Novosađanka Tatjana R., doskora zaposlena u jednom novosadskom preduzeću, dobila je otkaz usred bolovanja zbog preloma noge, a to nikada neće moći da naplati, niti da to dokaže na sudu.
Vlasnik firme u kojoj je radila iskoristio je zakonsku mogućnost da privremenom radniku, bez obrazloženja, po isteku ugovora jednostavno otkaže saradnju i time je samo primenio dobro oprobani sistem novosadskih poslodavaca, koji čak i predstavnici vlasti zovu "nekažnjiva diskriminacija".
– Prvog januara potpisala sam sa poslodavcem ugovor na dva meseca, a 15. januara sam povredila koleno i završila u gipsu i na bolovanju, na kojem sam još uvek. Gazda me je potom obavestio da sam dobila otkaz, odnosno da neće produžiti ugovor koji nam je istekao poslednjeg dana februara.
Pri tom, on je tu odluku doneo i zaveo 12. februara, a mene je obavestio tek 16. marta. Dva puta smo već produžavali ugovor i nije me on otpustio ni zbog čega drugog do zbog bolovanja – ogorčena priča Tatjana R.
Njen slučaj nije jedini. Trudnica Danijela K. obratila se čak i pokrajinskom ombudsmanu jer u jednom od megamarketa, posle dve godine rada, nije dobila da potpiše novi ugovor, baš kada je bila u četvrtom mesecu trudnoće.
I kako potvrđuju u okružnoj inspekciji za rad, teško da će ijedno od njih ikada dokazati diskriminaciju ili će na to potrošiti silan novac i godine na sudovima, uz neizvestan ishod.
Načelnica inspekcije Ljiljana Stojšić napominje da je zakon tako napravljen da poslodavac ima puno pravo da raskine saradnju s privremenim radnikom, bez obrazloženja i obaziranja na to da li se radi o trudnici, radniku na bolovanju ili osobi s invaliditetom.
– Ovde nema nikakve zakonske povrede, samim tim formalno-pravno ne može se govoriti ni o diskriminaciji. Pa ipak, postoje određeni slučajevi koji ukazuju na to da se ipak možda iza cele priče krije određena vrsta diskriminacije i takvih primera možda i nije tako malo. Ipak, ta vrsta diskriminacije ostaće nekažnjiva dok god je zakonska odredba takva kakva jeste – kaže Miroslav Vasin, pokrajinski sekretar za rad.
Ali ni promena te zakonske odredbe nije mogućnost koja je, bar sa stanovišta vlasti, za razmatranje.
– Ako bi se izmenila ta zakonska odredba, izgubio bi se smisao zapošljavanja na određeno. Time bismo primorali poslodavca da, hteo ne hteo, nakon određenog roka i u određenim situacijama mora da zadrži radnika, a smisao zapošljavanja na određeno je ipak drugačiji – objašnjava Vasin.
Komentari (0)