Foto:

Osam čudnih faza bebinog razvoja

Izvor: Bebac.com

Tokom prve godine života događa se puno čarobnih trenutaka koji nas bacaju u ekstazu od miline – prvi osmeh, prva okretanja, prve reči i slično. No paralelno sa ovim lepim novim sposobnostima i veštinama, ima i manje lepih faza sa kojima se nekad teško nositi. Na primer iznenadna buđenja u 3 ujutro nakon kojih se bebi više ne spava, suze ako bebu dajete nekome drugome u naručje, bacanja svega što joj se nađe u ruci iz kolica ili hranilice. Saznajte šta je u pozadini 8 “čudnih” faza u prvoj godini i kojim ih to trikovima možete olakšati.

1. faza: Voli da baca stvari na pod iznova i iznova

Početak faze: oko šestog meseca

Šta se događa: Kad vaše dete ispusti zvečku, ono pretpostavi da je nestala. Zatim otkrije da stvari nastave da postoje čak iako ih ne vidi, koncept poznat kao stalnost objekta. Videćete da ulazi u tu fazu kad počne da gleda za predmetom koji je bacilo npr. iz hranilice. To je igra za bebu i kroz nju uči o uzroku i posledici. Sastoji se u tome da beba baci nešto, a vi to podižete.

Kako izaći s tim na kraj: Nije ni upola tako zabavno skupljati koliko bacati, ali ako imate na umu da dete na taj način uči važnu stvar, nekako ćete se ipak potruditi udovoljiti mu. Osetiće se osnaženo svaki put kad odgovorite podizanjem predmeta. Naravno, imate pravo da završite sa hranjenjem prvi put kad baci celu činiju punu hrane jer tada je obično već sito i započinje sa igrom. Ova vrsta zabave bacanja prestaje oko 15-og meseca. Ako pak ne udovoljite od početka detetu i odlučite da ne podižete stvari, možda se faza produži.

2. faza: Beba ima više hrane na licu, nego u ustima

Početak faze: 7 do 9 meseci

Šta se događa: Mislite da je cilj vaše bebe tokom obroka da jede? Kako da ne! Drugi su razlozi u pitanju. Kako je dobar osećaj razmazivati palentu po podlozi ili stavljati šargarepu po obraščićima. Vaše dete takođe iskušava svoju nezavisnost. Malo je stvari koje beba već može da kontroliše sama, stoga kad se krenu da se igraju hranom, proučavaju je na svoj način.

Kako izaći s tim na kraj: Oduprite se porivu da bebi uzmete kašiku sa hranom iz ruke kad vidite da ne može da pogodi usta iz prve. Vaše dete mora da vežba da jedu samostalno. Do svog drugog rođendana, njegova će se koordinacija poboljšati i biće fokusiranije (i manje nespretno) tokom obroka. Ipak, nemojte biti iznenađeni ako vaše dete nastavi neuredno da jede sve do polaska u vrtić.

3. faza: Dete plače ako ga drži neko nepoznat

Početak faze: 7 meseci

Šta se događa: Vaša beba pati od velike teskobe. Bez obzira na to što se već nalazila u mnogim naručjima, sada je svesnija toga koga poznaje, koga ne. Može biti frustrirana ako je date baki koja retko dolazi u posetu ili čak kad otvarate vrata poštaru. Možda vam je neprijatno zbog toga, ali i sposobnost da se razlikuje poznatu od nepoznate (ili manje poznate) osobe je razvojni skok napred i slobodno to objasnite onima koji se čude bebinoj reakciji kako to ne bi shvatili previše lično.

Kako izaći s tim na kraj: Pomozite detetu da se postepeno upozna s drugim osobama, dok ne prestane i ta faza, oko 15-og meseca. Možete se svi zajedno igrati neku igru ili zajedno jesti i razgovarati, šetati, dok dete ne stekne više poverenja.

4. faza: Nakon što je već postojao određen ritam spavanja, odjednom se beba počinje da se budi usred noći

Kad počinje: Oko 9-og meseca

Šta se događa: Vaše dete možda upravo prolazi veliku prekretnicu, možda će početi da puzi ili da hoda uz pridržavanje za nameštaj. Dok čuva energiju za tu novu veštinu, može doći do malo zaostajanja na drugim područjima, uključujući i narušeni ritam spavanja.

