foto:

Pravila babina – da li ih treba poštovati?

Izvor: Bebac.com

Pravila babina

U našem narodu računa se 40 dana izgleda za sve, pa tako i 40 dana od rođenja bebe. Ovih 40 dana su poznatiji kao babine. Postoji mnogo običaja i verovanja vezanih za njih. Međutim, svako koga sam pitala za racionalno objašnjenje nekog običaja, nije umeo da mi da bolji odgovor od “Tako kažu, valja se.” ili “Tako su radile i moja majka i baka.” A meni takvi odgovori jednostavno nisu dovoljni.

Period prilagođavanja

Činjenica je da nakon porođaja treba da prođe neko vreme dok se beba prilagodi na vanmaterični život, porodilja oporavi od porođaja i dok se jednostavno mama i beba naviknu jedna na drugu. Ali ne može se svačiji period oporavka i prilagođavanja staviti u isti kalup. Žene kojima porođaj bude lak mogu normalno da funkcionišu već posle nekoliko dana. Dok ženi koja je imala težak porođaj ili carski rez oporavak traje mnogo duže, pa čak i nekoliko meseci. Sve je individualno.


Foto: privatna arhiva

Ko sme da dolazi u bebin dom prvih 40 dana? 

U toku tih 40 dana, bar kako su meni rekli, dolazi najbliža rodbina da vidi bebu, dok prijatelji i ostali ne tako bliski rodovi treba da sačekaju da th 40 dana prođe. Po meni, mislim da ni ovo nema logično objašnjenje koje se može generalizovati na sve.

Iz mog iskustva, prvih dana sam imala užasnu želju i potrebu da nas svi ostave na miru i da budem sama sa svojim suprugom i decom (isti osećaj sam imala posle svakog od tri porođaja). Nisam mogla da podnesem gužvu u kući. Želela sam da uspostavim kontrolu nad novonastalom situacijom i u toj mojoj zamisli gosti su predstavljali smetala.


Foto: privatna arhiva

Srećom, tih prvih dana su zaista dolazili samo najbliži, dok su ostali uljudno sačekali dok mi budemo spremni da primimo goste. A to nema veze sa tim da li je prošlo 40 dana ili ne, već sa našim osečajem.

Ako se osećate da ste se oporavili, ako ste počeli da se navikavate na bebu, uspostavili neki raspored oko hranjenja, presvlačenja i uspavljivanja bebe, jednostavno, ako se osećate da bi vam prijalo društvo, onda i jeste pravi trenutak za goste.

A ako to vaše uspostavljanje reda malo potraje, ne plašite se da to i kažete i da odložite dolazak gostiju. Svaki normalan čovek će imati razumevanja, jer dolazak bebe u kuću nikad nije mala stvar, bila to prva beba ili peta.

Kada beba sme napolje? 

U našoj kući je za svako dete bila glavna rasprava kada ga treba prvi put izvesti napolje. Dok je moj suprug zagovornik toga da na prvu šetnju treba sačekati 40 dana, kako bi beba malo ojačala, ja sam želela da ih izvedem što pre i stvarno nisam videla razloga za toliko čekanje.

Kada se D rodio, pri prvoj poseti patronažne sestre moje prvo pitanje je bilo kada beba sme u šetnju, nakon čega mi je ona rekla da već sa dve nedelje mogu da ga izvedem, na moje veliko oduševljenje, a suprugovo negodovanje. I tako je D petnaestog dana života prvi put izašao u šetnju (bio je početak aprila, proleće – idealno). N se rodila krajem jula i prvi put sam je izvela sa tri nedelje (čekala sam da prođe talas velikih vrućina). V je rođena krajem oktobra, a u našem kraju se svakog dana očekuje sneg čim počne oktobar. Što znači da je V ipak morala da pričeka na prvu šetnju.

Tako da, kada se izuzme odlazak na kontrolu sa mesec dana i što sam je nekoliko puta na kratko iznela ispred kuće da udahne svež vazduh, prva prava šetnja V je bila baš tog njenog četrdesetog dana i nosili smo je u tri kuće, sve po običajima.


