U Srbiji, prema poslednjim dostupnim istraživanjima, oko pola miliona ljudi, odnosno oko 7 procenata stanovništva, ne može da zadovolji osnovne egzistencijalne potrebe, naveo je zaštitnik građana Zoran Pašalić u saopštenju povodom Svetskog dana socijalne pravde, koji se obeležava 20. februara.
Riziku od siromaštva najviše su izloženi mlađi od 18 godina, a porodice sa troje ili više izdržavane dece, stariji, bolesni i nezaposleni često su u posebno teškom položaju, zbog čega je pitanje siromaštva i dalje od izuzetnog značaja, navodi se u saopštenju.
Foto: Pixabay
– Uprkos merama štednje, mere socijalne politike moraju uključivati dalje razvijanje usluga podrške deci, mladima i starijima, jačanje prava u oblasti socijalne i zdravstvene zaštite, ulaganje u obrazovanje i zapošljavanje – rekao je Pašalić, te poručio da je važno da kao društvo podstičemo solidarnost i odgovornost za one koji su najugroženiji i koji bez pomoći šire društvene zajednice ne mogu rešiti svoje osnovne egzistencijalne probleme.
– Da na tome moramo raditi još više i intenzivnije upozorava nas niz teških situacija, čiji smo bili svedoci, a u kojima često izostaje očekivana reakcija najbliže, lokalne zajednice, uprkos očiglednim problemima sa kojima se pred očima zajednice suočavaju čak i deca, stariji ili bolesni. Naša je dužnost da najpre u svojoj sredini razvijamo odnose razumevanja i spremnosti da pomognemo, jer samo na taj način možemo uspeti na putu izgradnje pravednog i humanog društva, za koje se načelno i uvek zalažemo –
zaključio je ombudsman.
Svetski dan socijalne pravde, odlukom Generalne skupštine Ujedinjenih nacija, obeležava se 20. februara, kako bi na poseban način bili istaknuti globalni problemi siromaštva, socijalne i ekonomske isključenosti i nezaposlenosti na nivou svetske populacije.
Komentari (0)