Kako izaći s tim na kraj: Kad krene da plače usred noći, brzo ga utešite bez da puno išta govorite. Ako dojite dete, biće lakše, a ako ne, možda ćete morati da ga malo nosite, ljuljuškate, po mogućnosti u mraku i tišini. Ipak pokušajte što manje pokreta i micanja. Prethodno proverite nije li detetu možda samo potrebno promeniti pelenu ili želi ići na nošu zbog velike nužde. Budite strpljivi ako faza potraje koji nedelju, imajte na umu da je samo faza.

5. faza: Ima omiljenog roditelja, dete se buni ako mu vi (ili vaš partner) pomažete oko uobičajenih stvari. Želi da to čini isključivo mama ili isključivo tata (zaveže u autosedištu, obriše guzu, čita slikovnicu …).

Kada počinje: Oko osmog do devetog meseca

Šta se događa: Vaše dete shvata da mama i tata imaju različite stilove kako se brinu o njemu i počinje da zahteva da mu pomaže samo jedno od vas. Najčešće bira roditelja sa kojim provodi više vremena. Ali ako se i drugi roditelj potrudi da stvari okrene na igru, možda će ga dete opet lakše prihvatiti.

Kako izaći s tim na kraj: Budite strpljivi ako ste vi onaj kojeg odbija. Vaša će se beba možda uskoro opet prebaciti na vas. Ako se više budete nametali, možete je motivisati da vas još upornije odbija. Umesto toga, pokušajte što češće biti zajedno utroje. Postepeno neka se favorizovani roditelj malo povuče kako bi drugi roditelj mogao da uskoči. Dobro bi bilo i da se roditelji smenjuju u ulogama ko će hraniti dete (ili pripremiti mu da se samo hrani), kupati ga, uspavljivati, šetati … tako da dete ne povezuje neku od tih aktivnosti samo sa jednim te istim roditeljem.

6. Beba odbija da bude mirna dok joj menjate pelenu

Kada počinje: 9-12 meseci

Šta se događa: Vaše dete dobija sve veću kontrolu nad svojim telom. Stoga umesto da miruje dok joj stavljate pelenu, ono je zaokupljeno testiranjem novih veština okretanja i udaranja,

Kako izaći s tim na kraj: Nađite način da detetu privučete pažnju na nešto. Ako ne pomaže igračka ili slikovnica, ponudite neki predmet iz svakodnevne upotrebe koji dete još nije upoznalo. Neke bebe vole da proučavaju razne bočice sa kremama ili kutijice u kojima nešto šuška. Pripremite unapred neke predmete sa kojima bi se dete moglo zaigrati dok presvlačite pelenu i menjajte ih povremeno da bude zanimljivije. Ako to ne pomaže, moraćete biti jako brzi u presvlačenju, jer detetu je to dosadno, a možda će mu biti zanimljivije da ga resvlačite dok stoji ili se pridržava za nešto. Umesto pulta za presvlačenje, radije koristite u toj fazi krevet, jer je veća površina pa dete neće odmah pokušati da vam sklizne, ili čak na podu. Najviše padova sa stola za presvlačenje ili izdignutih mesta se događa upravo u ovoj fazi pa se bolje pripremite.

7. Faza: Počinje da plače čim vidi da se spremate na odlazak

Kada počinje: Već od 9-og meseca, ali još više između 10-og i 18-og meseca

Šta se događa: Teskoba zbog razdvajanja hvata decu i kad ste kod kuće ali vas ne vidi. Treba vam privatnost u kupatilu? Srećno vam bilo! Dete mrzi da se pozdravlja jer ne zna koliko dugo vas neće biti, pojam o vremenu još nije ni blizu usvojen.