Foto: Privatna arhiva

Na to sam pristala na nagovor supruga, kao kompromis što nisam poštovala običaje sa prva dva deteta. I dalje ne vidim poentu toga, ali dobro, uradili smo i ne vidim nikakvu razliku između V i D i N. Mislim da posle dve nedelje ukoliko je sa bebom sve u redu i ukoliko su vremenski uslovi pogodni, nema razloga da dete ne prošetate, jer bebama šetnja prija.

Pile sa glavom i pita sa sirom – šta poneti na babine?
 

Stari običaji su i da se na Babine nosi pile sa glavom, kako ne bi dete kada poraste jurilo “kao bez glave” i pita sa sirom kako bi bilo popularno među suprotnim polom, mleko kako bi žena imala da doji i tako dalje.

Meni su donosili pogaču na kojoj se stavi šećer i svež crni luk. Ali uglavnom ove običaje poštuju stariji ljudi, mada ima i mlađih koji se drže toga. Ipak, većina danas na Babine kao poklon nosi nešto od garderobe i kod bebe stavlja novac, kako bi bebac kupio/la devojku/dečka, batu, seku, miran san ili za šta već davalac nameni dati novac. I ja spadam u ovu drugu grupu – hranu na Babine ne nosim.

Došla su druga vremena, a stari običaji se ipak ne zaboravljaju. Da li ćemo i koje od njih poštovati je individualna stvar. Ali, kao što sam već rekla, najbitnije je da radimo po svom nahođenju.

Onako kako mi osećamo da treba. Nijedan običaj nije ispravniji od toga.

O autorki:

Tamara Perović, rođena je u Beogradu, ne tako davne 1991. godine, student novinarstva, trenutno zivi na selu sa suprugom i troje male dece.

Zagovornik Pozitivne discipline kao osnovne metode vaspitanja i istraživanje prirode umesto sedenja ispred ekrana. Na svom blogu TAMAMA deli svoja iskustva sa decom i doživljaje svoje porodice.

Postanite član Bebac porodice! Registrujte se

Da li ste trudni ili imate bebu?

Unesite termin porođaja ili datum rođenja vašeg bebca i pratite njegov razvoj iz nedelje u nedelju.

Komentari (51)

  1. Koja ste vi hrpa razmazenih i..ota! Te majke i ocevi jedva cekaju potomke svoje djece, a vi im sve redom brojite koliko ce puta doci.To je ljubav! Ljubav prema vama, a onda i prema onome sto je vase, ako to ne mozete da shvatite zalud vam je i 80 dana. Uskratiti babi i djedu dolazak kod bebe? Kako ste svi open da uzmete lovu od roditelja: jos spiskove pravite. To cete isto okusiti na svojoj kozi kada vam djeca odrastu. Pi kakve ste.

    7
  2. Porodila sam se carskim rezom, mama i tata su bili sa nama mesec dana ja sam se posvetila bebi skroz nisam kuvala sredjivala kucu i ostale stvari po kuci radila mama mi je tu pomagala sve vreme sam bila sa mojom bebom i kad bih se opet poradjala volela bih opet da bude isto, jer svekar je zavrsio dan pred porodjaj u bolnici a svekrva dobila koronu i mnogo mi je znacilo sto su moji bili tu posvetila sam se bebi maksimalno a i odmarala sam mnogo zbog rane

    17
  3. 40 dana… 🙂 Meni su rekli jos u porodilistu da bebu mogu odma u setnju (prvo pola sata pa postepeno povecavamo).. 🙂 u junu sam se porodila, dan nakon sto smo izasle iz porodilisra, tata je prosetao cerku a mama je odmarala ❤️ Njima lepo, mami lepo 🙂
    Gosti su morali da sacekaju.. Bake, deke, tetke – oni su dosli.. Da vide unuku 💕 sami kuvali kafu, doneli hranu – oprali sudja posle toga 🤣 kao da nisu ni bili 💕 NJIMA LEPO, nama lepo 🙂
    Ostalima smo rekli da sacekaju da se ja oporavim, da se malo uhodamo.. i svi su ispostovali – mislim da nam je korona pomogla u tome 🙂 verujem da se nisu bunili najvise zbog virusa 🙂
    Lepo je imati obicaje.. ali budimo realni.. Treba malo da se roditelji opuste, uhodaju, priviknu na novonastalu situaciju, a bebici ako je sve ok, nista nece faliti da odma izadje, cak joj ni gosti nece smetati, ali treba misliti i o roditeljima 🙂
    Svako nek radi kako smatra da mu je najbolje.. a beba je tu, nece nigde pobeci, moze da se dodje i naknadno 🙂

