Nakon porođaja, većina žena doživljava promene u menstrualnom ciklusu. Važno je da znate koje bi to promene mogle biti i koliko će trajati da biste mogle da prepoznate kada je vreme za posetu lekaru. Ako dojite i ne dobijate menstruaciju duže od 6 meseci, obavezna je konsultacija sa vašim lekarom.
Foto: freepik
Šta je važno da znam u vezi sa ovim periodom prestanka menstruacije?
Kada žena doživi promenu u svom menstrualnom ciklusu nakon porođaja, važno je imati na umu da je to normalno. Vašem telu može biti potrebno neko vreme da se oporavi od trudnoće i porođaja, a tokom tog vremena možete primetiti da je menstruacija prestala ili se promenila. Ovo važi i za žene koje doje”mnoge žene nemaju menstruaciju nakon porođaja sve dok ne prestanu da doje.
Pročitajte teksto o >>> Policističnim jajnicima
Svaka žena nakon porođaja doživljava promene u svom menstrualnom ciklusu
Preporuka je da se obratite svom lekaru ako su menstruacije odsutne iako ste prestale da dojite i prošlo je više od šest meseci, a ukoliko niste ni dojile obavezno se javite lekaru i nakon tri meseca.
Foto: nastyaofly
Žene koje doje često nemaju menstruaciju nakon porođaja sve dok ne prestanu da doje. Razlog tome su hormoni koji služe stvaranju mleka.
Dojenje može da potisne ovulaciju, a hormonske promene koje se dešavaju tokom trudnoće i dojenja izazivaju promene na grliću materice i vagini koje otežavaju spermi da stigne do materice.
S druge strane su mame koje ne doje, one mogu očekivati nešto raniji povratak menstruacije, odnosno između prvog i trećeg meseca nakon porođaja. Ukoliko se desi se menstruacija nije pojavila duže od tri meseca nakon porođaja, a da ne dojite, obavezno se obratite svom lekaru.
Naglasili bismo da, bez obzira što su lekari izbacili okvirne podatke povratka menstruacije poput gorenavedenih, prosto jasnih pravila nema. Jedino pravila koje važi jeste da se svaka žena na individualan način prilagođava svom novom stanju.
Menstrualni ciklus je podeljen u dve faze:
- folikularna faza, koja počinje prvog dana menstruacije i završava se kada ovulirate (oslobodite jaje)
- lutealna faza, koja počinje nakon ovulacije i završava se sledećom menstruacijom
Pročitajte više o ovim fazama >>> Ako želite da zatrudnite ovo je važno da znate
Prosečna starost menarhe (početka menstruacije) kod većine devojčica je 12 godina; međutim, ne postoji „normalno” doba za menarhu – to se može desiti već sa 8 ili čak 17 godina starosti. Prvi put kada devojčica dobije menstruaciju označava početak puberteta kod žena.
Foto: freepik
Period nakon porođaja trebalo bi da bude vreme kada ćete se posvetiti svojoj bebi, ali nemojte zapostaviti sebe. Nakon redovnog pregleda u porodilištu, koji ste imali odmah nakon porođaja, ne zaboravite da obavezno posetite ginekologa nakon šest meseci. Bez obzira da li je uptianju izostanak menstruacije ili ne taj pregled je bitan za vaše zdravlje. Iako beba oduzima puno vaše snage, nema srećne bebe bez zdrave mame.
Komentari (0)