Kako izaći s tim na kraj: Kad treba da proverite u kojoj fazi je ručak, nastavite da razgovarate s njim kako bi znalo da ste blizu i napravite malu predstavu svaki put kad se vratite pred dete (Ta-daaaa! Evo me! Jesam li rekla da ću samo nakratko otići). Ako izlazite iz stana, dajte mu poljubac i kratak pozdrav npr: Pa-pa ljubavi. “Dugačka pozdravljanja mogu zbuniti i uznemiriti malu decu. Ako dete ostavljate s dadiljom, neka ona u početku dolazi ranije kako bi se dete naviklo na nju. Bebe koje su naviknute da imaju različite osobe koje brinu o njima, lakše i brže rešavaju teskobu zbog odvajanja, ali to može zavisiti i od bebine ličnosti. Ova se faza može protezati još i tokom vrtićkog perioda.

8. Faza: Beba sve stavlja u usta

Kada počinje: Od trećeg do četvrtog meseca

Šta se događa: Kad u usta stavlja svoje igračke-grickalice ili svoja stopala, vaše dete pokušava da dobije informaciju o dotičnom predmetu / delu tela: je li teško? Može li se zgnječiti? Može li se pojesti? Vaša beba još ne može da postavlja pitanja kako bi sve to saznala. Primarni način učenja o svetu ide kroz njegova čula.

Kako izaći s tim na kraj: Opasne predmete držite zaključane ili na bebi nedostupnim mestima. To podrazumeva predmete koji su sastavljeni od sitnih delova, papirnih ili kartonskih ili obojenih ko zna kakvim bojama ili lakovima, predmeti koji su oštri, otrovni i sl. Jako dobro pripazite da vam pri uzimanju nekog leka ne padne tabletica na pod, a da je niste našli . Naći će beba, a to ne želite … Ako ne znate šta je sve opasno, proverite iz bebine perspektive, puzeći, šta sve svojom visinom može da dohvati ili povuče na sebe. Kad nešto sitno stavi u usta, kažite “Ne, pljuni!”, Izvadite i dajte mu nešto što sme da stavi u usta kao zamenu. To može da bude bilo šta što se neće rastopiti u njegovim ustima ili ga povrediti, ne nužno samo igračka. Bebi je u interesu da “ispita” svojstva što različitijih predmeta stoga bolje da mu ih sami ponudite, nego da ih traži svuda. Ova faza se smiruje nakon napunjenih godinu dana, a završava oko 18-og meseca, kada se dete više bavi hodanjem i učenjem govora.

Beba raste

Ako vaše dete počinje vrlo neobično da se ponaša, spava bez nekog ustaljenog ritma ili bi stalno nešto jelo, verovatno prolazi kroz skok u razvoju. Taj se fenomen događa kad hipofiza proizvodi rafale hormona koji stimulišu bebino telo na rast. Skokovi se obično pojavljuju između druge i treće nedelje, između četvrte i šeste nedelje, sa tri meseca, šest i zatim sa devet meseci. Pre nego što taj skok započne, vaša će se beba možda češće buditi, biti kenjkavija nego obično. U tom periodu će hteti da jede više ili tražiće češće da sisa. S obzirom na to da takvo ponašanje može da ukazuje i na neke druge stvari, pratite jedan osnovni znak: Ako prestane da se ponavlja nakon nekoliko dana i ništa drugo ne muči dete, možete biti sigurni da se radi o skoku u razvoju. Traje li duže od nedelju dana, radije se konsultujte sa pedijatrom.

Postanite član Bebac porodice! Registrujte se

Da li ste trudni ili imate bebu?

Unesite termin porođaja ili datum rođenja vašeg bebca i pratite njegov razvoj iz nedelje u nedelju.

Komentari (0)

Ostavite komentar

Izračunajte termin porođaja

Unesite prvi dan Vašeg
poslednjeg ciklusa

Prosečno trajanje ciklusa

Tokom prve godine života događa se puno čarobnih trenutaka koji nas bacaju u ekstazu od miline – prvi osmeh, prva okretanja, prve reči i slično. No paralelno sa ovim lepim novim sposobnostima i veštinama, ima i manje lepih faza sa kojima se nekad teško nositi. Na primer iznenadna buđenja u 3 ujutro nakon kojih se bebi više ne spava, suze ako bebu dajete nekome drugome u naručje, bacanja svega što joj se nađe u ruci iz kolica ili hranilice. Saznajte šta je u pozadini 8 “čudnih” faza u prvoj godini i kojim ih to trikovima možete olakšati.