    16
  4. U pitanju je vreme koje je potrebno da se mama oporavi od porođaja ( i u veterini krave imaju poštedu od 40 dana). Velika frekvencija ljudi dovodi i do povećanog rizika od virusnih i bakterijskih infekcija. Kome trebaju boginje kod bebe? Jeste li ikada ijednog gost naterali da opere ruke pre nego se približi bebi? Sramota vas je? Što se tiče hrane, ranije je to bio vid pomoći porodilji koja je morala da umesi hleb i pripremi hranu jer nije bilo pekara i prodavnica koje rade 24 h dnevno.Luk poboljšava mlečnost, što je dokazano, a i zdrav je i to je to.Danas svako radi kako želi ali razmislite malo i o posledicama!

    60
  5. U pitanju je i verski obicaj! Crkva takodje propagira obicaj od 40 dana nqkon cega se cita molitva za bebu i porodilju. Veruje se da prvi izlazak tj ulazak u neku kucu nakon 40 dana treba da bude u hram tj crkvu. Ali ocigledno nismo neki vernici. Obicaji nosenja pileta i ostalih gluposti na babine su paganski obicaji.
    U mom slucaju iako sam imala lak porodjaj oporavak ne trajao i vise od 30 dana. Naravno izlazili smo u setnju po malo ali gosti nikako osim najuze porodice iako sam pre porodjaja imala drugacije misljenje.

    36
  6. prvu bebu sam radjala 6 ipo sati.ostala u bolnici 3 dana.za babine niko nije dolazio da mi pomogne nista.tako da sam vec nakon izlaska iz bolnice spremala kucu kuvala peglala.i krvarenje mi je trajalo baas dugo i obilno bese.

    sa drugom bebom sam se porodila za 25 minuta.bez indukcije bez icega.porod je bio u 10 uvece.mene su vec iz bol ice pustili u pola 4 ujutro cim su svi krvni nalazi bebe i mene bili gotovi i ok.cim sam otisla kuci odmah sam prala sudove jer ih nisam oprala do kraja posto sam morala zvati kola hitne pomoci.odmah sam kuvala i radila sve.krvarenje ako je trajalo 10 dana i blago.nikoga nijebilo da pomogne opet.a pri tome smo odmah nakon porodjaja menjali stan i renovirali stari i novi stan a sin je bas tih dana kretao u prvi razred.

    svaka cast porodici i prijateljima onih mama koje imaju pomoc.

    ja nikoga nisam imala.ali ovako sam znala da samo na sebe mogu da se oslonim i da sama za sebe sve treba da radim.zato sam brze i ozdravila a hvala bogu sad sam i po treci put trudna.i ovaj put bebac se radja kad sin pocinje ici u skolu a kada cerka pocinje ici u obdaniste.bice uzbudljivo i pomalo tesko ali ja sam navikla na brdo obaveza sa decom i na nenaspavanost mene tokom prvih 9 meseci nakon porodjaja.

    iskreno svima zelim brz i sto manje bolan oporavak od porodjaja.
    puno srecnih momenata sa bebcom.
    da umete da se naspave, odmorite i da imate za sebe nekoga ko ce vam pomoci nakon porodjaja.

