Koji su najčešći poremećaji u ishrani i kako se mogu prepoznati?
Poremećaji u ishrani su vrlo širok pojam koji obuhvata stanje od nekontrolisanog prejedanja (binge eating) do potpunog izbegavanja unosa hrane (Anorexia nervosa). Najčešće se susrećemo sa anoreksijom i bulimijom (učestalo prejedanje, a zatim provocirano izbacivanje hrane-povraćanje).
Poremećaje u ishrani možete prepoznati ukoliko uočite uzimanje malih porcija ili odbijanja hrane, nagle gubitke u težini (bez nekog posebnog razloga), izražen strah od povećanja telesne težine, kao i strah od hrane, učestalo vežbanje, uzimanje hrane u tajnosti, napuštanje stola odmah posle jela i odlazak u kupatilo (povraćanje unete hrane), velike razlike u telesnoj težini, gubitak menstruacije, zavisnost od laksativa, diuretika ili pilula za mršavljenje…
Koji su uzroci poremećaja u ishrani?
Brojni su uzroci poremećaja u ishrani: genetska predispozicija, biohemijske abnormalnosti (nivo hormona i neurotransmitera), psihički poremećaji, problemi u porodici, uticaj medija, …
Da li su pojedine osobe sklonije pojavi poremećaja u ishrani?
Češće se javljaju kod emocionalno i psihički osetljivih osoba, koje držanjem nepravilnih dijeta, uzimanjem neproverenih dijetetskih preparata (laksativi, diuretici, pilule za mršavljenje – “oduzimaju” bitne hranljive materije i tečnosti iz organizma i sprečavanju ishranu bebe-fatalne posledice) i određivanjem sopstvene idealne telesne težine (najčešće ispod adekvatne) bitno narušavaju sopstveno zdravlje. Najčešći poremećaji su anoreksia i bulimija koje obično počinju držanjem rigoroznih redukcionih dijeta, a mogu da imaju čak i letalan (smrtonosan) ishod.
Imam poremećaj u ishrani, a želim da imam dete, kako on može delovati na moju trudnoću?
Imajući u vidu „drugo stanje“ u kojem se organizam u toku trudnoće nalazi, kao i posledice koje ostavlja anoreksija ili bulimija, vaše zdravstveno stanje u slučaju trudnoće može biti znatno ugroženo. Najpre strada vaš endokrini sistem – dolazi do hormonalnih poremećaja, povećava se opasnost i od spontanog pobačaja u odnosu na zdravu trudnoću, gestacijskog dijabeta, preeklampsije, depresije, problema sa dojenjem…
Da li poremećaji u ishrani mogu negativno da utiču na zdravlje bebe?
Poremećaji u ishrani ne samo da imaju negativne posledice po vaše zdravlje, već i zdravlje vaše bebe. Ukoliko u toku trudnoće imate neki od poremećaja u ishrani, postoji povećan rizik od letalnog ishoda (mrtvo rođenog deteta), rađanja slepog ili mentalno retardiranog deteta, kao i deteta male telesne mase (posledica prevremenog porođaja), slabog imuniteta, razvoj deteta je usporen (psihički i mentalni), … Posledice se mogu javiti i u kasnojoj životnoj dobi – hronična srčana i vaskularna oboljenja, infarkt, alchajmerova bolest, dijabetes, gojaznost…
Bolujem od anoreksije, a u drugom sam stanju. Da li ona može negativno da utiče na razvoj i zdravlje moje bebe?
Vaša izrazito smanjena telesna težina i iscrpljen organizam u celosti mogu bitno ugroziti zdravlje vaše bebe – oskudna ishrana rezultira i oskudnim snabdevanjem ploda u veoma bitnim nutritivnim materijama neophodnim za razvoj mozga, jetre i drugih vitalnih organa. Povećana je i mogućnost rađanja deteta male telesne mase, kao i brojne posledice: fizičke (deca su slabijeg zdravlja, sporije napreduju u odnosu na vršnjake), intelektualne (manji nivo inteligencije, smanjena sposobnost pamćenja), emocionalne (depresija, smanjena sposobonost adaptacije u društvu, izražena zavisnost od roditelja…).
Kako bulimija može da utiče na moju trudnoću?
Bulimija, kao posledica nekontrolisanog prejedanja, sasvim suprotno anoreksiji – plod dobija od majke znatne količine nutrienasa što povećava rizik od gojaznosti i kancerogenih oboljenja, oboljenja srca i krvnih sudova i dijabetesa u kasnijem periodu života deteta, prevremenog porođaja, povećan je i nivo glukoze u krvi (ometa razvoj placente). Kod trudnice koja boluje od bulimije izražena je hipertenzija (visok krvni pritisak) i rizik od gestacijskog dijabeta.
Kako da izbegnete posledice poremećaja u ishrani?
Želja za rađanjem zdravog deteta treba da „prevlada” želju za održavanjem ili postizanjem vitke linije. Najpre je neophodno vaš iscrpljeni organizam (usled brojnih dijeta, iscrpljujućeg vežbanja, nasilnog povraćanja, kao i stresa i psihičkih promena) „vratiti u normalu”. Savetujem vam da pre začeća (koje može biti otežano usled poremećaja menstrualnog ciklusa) dostignete normalnu telesnu težinu. Bilo da ste gojazni ili pothranjeni, vodite računa da u svoj organizam unesete energetski i nutritivno bogate namirnice (videti preporuke o ishrani) koje će vam pomoći u rešavanju problema sa ishranom i omogućiti „zdravu podlogu” za trudnoću.
Kako pre, tako i nakon začeća bitno je da: redovno obedujte (ne preskačite ni jedan obrok, uključujući i užine), vodite računa o pravilnoj kombinaciji namirnica kako bi poboljšali iskoristljivost nutritivnih sastojaka, obezbedite odgovarajući unos vitamina i minerala („popravite” njihove rezerve i pripremite ih za trudnoću). Cilj lečenja je da se postigne vaš psihički oporavak (majka sa poremećajem u ishrani nakon rođenja deteta može da ispoljava svoj poremećaj na detetu-sprečava njegovo gojenje,…), kao i da adekvatno reagujete na glad i sitost i ispoljavanje emocija.
Savetujemo vam da ukoliko bolujete od:
- anoreksije – postepeno povećavate svoju telesnu masu (do „normalne” telesne mase);
- bulimije – vaša telesna masa je u ovom slućaju najčešće optimalna, trudite se da nakon porođaja ne nastavite sa povraćanjem unete hrane, kao i ostalim navikama u ishrani koje ste imali pre trudnoće (karakterističan za bulimiju povratni, tzv. feed back efekat);
- nekontrolisanog prejedanja (binge eating) – neophodno je da izgubite višak kilograma pre začeća.
Nakon porođaja, takođe morate da nastavite sa redovnom i pravilno izbalansiranom ishranom (kako bi sprečili dalje komplikacije, naročito zbog dojenja). Obavezno se posavetujte sa dijetetičarom i psihologom, koji će vam u velikoj meri pomoći da sprečite moguć povratak nekog od poremećaja u ishrani.
Komentari (0)