Donosimo osnovna pravila za ponašanje s decom u blizini bazena:
Decu nikada ne ostavljajte bez nadzora u vodi ili u blizini vode. Dete se može utopiti u vodi dubokoj svega 2,5 cm
Kad je bazen izvan upotrebe, osigurajte ga zaštitnom ceradom i osigurajte ogradu koja će sprečiti da dete samostalno može doći do bazena i utopiti se. Vrata ograde držite zaključana. Bazen u dvorištu ne preporučuje se dok dete ne napuni pet godina.
Rešetkama (ili drugom odgovarajućom opremom) zaštitite spremnike za skupljanje kišnice i septičke jame. Osigurajte svoje dvorište tako da dete ne može izaći iz njega i doći u blizinu puta, reke ili jezera…
Detetu ostavite mišiće za plivanje koje odgovaraju standardima (imaju sigurnosne ventile).
Igračke za naduvavanje i dušeci ne mogu služiti kao rekvizit za plivanje deteta neplivača. Oni ne štite od utapanja, zato dete uvek mora imati rmišiće za plivanje.
Deca ispod 3 godine koja ne znaju da plivaju bi trebala nositi prsluk za spašavanje.
Foto: Pixabay
Na gradskom bazenu:
Birajte bazene i kupališta na kojima je organizovan nadzor (ne)plivača i na kojima takođe imaju svu potrebnu opremu za prvu pomoć u slučaju utapanja i edukovani su spasioci.
Učenje deteta kako se pliva ne podrazumeva da je vaše dete sigurno u vodi, stoga budite uz dete čak i kad uči da pliva.
Ne dopustite detetu da skače u bazen
Obujte detetu sandalice kako bi izbeglo proklizavanje dok trčkara oko bazena, a ujedno ga time štitite od mogućih gljivica koje nije teško “zaraditi” na bazenu.
Nakon korištenja bazena sklonite iz njega sve igračke kako dete ne bi bilo u iskušenju da ih dohvati.
Izbegavajte kupati se s detetom u bazenu u kojem je velika gužva i mnogo je starije dece koja puno skaču, rone i stvaraju buku. Tada puno teže možete kontrolisati da li je sa detetom sve u redu.
Ne odvodite dete na dublju stranu bazena, nego s njim plivajte u delu za neplivače. I vama se može dogoditi nezgoda ili vas uhvatiti grč, pa će vam biti lakše izaći iz bazena.
Kontrolišite dužinu boravka deteta u vodi i izbegnite prehladu ili pak sunčanicu i opekotine. Naime, boravak pokraj vode još više pojačava uticaj sunčevih zraka zbog refleksije i zbog toga dete mora pre kupanja biti zaštićeno zaštitnim faktorom.
Mlađa se deca obavezano moraju kupati s kapicom koja će ih štititi od sunca.
Boravak uz bazen takođe treba izbjegavati u dobu od 10 do 16 sati kad je sunčevo zračenje najštetnije.
Budite uvek blizu svojih stvari i telefona kako biste mogli pozvati pomoć u slučaju nezgode.
Izvor: www.roditelji.hr
Komentari (0)