    pozz

    36
  7. Ja sam se uzasavala od gostiju koji su poceli da nam pristizu odmah po dolasku iz bolnice. Uglavnom su se sami najavljivali, pa su cak i dolazili svaki 2-3 dan.. Eto stigla zanimacija u kucu pa da svracamo malo cesce.. Naravno svi ulaze obuveni. I pricaju glasno kao da su dosli na zurku. Onda su krenuli i ovi iz sire rodbine. Kad dodju, zasednu jedno 5-6 sati. Kafa, rucak, dezert, kafa pa prica… Kao da su dosli u restoran da se provedu. Bez ikakvog osecaja da je neko mali tek stigao i da treba svoj mir i ritam. Mama mu glumi kuvaricu od ranog jutra, sprema rucak i slatkise za samonajavljene goste a onda sluzi svu tu gospodu koja da imaju malo razumevanja, sedeli bi sat vremena i ostavili nas na miru..
    Bebu nosaju kako stignu kao da je igracka. Cak ni one zene sto su se porodile pre 5 god ne znaju vise kako se drzi beba. A rana od porodjaja, ma ko jos misli na to.. Neispavanost prvih mesec-dva? To je vas problem. Jednostavno ljudi nemaju osecaja!!!
    moji saveti:::
    *Kada idete da vidite negde bebu, sedite sat vremena, popijte kafu i paljba, pa da ste rod najrodjeniji.. *kada udjete u kucu posto svi hocete da nosite bebu operite ruke molim vas!!!
    I da, posebna prica je kad vam gost deli savete kada beba i sta treba da jede, a neretko se desavalo da mu daju nesto od hrane a da nisu pitali da li to sme. Strasno sam ogorcena i mrzim posete bilo koje vrste dok beba ne poraste..

    164
    • Isti slucaj je bio i kod mene sa prvom bebom, a kao rezultat toga konstantna napetost i svadje izmedju supruga i mene, dok nisam stavila tacku na sve te posete, konkretno njegova familija nije znala “kada je dosta”. Druga beba,niko nam nije dolazio dok sami nismo objavili da smo spremni za posete, i po meni je to sasvim ok, jer su svi srecni i zadovoljni, a mi pre svega. Polazim od sebe, i ono sto ja ne volim, ne radim ni drugome, narocito kada su te posete u pitanju. Nije dobro ni u zdravstvenom a ni u emocionalnom smislu nametati se nekome odmah u kucu. Svako dobro!

      17
      • Takodje imam taj problem sa suprugom… mira nemam od njegovih i njegove rodbine od početka… pomoć oko kuće mi nisu nudili ali zato dete iz ruke otimaju, nunaju, kao da oni treba na babine da se naviknu da bebu, a ne ja. Dovodili su njihovu rodbinu, pokušavali da im daju dete u ruke bez moje dozvole čisto da vide ti ljudi kakvo oni unuče imaju (?!). Kad god je trebao neko sa moje strane da mi dodje to onda odmah ne sme, virusi, itd. 🤮 svekrva mi se još i uvredila sto mi smeta njeno mešanje u brak i podizanje deteta. Zbog takvog nepoštovanja sam babine provela u postporodjajnoj depresiji pitajući se da li sam ja dobra majka jer su mi stalno nametali svoje stavove oko deteta iako su bili pogrešni (čak je i patronožna bila blago šokirana njihovim pričama i ponašanjem). Kod mene je išlo do te mere da su njegov brojali zalogaje detetu dok sam imala mleka (verujem da je od stresa i naglo stalo). Sve u svemu, moj stav je da se babine poštuju radi mame i bebe i da ne sme niko da dolazi i da ti sedi tu po ceo dan. Ljudi treba da imaju razumevanja najviše za mamu jer ona je ta koja prolazi kroz period oporavka i emocionalnog i fizičkog.

