Spavanje tokom trudnoće, posebno u poslednjem trimestru, može da bude veoma naporno. Zašto, pitate se? Prvi i najčešći razlog je položaj i veličina fetusa, koji može da zasmeta prilikom traženja udobnog položaja.
Ako ste oduvek voleli da spavate na stomaku, sada će vam sigurno biti nezgodno da se naviknete na spavanje na leđima ili sa strane. Takođe, prevrtanje po krevetu biće ograničeno sa rastom vašeg stomaka.
Tokom trudnoće možete imati veću potrebu za snom, pogotovo u prvom i trećem trimestru. Normalno je da se u prvim mesecima osećate umorno, jer se vaše telo priprema da zaštiti i neguje vašu bebu. U drugom trimestru najveći broj trudnica spava čvrstim i dubokim snom. U poslednjim mesecima, kada je beba porasla toliko da vas pritiska sa svih strana, kada se teže krećete i dišete, potreba za snom i mogućnost da se zaista odmorite biće u disproporciji. Da biste sebi obezbedili bar nekoliko sati kvalitetnog sna, spavajte na dobroj podlozi i sa kvalitetnim jastukom.
Dobra podloga za spavanje
Sa već postojećim dušekom ne može ništa da se uradi, osim eventualnog okretanja na drugu stranu, ako je ulegao deo koji je najviše opterećen. Ali, ako ste se odlučili za kupovinu novog, dobro je da obiđete više prodavnica kako biste znali šta ima u ponudi.
Dušeci sa metalnim oprugama ne traju dugo, nisu mnogo udobni i vrlo brzo popuštaju na onom delu gde ležite. Inače, ustanovljeno je i da postoji štetno zračenje metalnih delova koje je, doduše, malog intenziteta, ali kome ste izloženi tokom dugog vremenskog perioda. Svakako da prednost treba dati novim materijalima koji su dugotrajniji i zdraviji.
Ne ustručavajte se da isprobate dušek kada ga kupujete. Lezite opušteno na njega u položaju u kojem najčešće spavate. Ne treba da bude previše tvrd pa da ne možete na njemu da se opustite, ali ni mekan da telo ulegne, jer će u tom slučaju kičmeni stub da se iskrivi. Iako vam se čini da ste na mekšem dušeku opušteni, to je samo varka. Zbog nepravilnog položaja koji zauzimate, vaši mišići će biti napeti tokom cele noći, pa ćete se ujutru buditi umorniji nego kada ste legli.
Ako se uzme u obzir da trećinu dana provedemo u snu, samim tim trećinu života u krevetu, nije beznačajno u kakvim je to uslovima. Posebno je važno da trudnice imaju kvalitetan san, jer neudoban krevet i nemogućnost opuštanja tokom noći može da dovede do zastoja u cirkulaciji, što direktno utiče na ishranu bebe u stomaku.
Udoban jastuk
Koliko su mišići vrata i leđa napeti, često postajemo svesni tek kada se ujutru probudimo sa osećajem kao da nismo spavali, ili ukočenog vrata i sa bolovima. Tome doprinosi i jastuk, kako njegov oblik, tako i debljina i materijal kojim je ispunjen. Ako ovome dodate i ograničenja što se tiče položaja koji možete da zauzmete tokom noći zbog poodmakle trudnoće, shvatićete koliko je zahteva koji bi trebalo da budu ispunjeni da biste se ujutru probudili naspavani i odmorni.
Jastuk pre svega ima ulogu da u potpunosti opusti mišiće vrata i leđa. Kako tokom noći često menjamo položaje, spavamo na leđima i boku, dobro bi bilo da jastuk bude u određenoj meri prilagodljiv. Posebno je važno da njegova visina odgovara širini naših ramena zbog položaja na boku, da bi vrat i glava bili u «produžetku» kičmenog stuba. Nepravilan položaj glave i vrata tokom noći može da bude uzrok glavobolje narednog dana.
Jastuci od sunđera i perja ne propuštaju vazduh, pa dovode do pojačanog znojenja, naročito tokom leta. Punjenja prirodnim i posebnim antialergijskim materijalima omogućavaju normalan protok vazduha i ne dovode do pojačanog zagrevanja i znojenja. Samim tim nema ni uslova za razvoj grinja koje su među najčešćim uzročnicima alergija.
Isprobajte jastuk
Da biste pri kupovini znali da li vam jastuk odgovara, svakako isprobajte nekoliko različitih oblika i veličina u ležećem položaju na leđima i na boku. Verovatno će vam odgovarati onaj koji ne izaziva napetost u mišićima kada ležite na boku, i onaj koji popunjava vratnu lordozu (fiziološku krivinu) u položaju na leđima.
Spavanje na boku
Spavanje na boku sa opruženim ili savijenim nogama je najzgodnije za trudnice, jer u tom položaju nema pritiska na velike krvne sudove, što omogućava normalnu cirkulaciju u toku noći. Samim tim, beba je dobro snabdevena kiseonikom i hranljivim materijama. Poželjno je ležanje na levoj strani, zbog položaja bebe koji zauzima u odnosu na unutrašnje organe. Ali nije neophodno i neće biti ugrožena ako mama leži i na drugoj strani. Jedan mali jastuk postavljen između kolena će da obezbedi veću udobnost.
Spavanje na leđima
Položaj na leđima se ne preporučuje jer tada dolazi do pritiska na krvne sudove i smanjene cirkulacije i kod mame i kod bebe. Ali ne u tolikoj meri da treba da vas uhvati panika ukoliko ste se u toku noći okrenuli na leđa.
Dakle, ništa strašno se neće desiti, a ako ste se probudili u ovom položaju, dovoljno je da se okrenete na stranu i nastavite da spavate.
Komentari (0)