1. faza: Voli da baca stvari na pod iznova i iznova

Početak faze: oko šestog meseca

Šta se događa: Kad vaše dete ispusti zvečku, ono pretpostavi da je nestala. Zatim otkrije da stvari nastave da postoje čak iako ih ne vidi, koncept poznat kao stalnost objekta. Videćete da ulazi u tu fazu kad počne da gleda za predmetom koji je bacilo npr. iz hranilice. To je igra za bebu i kroz nju uči o uzroku i posledici. Sastoji se u tome da beba baci nešto, a vi to podižete.

Kako izaći s tim na kraj: Nije ni upola tako zabavno skupljati koliko bacati, ali ako imate na umu da dete na taj način uči važnu stvar, nekako ćete se ipak potruditi udovoljiti mu. Osetiće se osnaženo svaki put kad odgovorite podizanjem predmeta. Naravno, imate pravo da završite sa hranjenjem prvi put kad baci celu činiju punu hrane jer tada je obično već sito i započinje sa igrom. Ova vrsta zabave bacanja prestaje oko 15-og meseca. Ako pak ne udovoljite od početka detetu i odlučite da ne podižete stvari, možda se faza produži.

2. faza: Beba ima više hrane na licu, nego u ustima

Početak faze: 7 do 9 meseci

Šta se događa: Mislite da je cilj vaše bebe tokom obroka da jede? Kako da ne! Drugi su razlozi u pitanju. Kako je dobar osećaj razmazivati palentu po podlozi ili stavljati šargarepu po obraščićima. Vaše dete takođe iskušava svoju nezavisnost. Malo je stvari koje beba već može da kontroliše sama, stoga kad se krenu da se igraju hranom, proučavaju je na svoj način.

Kako izaći s tim na kraj: Oduprite se porivu da bebi uzmete kašiku sa hranom iz ruke kad vidite da ne može da pogodi usta iz prve. Vaše dete mora da vežba da jedu samostalno. Do svog drugog rođendana, njegova će se koordinacija poboljšati i biće fokusiranije (i manje nespretno) tokom obroka. Ipak, nemojte biti iznenađeni ako vaše dete nastavi neuredno da jede sve do polaska u vrtić.

3. faza: Dete plače ako ga drži neko nepoznat

Početak faze: 7 meseci

Šta se događa: Vaša beba pati od velike teskobe. Bez obzira na to što se već nalazila u mnogim naručjima, sada je svesnija toga koga poznaje, koga ne. Može biti frustrirana ako je date baki koja retko dolazi u posetu ili čak kad otvarate vrata poštaru. Možda vam je neprijatno zbog toga, ali i sposobnost da se razlikuje poznatu od nepoznate (ili manje poznate) osobe je razvojni skok napred i slobodno to objasnite onima koji se čude bebinoj reakciji kako to ne bi shvatili previše lično.

Kako izaći s tim na kraj: Pomozite detetu da se postepeno upozna s drugim osobama, dok ne prestane i ta faza, oko 15-og meseca. Možete se svi zajedno igrati neku igru ili zajedno jesti i razgovarati, šetati, dok dete ne stekne više poverenja.

4. faza: Nakon što je već postojao određen ritam spavanja, odjednom se beba počinje da se budi usred noći

Kad počinje: Oko 9-og meseca

Šta se događa: Vaše dete možda upravo prolazi veliku prekretnicu, možda će početi da puzi ili da hoda uz pridržavanje za nameštaj. Dok čuva energiju za tu novu veštinu, može doći do malo zaostajanja na drugim područjima, uključujući i narušeni ritam spavanja.

Kako izaći s tim na kraj: Kad krene da plače usred noći, brzo ga utešite bez da puno išta govorite. Ako dojite dete, biće lakše, a ako ne, možda ćete morati da ga malo nosite, ljuljuškate, po mogućnosti u mraku i tišini. Ipak pokušajte što manje pokreta i micanja. Prethodno proverite nije li detetu možda samo potrebno promeniti pelenu ili želi ići na nošu zbog velike nužde. Budite strpljivi ako faza potraje koji nedelju, imajte na umu da je samo faza.