        19
    • To sto ljudi nemaju obraza i osecaja je jedna stvar, a to sto Vi ne znate da se postavite sasvim druga. Vase dete, vas zivot, vasa kuca. Ne vezano za to ko kakav porodjaj ima, i pre porodjaja ne znajucu sta me ceka sam se sa suprugom dogovorila da prvih mesec dana ne primamo nikoga sem njegovih i mojih roditelja. Ne moze neko “sam da se najavi” ako mu jasno stavite do znanja da goste ne primate. Iskreno nije mi prvih dana bilo ni do mojih najmilijih a ne do nekog drugog. Ko god da je pozvao i pitao kad moze da dodje fino smo objasnili da je nas dogovor takav i koliko znam niko se nije ni uvredio ni naljutio

      11
  8. Ja sam samo ispostovala sto nisam isla napolje sa bebom tih 40 dana
    Najvise me je zivciralo kada mi je svekrva dosla na babine i rekla mora se upaliti vatra zbog uroka bebe itd…
    A ja zivim u stanu gdje da palim vatru pored grijanja

    25
  9. mi smo ppsle prve kontrole nastavili svaki dan da izlazimo,nisam htela dok joj ne otpadne pupak posto se bas oduzilo,skinuli ga na kontroli i onda smo nili ko pusteni s lanca.
    jedino sto me izludjivalo to kod babskih pricaje ona ”ne moze da dodje privi put da vidi bebu ako je dobila,ne valja” 😠😠

    28
  10. Evo iskreno, uopste ne verujem u babine i tih 40 dana, ali u mom slucaju prvo mi je dete i babine su mi bile super izgovor da imam mir u kuci i da sve smarace uklonim da mi ne vise nad glavom a realno porodila sam se u DM i baby friendly mi je bio super da sve oko deteta naucim odmah sama a patronazna je bila dobrodosla naravno ali ostali su morali da ispostuju tih 40 dana jer mi je bio bitniji moj mir da bih mogla da lepo i u tisini uspostavim odnos izmedju deteta i mene a pogotovu zbog dojenja.

    42
  11. U setnju smo izasli nekih 20 dana po rodjenju, iako je bio februar mesec i 0 stepeni… sami smo bili od starta, jedino sto su baba i deda dolazili na pola sata samo da vide unuce i to je to. Prvi izlazak nam je bio do parkica kod nase zgrade. I od tog dana se ne skrasavamo, bilo kiša, sneg, sunce ili vetar (normalno ne olujni) mi smo napolju. I mogu reci samo da je dosta otporniji od dece koja su bila zasticena maksimalno. E sto se tice babina rodbini sam naglasila da ne dolazi prvih 40 dana iz jednog prostog razloga zato sto je meni trebao odmor i da se naviknem na bebu u kući sto su svi maksimalno ispostovali. Ostalo sto se tice babina nisam postovala, ves sam i nocu susila napolju, kupala se i prala kosu redovno, i druzila se sa drugaricom koja ima bebu par dana stariju od mog sina. Da sam slusala te babske price verovatno bih davno poludela jer po mojima dete ne bih smela da izvedem nigde sem do njih i moralo bi u sred leta da bude skroz uvijeno u cebe da ga slucajno ne produva vetar 😕🙄😤 toliko o tome.

    43
  12. Ja sam bila protiv babina,medjutim kako se porodjaj blizio odlucila sam da ispostujem 40dana …. i zaista meni je znacilo,ne kajem se i opet bih tako.. Pocev od toga sto u porodilistu nisam oka sklopila,bila sam preumorna,krvarila sam svih 40dana,rana me je isto toliko bolela,nisam mogla da hodsm koliko je bolelo… Mucno mi je bilo kad mi dodju svekar i svekrva pa posedi malo s njima,a ne neko drugi… A bebu smo izvodili napolje,tj u dvoriste svaki dan 🙂

    18
  13. U Srbiji i dalje primitivizam. U svetu dete ide napolje odmah. Stigli smo iz porodilišta tipa oko 10 h i nakon dva sata kad se beba probudila izašli napolje na 15 minuta. Jedino u Srbiji 40 dana budete u stanu misleći valjda da je više virusa napolju na svežem vazduhu u parku, nego u stanu.

    96
  14. Sto se tice izvodjedjenja deteta to je individualna stvar na koju uticu takodje i mnogi faktori,vremenske prilike,kako se majka oseca i takodje da li vladaju neki virusi…Znog jladnog vremena jer sam cerku rodila u nivembru prvi put je izasla kad je isla na prvu kontrolu,sada sam 6.mes i termin mi je na leto,ne vidim tazlog,ako se ja budem osecala dobro zasto da ne izvedem bebu i prosetam je…Ali isto tako mislim da sa neke strane i treba da se drzimo neke tradicije,mislim na izlazak majke sa bebom iz bolnice,sta fali ispostovati majku ili svekrvu i pojesti sve sto su spremile i namenile za taj dan,mozda je to simbolika neka,ali opet to je i nasa srpska tradicija!

