Trudnice u Novom Sadu, gde su najmanje dve žene izgubile bebe nakon odluke lekarske komisije da ih vrati na posao, i dalje će se suočavati sa oštrim kriterijumima za odlazak na bolovanje ukoliko same žene ne odluče da pokrenu zvaničnu istragu preko inspekcije Ministarstva zdravlja.
Izjave lekara iz Doma zdravlja čije su pacijentkinje imale pobačaje, napisi u novinama i brojne žalbe trudnica nisu dovoljne da inspekcija po službenoj dužnosti pokrene bilo kakvu istragu, objašnjeno je «Blicu» u Ministarstvu zdravlja.
Priča o odnosu lekarske komisije prema trudnicama pokrenuta je još letos, kada su Novosađanke sa krvarenjima, dijagnozama da im prete spontani pobačaji i određenom terapijom počele da bivaju vraćane na posao, pod parolom suzbijanja zloupotrebe bolovanja. Situacija je kulminirala onoga trenutka kada su ginekolozi Doma zdravlja obnarodovali da su najmanje dve njihove pacijentkinje sa preporukom lekara za mirovanje vraćene na posao i potom doživele pobačaje. Pritom, odluku o povratku na posao donela je komisija u kojoj se nije našao nijedan ginekolog.
Zamoljen da prokomentariše navode ginekologa Doma zdravlja, načelnik novosadske lekarske komisije dr Vojislav Levakov je rekao da njega niko zvanično nije obavestio o tim slučajevima, a na pitanje kako je moguće da u komisiji nema ginekologa uputio nas na Republički zavod za zdravstveno osiguranje u Beogradu, prekidajući svaki dalji razgovor na tu temu.
Ovako ozbiljne tvrdnje će, čini se, ipak ostati bez detaljne provere i istrage, jer se odgovornost sa lekarske komisije prebacuje na lekare i Republički zavod, a potom opet nazad, a u Ministarstvu zdravlja ne nameravaju da sprovedu istragu sve dok same pacijentkinje ili njihovi lekari ne podnesu zvaničan zahtev.
– Ove tvrdnje jesu ozbiljne, ali mi ne možemo pokrenuti istragu dok ti lekari ili pacijentkinje ne podnesu zvaničnu žalbu inspekciji i ne zatraže sprovođenje istrage. Tek tog trenutka ćemo pokrenuti proces koji nam je na raspolaganju. Postoji procedura i mi ipak moramo da je poštujemo – kaže Ivana Mišić, pomoćnica ministra zdravlja.
Međutim, trenutna situacija prema tvrdnjama novosadskih lekara, ipak zahteva reakciju i to u obe ustanove, i u lekarskoj komisiji i u Domu zdravlja. Ali, previše je očekivati od pacijenata ili lekara da pokrenu istragu.
– Zloupotreba bolovanja je zaista bilo izuzetno mnogo i situacija je takva da lekarska komisija više nema poverenja u preporuke lekara. To znači da bi i u Domu zdravlja moralo da se proveri koji su lekari činili zloupotrebe i da se oni kazne. Tada bi se vratilo poverenje u preporuku lekara. Sa druge strane, lekarska komisija zaista ne bi smela da samovoljno ukida ženama pravo na bolovanje – stav je lekara koji na razgovor pristaju tek nakon obećanja da im ime neće biti objavljeno, da se ne zamere kolegama.
Ni Republički zavod za zdravstveno osiguranje, odakle su, po tvrdnjama iz lekarske komisije, i potekli zahtevi za rigoroznijim kontrolama trudničkih bolovanja, neće se dublje pozabaviti ovim problemom, uz obrazloženje da je lekarska komisija autonomna.
U Udruženju «Bebac» smatraju da je stav Ministarstva zdravlja, koji pokretanje istrage očekuje od trudnica i lekara, «sramotan, ali i očekivan».
– Ovakav stav pokazuje da je ministarstvo nespremno da se pozabavi ovakvim problemom i otkrije greške u svom sistemu. Ministarstvo prebacuje odgovornost na lekare i očekuje da oni obave njihov deo posla, da kontrolišu svoj i rad svojih kolega. To čine svesno, očekujući da reakcija izostane, a to samo pokazuje da ovim slučajem itekako treba da se pozabavimo kao društvo. U krajnjoj liniji, njime može da se pozabavi i tužilaštvo, ali u tom slučaju jedna od tema bi morala biti i odgovornost ljudi u ministarstvu koji nisu uradili svoj posao – kaže Vladimir Ješić, jedan od osnivača Udruženja «Bebac».
Vukajlović: Naša preporuka nije i pokriće za loše odluke
– To što se u lekarskoj komisiji pozivaju na nas i upućuju na nas je prebacivanje odgovornosti. Lekarska komisija je autonoman organ i Zavod ne može da ospori njene odluke, niti da nekog pošalje na bolovanje, niti da ga sa bolovanja vrati ako lekarska komisija donese odluku. Takođe, naša preporuka da se spreče zloupotrebe bolovanja ne može da posluži kao paravan i pokriće za nečije loše odluke – objašnjava Svetlana Vukajlović, direktorka RZZO.
Komentari (0)