Povijanje, odnosno umotavanje beba u tkaninu, kako bi im se ograničili pokreti rukama i nogama, jedna je od drevnih tehnika smirivanja i uspavljivanja beba. Prema nekim izvorima, bebe su povijali još u paleolitu, a zabeleženo je i da su Aleksandar Veliki, Julije Cezar i Isus bili povijani kao bebe. Ideja je u osnovi ove prakse je da se tako umotane, bebe osećaju kao materici.
– Bebe nisu svesne svojih udova i preplaše se kada se ručicama ogrebu ili udare po licu. Povijanje sprečava mlataranje ručicama i usmerava bebinu pažnju na umirivanje. Kada je beba nemirna, prestimulisana ili se želi produžiti njeno spavanje, a time i spavanje roditelja, povijanje je prvi korak ka smirenju – objašnjava Iva Brčić, sertifikovana edukatorkinja programa “Najsretnija beba”, koji je razvio poznati američki pedijatar dr. Harvey Karp, autor knjiga “Najsrećnija beba u kvartu” i “Najsrećnije dete u kvartu”. U tom programu, povijanje se posebno preporučuje kao jedna od metoda umirivanja bebe.
Od rođenja do šest meseci
– Ako beba nema zdravstvenih problema, može se povijati čim se rodi, kako bi joj se pružio osećaj sigurnosti i zadovoljila potreba za dodirom. To je i razlog zašto se u nekim porodilištima bebe povijaju odmah nakon porođaja. A da bi duže i bolje spavale, povijanje se može korisititi i do šestog meseca života, iako do tada većina beba zna kako da se umiri i spava bez većih problema – kaže Iva Brčić.
Za povijanje je najbolje korisititi pamučno ćebence jer je pozračno i beba se ne znoji.
Vrlo je važno i da je tkanina blago elastična i kvadratnog oblika, jer se inače neće moći pravilno preklapati i dovoljno čvrsto zamotati.
– Treba reći da su tate pravi majstori u povijanju, jer zamotavaju bebe puno čvršće nego mame, a to je ono što bebama treba – napominje edukatorkinja roditelja, koja nam je dala i korak po korak uputstva za povijanje bebe.
Postupak povijanja (swaddlinga)
- Ćebence postaviti na krevet tako da izgleda kao dijamant.
- Gornji ugao preklopiti tako da dodiruje sredinu ćebenceta.
- Postaviti bebu na ćebence tako da joj je vrat položen na gornji rub ćebeta.
- Bebinu desnu ruku treba držati uz telo. Ako se opire, ne treba odustati, već se samo malo strpeti i ruka će se izravnati.
- Dok se drži bebina desna ruka, treba prebaciti dekicu s njenog desnog ramena i čvrsto je zataknuti ispod tela. Ako nije dovoljno čvrsto, beba će je vrlo lako izvući.
- Sada treba izravnati njenu levu ruku i donji ugao ćebenceta prebaciti preko bebinog levog ramena.
- Ćebence kod levog ramena treba spustiti do bebinih grudi.
- Držeći ćebence na bebinim grudima, treba prebaciti zadnji ugao ćebenceta preko bebinog tela. Na taj način se dobije remen koji sprečava da se ćebence odmota. Kraj dobijenog remena treba zataknuti za prednji deo ćebenceta.
Na šta paziti kod povijanja?
Američki pedijatar dr. William Sears, autor knjige “Povezujuće roditeljstvo” i drugih popularnih priručnika za roditelje, upozorava na dva moguća problema vezana za uspavljivanje povijanjem.
– Prvo, neke bebe, kojima je povijanje u početku odgovaralo, kasnije se više vole protezati, obično oko trećeg meseca. Drugo, iako je povijanje dobro za umirivanje bebe, smatram da nije dobro ostaviti je povijenu celu noć. Predugo ili prečesto povijanje može nepovoljno uticati na kukove”, kaže dr. Sears.
Pogledajte video i naučite kako da povejete vašu bebu:
Komentari (0)