    46

Ostavite komentar

Izračunajte termin porođaja

Unesite prvi dan Vašeg
poslednjeg ciklusa

Prosečno trajanje ciklusa

Pravila babina

U našem narodu računa se 40 dana izgleda za sve, pa tako i 40 dana od rođenja bebe. Ovih 40 dana su poznatiji kao babine. Postoji mnogo običaja i verovanja vezanih za njih. Međutim, svako koga sam pitala za racionalno objašnjenje nekog običaja, nije umeo da mi da bolji odgovor od “Tako kažu, valja se.” ili “Tako su radile i moja majka i baka.” A meni takvi odgovori jednostavno nisu dovoljni.

Period prilagođavanja

Činjenica je da nakon porođaja treba da prođe neko vreme dok se beba prilagodi na vanmaterični život, porodilja oporavi od porođaja i dok se jednostavno mama i beba naviknu jedna na drugu. Ali ne može se svačiji period oporavka i prilagođavanja staviti u isti kalup. Žene kojima porođaj bude lak mogu normalno da funkcionišu već posle nekoliko dana. Dok ženi koja je imala težak porođaj ili carski rez oporavak traje mnogo duže, pa čak i nekoliko meseci. Sve je individualno.


Foto: privatna arhiva

Ko sme da dolazi u bebin dom prvih 40 dana? 

U toku tih 40 dana, bar kako su meni rekli, dolazi najbliža rodbina da vidi bebu, dok prijatelji i ostali ne tako bliski rodovi treba da sačekaju da th 40 dana prođe. Po meni, mislim da ni ovo nema logično objašnjenje koje se može generalizovati na sve.

Iz mog iskustva, prvih dana sam imala užasnu želju i potrebu da nas svi ostave na miru i da budem sama sa svojim suprugom i decom (isti osećaj sam imala posle svakog od tri porođaja). Nisam mogla da podnesem gužvu u kući. Želela sam da uspostavim kontrolu nad novonastalom situacijom i u toj mojoj zamisli gosti su predstavljali smetala.


Foto: privatna arhiva

Srećom, tih prvih dana su zaista dolazili samo najbliži, dok su ostali uljudno sačekali dok mi budemo spremni da primimo goste. A to nema veze sa tim da li je prošlo 40 dana ili ne, već sa našim osečajem.

Ako se osećate da ste se oporavili, ako ste počeli da se navikavate na bebu, uspostavili neki raspored oko hranjenja, presvlačenja i uspavljivanja bebe, jednostavno, ako se osećate da bi vam prijalo društvo, onda i jeste pravi trenutak za goste.

A ako to vaše uspostavljanje reda malo potraje, ne plašite se da to i kažete i da odložite dolazak gostiju. Svaki normalan čovek će imati razumevanja, jer dolazak bebe u kuću nikad nije mala stvar, bila to prva beba ili peta.

Kada beba sme napolje? 

U našoj kući je za svako dete bila glavna rasprava kada ga treba prvi put izvesti napolje. Dok je moj suprug zagovornik toga da na prvu šetnju treba sačekati 40 dana, kako bi beba malo ojačala, ja sam želela da ih izvedem što pre i stvarno nisam videla razloga za toliko čekanje.

Kada se D rodio, pri prvoj poseti patronažne sestre moje prvo pitanje je bilo kada beba sme u šetnju, nakon čega mi je ona rekla da već sa dve nedelje mogu da ga izvedem, na moje veliko oduševljenje, a suprugovo negodovanje. I tako je D petnaestog dana života prvi put izašao u šetnju (bio je početak aprila, proleće – idealno). N se rodila krajem jula i prvi put sam je izvela sa tri nedelje (čekala sam da prođe talas velikih vrućina). V je rođena krajem oktobra, a u našem kraju se svakog dana očekuje sneg čim počne oktobar. Što znači da je V ipak morala da pričeka na prvu šetnju.

