PBF (paced bottle feeding) je metoda hranjenja na flašicu koja omogućava bebi da kontroliše tempo hranjenja. Ova metoda hranjenja usporava protok mleka u cucli i ustima, što omogućava da beba jede sporije i pravi pauze, baš kao što bi se hranila na dojci. Zbog toga kažemo da ona simulira protok mleka kao kod sisanja.
Ne postoji jednostavan način da se na srpski jezik prevede ovaj termin, ali je suština u “hranjenju bočicom s usporenim ritmom” ili “hranjenju bočicom prateći tempo bebe”.
PBF tehnika smanjuje rizik od prekomernog hranjenja koje može da izazove stomačne probleme, bljuckanje i nelagodu kod bebe. Isto tako, smatra se da bebe hranjene ovom tehnikom dovesti do neprijatnosti za bebu. Ovaj način hranjenja se preporučuje za svaku bebu koja se hrani na flašicu, makar i povremeno.
Koraci za uspešan PBF
- Izaberite malu flašicu, sa sporim protokom. To su uglavnom flašice koje imaju ugrađen neki sistem protiv grčeva. Otvor na cucli treba da bude najmanji koji postoji (obično su to cucle sa oznakom 1 ili 0)
- Držite bebu u krilu, u poluuspravnom položaju, podržavajući glavu i vrat.
- Kada beba pokaže znake gladi, golicajte bebu po usnama cuclom, tako da širom otvori usta.
- Staviti cuclu u bebina usta, pazeći da je beba sama uhvati što dublje.
- Držite flašicu ravno (paralelno sa podom) i nemojte je naginjati prema gore.
- Pustite bebu da počne da sisa cuclu bez mleka, a zatim nagnite flašicu tek toliko da napuni cuclu odo polovine (nikako celu).
- Pustite bebu da povuče 3-5 neprekidnih gutanja, što uglavnom traje 20-30 sekundi.
- Nakon toga, okrenite bočicu nadole, da se cucla skroz isprazni i zaustavi se protok mleka, dajući bebi vreme da predahne. Ne vadite cuclu iz usta.
- Nakon nekoliko sekundi, kada beba ponovo počne da vuče, podignite flašicu kako bi mleko moglo da uđe u cuclu.
- Nastavite sa ovim tempom hranjenja sve dok beba ne pokaže znake sitosti – više ne sisa nakon pauze, okreće se ili odguruje cuclu. Ispijanje flašice bi trebalo da traje 15-20 minuta.
- Držite bebu da podrigne posle obroka. Nekada je potrebno to raditi i za vreme obroka, posle svakih 30 ml
Nakon nekoliko dana hranjenja na ovaj način, bebe će početi da shvataju šta radite. Primetićete da same prave pauze, a zatim se vraća na hranjenje. Postavljanje bebe uspravno i držanje bočica u ravnom položaju pomaže bebama da steknu kontrolu.
Kada je jako važno da primenite PBF tehniku?
- Kada želite da izbegnete takozvanu “konfuziju bradavice” kod dojenih beba, pošto one često odbiju dojku kada nauče da mleko iz flašice teče lakše,
- Kada uspostavljate laktaciju, a beba se hrani kombinovano,
- Kada želite da usporite hranjenje na flašicu i time izbegnete prejedanje i bljuckanje,
- Kada želite da nahranite bebu koja ima grčeve ili gasove,
- Kada beba ima dijagnozu GERB-a
- Ako želite da neko nahrani na flašicu vašu dojenu bebu
Komentari (0)