Šta nakon pozitivnog testa na koronavirus?
Ukoliko vam je upravo potvrđen koronavirus najpre bi trebalo da od lekara potražite savete o eventualnim pregledima i daljim postupcima.
Foto: Freepik
Ukoliko imate blage simptome dalji lekarski pregledi neće biti potrebni. Ono što će ipak biti potrebno jeste vaša izolacija narednih 14 dana. Odlazak na posao i šetnje su zabranjene, a komunikacija sa ukućanima neka bude svedena na minumum. Odvojena soba u kojoj ćete spavati, zaseban pribor za jelo i piće su najbolje rešenje kako ne bi virus preneli na ostatak porodice. Ukoliko imate dete vrtićkog uzrasta najbolje bi bilo da ga povučete iz vrtića u narednih 14 dana. Ovakim odgovornim ponašanjem sprečavate eventualno širenje virusa u kolektivu.
Ako imate nešto jače simptome virusa lekar će vas uputiti na dalje pregled i na osnovu procene stanja daće vam odgovarajuću terapiju. Ukoliko ste trudni ginekologu se obratite samo ukoliko imate tegobe koje su u vezi sa trudnoćom. Za sve ostale tegobe uzrokovane virusom (temperatura, teško disanje, kašalj, itd.) javite se izabranom lekaru.
Po uput lekara nakon procenjenog vremena bićete upućeni na ponovno testiranje kako bi se utvrdio prolazak infekcije.
Da li moja nerođena beba može da se zarazi ako se ja zarazim virusom dok sam u drugom stanju?
Sada je sasvim jasno da na koronavirus niko na svetu nije u potpunosti imun, pa samim tim ni bebe u majčinom stomaku. Prema poslednjim studijama, virus se može preneti sa majke na dete putem placente. Do ovog saznanja naučnici su došli nakon testiranja placente, plodove vode, majčine i bebine krvi na volumen virusa u ćelijama. On je u najvećoj koncentraciji pronađen u placenti, verovatno jer je lako uspeo da se namnoži u njenim ćelijama – pretpostavljaju naučnici, iako se analize i testovi koji bi definitivno potvrdili ovu tvrdnju još uvek sprovode.
Foto: Freepik
Prema rečima naučnika, prenos virusa sa majke na bebu se može dogoditi, ali je šansa za tako nešto dosta niska. U svakom slučaju, prilikom trudnoće treba biti posebno obazriv i pridržavati se svih mera prevencije.
Da li smem da dojim bebu? Može li se virus preneti preko majčinog mleka?
Ono što znamo u ovom trenutku je da je verovatnoća za prenos covid-19 virusa putem dojenja vrlo niska, ako uopšte i postojeća. Svi dokazi do sad ukazuju da se virus ne može preneti putem majčinog mleka, a ukoliko bi tako nešto i bilo moguće, najverovatnije bi ga beba preležala potpuno asimptomatski.
Ako ste pozitivni na koronavirus, pridržavajte se svih propisanih mera prilikom dojenja i nikako ne odustajte od dojenja jer je vaše mleko najdragocenija hrana za bebu, naročito u prvim mesecima njenog života. Redovno perite ruke, nosite masku i izbegavajte da bebi dirate rukice, nos i usta.
Foto: Freepik
Da li smem da se mazim i igram sa svojom bebom ukoliko sam pozitivna na koronu?
Ako ste pozitivni nosite masku
Slobodno pomazite vašu bebu po glavici, pričajte joj priče, pevušite i igrajte se sa njom. Više nego bilo šta na svetu, bebi je potrebna vasa pažnja i bliskost.
Savetujemo vam jedino da bebu ne ljubite. Znamo da im je tako teško odoleti, pogotovo kada počnu da se osmehuju i guguču, ali zbog njihovog zdravlja trudite se da poštujete sve mere prevencije koliko god možete.
Ako vas brine da li će se nošenje maske odraziti na komunikaciju vas i vaše bebe – ne brinite. Novorođenčad se više fokusira na glas i dodir nego na vizuelne doživljaje, najpre jer im vid još uvek nije u potpunosti razvijen. S druge strane, ako ćete se vi bolje osećati, uvek možete kupiti neku platnenu masku sa odštampanim osmehom, na primer.
Foto: Freepik
Kako koronavirus utiče na porođaj?
Komentari (0)