5. faza: Ima omiljenog roditelja, dete se buni ako mu vi (ili vaš partner) pomažete oko uobičajenih stvari. Želi da to čini isključivo mama ili isključivo tata (zaveže u autosedištu, obriše guzu, čita slikovnicu …).

Kada počinje: Oko osmog do devetog meseca

Šta se događa: Vaše dete shvata da mama i tata imaju različite stilove kako se brinu o njemu i počinje da zahteva da mu pomaže samo jedno od vas. Najčešće bira roditelja sa kojim provodi više vremena. Ali ako se i drugi roditelj potrudi da stvari okrene na igru, možda će ga dete opet lakše prihvatiti.

Kako izaći s tim na kraj: Budite strpljivi ako ste vi onaj kojeg odbija. Vaša će se beba možda uskoro opet prebaciti na vas. Ako se više budete nametali, možete je motivisati da vas još upornije odbija. Umesto toga, pokušajte što češće biti zajedno utroje. Postepeno neka se favorizovani roditelj malo povuče kako bi drugi roditelj mogao da uskoči. Dobro bi bilo i da se roditelji smenjuju u ulogama ko će hraniti dete (ili pripremiti mu da se samo hrani), kupati ga, uspavljivati, šetati … tako da dete ne povezuje neku od tih aktivnosti samo sa jednim te istim roditeljem.

6. Beba odbija da bude mirna dok joj menjate pelenu

Kada počinje: 9-12 meseci

Šta se događa: Vaše dete dobija sve veću kontrolu nad svojim telom. Stoga umesto da miruje dok joj stavljate pelenu, ono je zaokupljeno testiranjem novih veština okretanja i udaranja,

Kako izaći s tim na kraj: Nađite način da detetu privučete pažnju na nešto. Ako ne pomaže igračka ili slikovnica, ponudite neki predmet iz svakodnevne upotrebe koji dete još nije upoznalo. Neke bebe vole da proučavaju razne bočice sa kremama ili kutijice u kojima nešto šuška. Pripremite unapred neke predmete sa kojima bi se dete moglo zaigrati dok presvlačite pelenu i menjajte ih povremeno da bude zanimljivije. Ako to ne pomaže, moraćete biti jako brzi u presvlačenju, jer detetu je to dosadno, a možda će mu biti zanimljivije da ga resvlačite dok stoji ili se pridržava za nešto. Umesto pulta za presvlačenje, radije koristite u toj fazi krevet, jer je veća površina pa dete neće odmah pokušati da vam sklizne, ili čak na podu. Najviše padova sa stola za presvlačenje ili izdignutih mesta se događa upravo u ovoj fazi pa se bolje pripremite.

7. Faza: Počinje da plače čim vidi da se spremate na odlazak

Kada počinje: Već od 9-og meseca, ali još više između 10-og i 18-og meseca

Šta se događa: Teskoba zbog razdvajanja hvata decu i kad ste kod kuće ali vas ne vidi. Treba vam privatnost u kupatilu? Srećno vam bilo! Dete mrzi da se pozdravlja jer ne zna koliko dugo vas neće biti, pojam o vremenu još nije ni blizu usvojen.

Kako izaći s tim na kraj: Kad treba da proverite u kojoj fazi je ručak, nastavite da razgovarate s njim kako bi znalo da ste blizu i napravite malu predstavu svaki put kad se vratite pred dete (Ta-daaaa! Evo me! Jesam li rekla da ću samo nakratko otići). Ako izlazite iz stana, dajte mu poljubac i kratak pozdrav npr: Pa-pa ljubavi. “Dugačka pozdravljanja mogu zbuniti i uznemiriti malu decu. Ako dete ostavljate s dadiljom, neka ona u početku dolazi ranije kako bi se dete naviklo na nju. Bebe koje su naviknute da imaju različite osobe koje brinu o njima, lakše i brže rešavaju teskobu zbog odvajanja, ali to može zavisiti i od bebine ličnosti. Ova se faza može protezati još i tokom vrtićkog perioda.