Tako da, kada se izuzme odlazak na kontrolu sa mesec dana i što sam je nekoliko puta na kratko iznela ispred kuće da udahne svež vazduh, prva prava šetnja V je bila baš tog njenog četrdesetog dana i nosili smo je u tri kuće, sve po običajima.


Foto: Privatna arhiva

Na to sam pristala na nagovor supruga, kao kompromis što nisam poštovala običaje sa prva dva deteta. I dalje ne vidim poentu toga, ali dobro, uradili smo i ne vidim nikakvu razliku između V i D i N. Mislim da posle dve nedelje ukoliko je sa bebom sve u redu i ukoliko su vremenski uslovi pogodni, nema razloga da dete ne prošetate, jer bebama šetnja prija.

Pile sa glavom i pita sa sirom – šta poneti na babine?
 

Stari običaji su i da se na Babine nosi pile sa glavom, kako ne bi dete kada poraste jurilo “kao bez glave” i pita sa sirom kako bi bilo popularno među suprotnim polom, mleko kako bi žena imala da doji i tako dalje.

Meni su donosili pogaču na kojoj se stavi šećer i svež crni luk. Ali uglavnom ove običaje poštuju stariji ljudi, mada ima i mlađih koji se drže toga. Ipak, većina danas na Babine kao poklon nosi nešto od garderobe i kod bebe stavlja novac, kako bi bebac kupio/la devojku/dečka, batu, seku, miran san ili za šta već davalac nameni dati novac. I ja spadam u ovu drugu grupu – hranu na Babine ne nosim.

Došla su druga vremena, a stari običaji se ipak ne zaboravljaju. Da li ćemo i koje od njih poštovati je individualna stvar. Ali, kao što sam već rekla, najbitnije je da radimo po svom nahođenju.

Onako kako mi osećamo da treba. Nijedan običaj nije ispravniji od toga.

O autorki:

Tamara Perović, rođena je u Beogradu, ne tako davne 1991. godine, student novinarstva, trenutno zivi na selu sa suprugom i troje male dece.

Zagovornik Pozitivne discipline kao osnovne metode vaspitanja i istraživanje prirode umesto sedenja ispred ekrana. Na svom blogu TAMAMA deli svoja iskustva sa decom i doživljaje svoje porodice.

Izračunajte vaš BMI
Pol:

Godine starosti:

Vaša visina:

Vaša težina:

Vaš BMI iznosi
22,5
Normalna težina

Neuhranjenost
Normalna telesna masa
Manja gojaznost
Gojaznost
Velika gojaznost
Preterana gojaznost
Napomena: BMI kalkulator služi isključivo u informativne svrhe i rezultati su okvirni. Nije zamena za dijagnostičku metodu. Vrednosti ne važe za decu do 18 godina, trudnice i dojilje, bolešljive i slabe osobe
Utvrdite kada su vam plodni dani i povećajte šanse da ostanete u drugom stanju.

Potrebno je samo da unesete prvi dan vašeg poslednjeg ciklusa i prosečno trajanje i dobićete kalendar plodnih dana za narednih pet meseci.

Izračunavanje plodnih i neplodnih dana je metoda koja se zasniva na karakteristikama menstrualnog ciklusa. Svaka žena koja ima ciklus na 28 dana, ima ovulaciju (oslobađanje jajne ćelije) oko 14. dana ciklusa.
Izračunajte plodne dane

Prvi dan poslednje menstruacije

Prosečno trajanje ciklusa
Ovulacija ≈
Ned. 20.07.2021. Pet. 25.07.2021.
Danas je Nedelja, 13.04.2025
Plodni dani
Menstruacija
dana 5 Menstruacija
dana 15 Folikularna faza
dana 6 Ovulacija
Sledeća menstruacija
za ≈ 28 dana

Može vas zanimati još i

No tags found for this post.

Pretražite ostale tekstove iz kategorije

Povezane vesti

Najnovije