Izolacija usled pandemije korona virusa svakako omogućava da drastično smanjimo kontakt sa drugima i time umanjimo šansu da obolimo. Sa druge strane, posledice po psihičko i fizičko zdravlje u mnogim segmentima nisu povoljne.
Po izveštajima iz mnogih zemalja, jedan od najvećih problema koji je nastao kao posledica izolacije jeste porodično nasilje, kako između partnera, tako i prema deci. U skučenom prostoru, pod stresom zbog ograničenog kretanja, finansijske nesigurnosti, rizika za oboljenje, loši porodični odnosi postaju još lošiji, a nasilje sve češće.
Nažalost, stalan boravak u zatvorenom nasilnicima je idealan kontekst u kome mogu da danonoćno kontrolišu sva ponašanja žrtve, fizički je zlostavljaju, ali i liše je i zadovoljavanja osnovnih potreba za jelom i ličnom higijenom. Osim toga, nije retkost da žrtvi uskrate sve kontakte preko telefona i društvenih mreža, i time u potpunosti onemoguće da zatraži pomoć iz ove strašne situacije.
Da je situacija po žrtve još nedopovoljnija nego u normalnim okolnostima, govore i istraživanja na temu nasilja u kojima je zaključeno da su fizička nasilja u kojima žrtve budu na smrt pretučene postaju češća u periodima krize kao što je trenutna kriza zbog pandemija korona virusa.
U vezi sa dramatičnim porastom porodičnog nasilja u ovoj situaciji oglasile su se Ujedinjene nacije i sugerisale svim vladama da pojačaju mere sigurnosti žena u svojim državama, prenosi New York Times.
U Srbiji je, kako prenosi Nova.rs, Autonomni ženski centar uputio i zvaničan poziv Vladi da prilikom planiranja mera i akcija za prevenciju širenja koronavirusa među prioritete uvrsti i bezbednost i specifične potrebe žena i dece, koje treba da podrazumevaju zaštitu žena od nasilja, zaštitu na radu, pomoć i podršku u vezi sa brigom o deci i starima.
U vanrednoj situaciji, Autonomni ženski centar pruža podršku ženama koje su pretrpele nasilje:
1. SOS telefon 0800 100 007 (radno vreme 10 – 15h radnim danima)
2. SOS telefon za pravnu podršku 011 26 56 178
3. E-mail: [email protected] i [email protected]
Još jednom podsećamo da nijedna osoba nije zaslužila nasilje i ne treba da ga trpi. Osim fizičkog nasilja, postoji i psihičko, u situacijama kada vas parnter kontroliše, vređa, omalovažava. Više o psihičkom nasilju u braku pročitajte OVDE.
Foto: Freepik
Komentari (0)