8. Faza: Beba sve stavlja u usta

Kada počinje: Od trećeg do četvrtog meseca

Šta se događa: Kad u usta stavlja svoje igračke-grickalice ili svoja stopala, vaše dete pokušava da dobije informaciju o dotičnom predmetu / delu tela: je li teško? Može li se zgnječiti? Može li se pojesti? Vaša beba još ne može da postavlja pitanja kako bi sve to saznala. Primarni način učenja o svetu ide kroz njegova čula.

Kako izaći s tim na kraj: Opasne predmete držite zaključane ili na bebi nedostupnim mestima. To podrazumeva predmete koji su sastavljeni od sitnih delova, papirnih ili kartonskih ili obojenih ko zna kakvim bojama ili lakovima, predmeti koji su oštri, otrovni i sl. Jako dobro pripazite da vam pri uzimanju nekog leka ne padne tabletica na pod, a da je niste našli . Naći će beba, a to ne želite … Ako ne znate šta je sve opasno, proverite iz bebine perspektive, puzeći, šta sve svojom visinom može da dohvati ili povuče na sebe. Kad nešto sitno stavi u usta, kažite “Ne, pljuni!”, Izvadite i dajte mu nešto što sme da stavi u usta kao zamenu. To može da bude bilo šta što se neće rastopiti u njegovim ustima ili ga povrediti, ne nužno samo igračka. Bebi je u interesu da “ispita” svojstva što različitijih predmeta stoga bolje da mu ih sami ponudite, nego da ih traži svuda. Ova faza se smiruje nakon napunjenih godinu dana, a završava oko 18-og meseca, kada se dete više bavi hodanjem i učenjem govora.

Beba raste

Ako vaše dete počinje vrlo neobično da se ponaša, spava bez nekog ustaljenog ritma ili bi stalno nešto jelo, verovatno prolazi kroz skok u razvoju. Taj se fenomen događa kad hipofiza proizvodi rafale hormona koji stimulišu bebino telo na rast. Skokovi se obično pojavljuju između druge i treće nedelje, između četvrte i šeste nedelje, sa tri meseca, šest i zatim sa devet meseci. Pre nego što taj skok započne, vaša će se beba možda češće buditi, biti kenjkavija nego obično. U tom periodu će hteti da jede više ili tražiće češće da sisa. S obzirom na to da takvo ponašanje može da ukazuje i na neke druge stvari, pratite jedan osnovni znak: Ako prestane da se ponavlja nakon nekoliko dana i ništa drugo ne muči dete, možete biti sigurni da se radi o skoku u razvoju. Traje li duže od nedelju dana, radije se konsultujte sa pedijatrom.

Izračunajte vaš BMI
Pol:

Godine starosti:

Vaša visina:

Vaša težina:

Vaš BMI iznosi
22,5
Normalna težina

Neuhranjenost
Normalna telesna masa
Manja gojaznost
Gojaznost
Velika gojaznost
Preterana gojaznost
Napomena: BMI kalkulator služi isključivo u informativne svrhe i rezultati su okvirni. Nije zamena za dijagnostičku metodu. Vrednosti ne važe za decu do 18 godina, trudnice i dojilje, bolešljive i slabe osobe
Utvrdite kada su vam plodni dani i povećajte šanse da ostanete u drugom stanju.

Potrebno je samo da unesete prvi dan vašeg poslednjeg ciklusa i prosečno trajanje i dobićete kalendar plodnih dana za narednih pet meseci.

Izračunavanje plodnih i neplodnih dana je metoda koja se zasniva na karakteristikama menstrualnog ciklusa. Svaka žena koja ima ciklus na 28 dana, ima ovulaciju (oslobađanje jajne ćelije) oko 14. dana ciklusa.
Izračunajte plodne dane

Prvi dan poslednje menstruacije

Prosečno trajanje ciklusa
Ovulacija ≈
Ned. 20.07.2021. Pet. 25.07.2021.
Danas je Sreda, 08.01.2025
Plodni dani
Menstruacija
dana 5 Menstruacija
dana 15 Folikularna faza
dana 6 Ovulacija
Sledeća menstruacija
za ≈ 28 dana

Može vas zanimati još i

No tags found for this post.

Najnovije