Foto:

Kolika će mi biti plata (novčana naknada) na trudničkom bolovanju?

Izvor: Bebac.com

 Ukoliko trudnica koja ispunjava uslov u pogledu prethodnog osiguranja nije ostvarila zaradu za svih 12 meseci koji prethode mesecu kada je otvorila bolovanje, osnov za naknadu zarade za one mesece u kojima nije radila biće minimalna zarada za te mesece

Iznos naknade za trudničko bolovanje u iznosu 100% se isplaćuje kako za period prvih 30 dana, tako i posle 30 dana ukoliko imate ukupno 12 meseci radnog staža.

Prema novom Zakonu o zdravstvenom osiguranju menja se način obračuna naknade zarade za trudničko bolovanje preko 30 dana (bolovanje koje se isplaćuje iz sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja).

Prema prethodnom Zakonu osnov naknade zarade za bolovanje preko 30 dana utvrđivao se na bazi prosečne zarade koju je zaposlena ostvarila u prethodna tri meseca. Prema novom Zakonu osnov za naknadu zarade koja se isplaćuje iz sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja za zaposlenu je prosečna zarada koju je zaposlena ostvarila u prethodnih 12 meseci pre meseca u kojem je nastupila privremena sprečenost za rad i otvoreno trudničko bolovanje.

Zaradu čini zarada za obavljeni rad i vreme provedeno na radu i to:

 

1) osnovna zarada zaposlenog;

2) deo zarade za radni učinak;

3) uvećana zarada.

Ukoliko trudnica koja ispunjava uslov u pogledu prethodnog osiguranja nije ostvarila zaradu za svih 12 meseci koji prethode mesecu kada je otvorila bolovanje, osnov za naknadu zarade za one mesece u kojima nije radila biće minimalna zarada za te mesece. Sabraće se zarade (za one mesece u kojima je žena radila) i minimalne zarade (za one mesece u kojima nije radila) i zbir koji se dobije podeliće se sa 12.
 

Troškove naknade do 30 dana snosi poslodavac, a od 31. dana država, i za ova dva perioda važe različita pravila.  

Trudničko bolovanje prvi mesec pada na teret poslodavca. Poslodavac isplaćuje naknadu zarade iz svojih sredstava, bez kašnjenja, u isto vreme kada i ostalim zaposlenima isplaćuje zarade. To bi značilo da, ukoliko ostalim zaposlenima kasne isplate, kasniće i trudnicama.

Ako se utvrdi da je potrebno produžiti trudničko bolovanje, poslodavac je u obavezi da za svaki naredni mesec uradi obračun zarade i da ga dostavi Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje, sa zahtevom za refundaciju naknade zarade. Zatim Fond utvrđuje pravo na naknadu i visinu naknade, i nakon toga trudnica će primati naknadu od svog poslodavca, a poslodavcu će Fond refundirati iznos najkasnije 30 dana od dana podnošenja zahteva za refundaciju.
 

novcana naknada trudnicko bolovanje
Foto: Fotolia

Ono što usporava ceo postupak je činjenica da u Zakonu o zdravstvenom osiguranju zapravo nigde i nije utvrđen rok u kome poslodavac treba da dostavi obračun Fondu. Poslodavci vrlo često ne podnose blagovremeno obračune, ali time ne čine nikakav prekršaj i ne postupaju suprotno zakonu, jer nisu vezani nikakvim rokom.

Svakako, posredstvom internet adrese RFZO može se proveriti status zahteva kod RFZO. Provera statusa podrazumeva: datum podnošenja zahteva Fondu od poslodavca, mesec na koji se zahtev odnosi i datum isplate naknade zarade ili obaveštenje da je zahtev i dalje u fazi obrade.

Trudničko bolovanje je pravo koje ima isključivo zaposlena trudna žena, dakle žena u radnom odnosu kod poslodavca ili preduzetnica.

Žena koja je u radnom odnosu kod poslodavca ima pravo da otvori trudničko bolovanje odmah na početku trudnoće ili kasnije.

 
Prvih 60 dana bolovanja može da otvori izabrani ginekolog, pri čemu izdaje potvrdu o privremenoj sprečenosti za rad koja se dostavlja poslodavcu.

Foto: Fotolia
 
Trudničko bolovanje će otvoriti ginekolog kada ustanovi da je neophodno mirovanje. To može biti u slučaju postojanja razloga koji mogu da dovedu do prekida trudnoće, ako je trudnica pre trudnoće imala ozbiljnija oboljenja kao sto su dijabetes, srčani problemi, zatim ukoliko trudnica ima nisko nošenje ili preteći pobačaj pa koristi odredjenu terapiju.

Ako je bolovanje potrebno produžiti i nakon 60 dana, ginekolog će uputiti trudnicu na lekarsku komisiju sa mišljenjem zbog čega bi trebalo da se odobri nastavak bolovanja, a komisija će utvrditi da li je potrebno dalje produženje bolovanja i dati konačnu ocenu o produženju bolovanja.

Po potrebi se trudničko može produžiti i trajati sve do porođaja, kada se na trudničko nadovezuje porodiljsko odsustvo.

U slučaju da želi da produži trudničko bolovanje, zaposlena treba da pripremi:

 
  • uput za lekarsku komisiju (koju će dati ginekolog);
  • ocenu lekarske komisije (koja se dobija ukoliko je komisija pozitivno ocenila zahtev);
  • doznake (koje izdaje ginekolog a na osnovu izveštaja lekarske komisije).
 
Ako je zaposlena na trudničkom bolovanju, a bliži se termin porođaja, automatski će preći na porodiljsko bolovanje i odsustvo radi nege deteta.

Da. Visina naknade zarade se utvrđuje u zavisnosti od toga koliko je zaposlena neposredno i neprekidno pre ostvarivanja prava na naknadu zarade bila u radnom odnosu. Da biste ostvarili 100 % naknade zarade na trudničkom bolovanju morate imati vezanih 12 meseci primanja. Za 100 % naknade zarada na porodiljskom, treba da radite 18 meseci pre otvaranja trudničkog bolovanja. 

 
 

Pročitajte: Kolika će mi biti plata na porodiljskom bolovanju>>>

iznos naknade trudnicko bolovanjeFoto: Fotolia

Zakonom je predviđeno da se u slučaju trudnoće radni odnos na određeno vreme produžava do isteka odsustva sa rada radi nege deteta. Do tada poslodavac ne može da otkaže ugovor o radu. Neophodno je obavestiti poslodavca o trudnoći i doneti potvrdu izabranog ginekologa.

Trudničko bolovanje se u svakom slučaju zaključuje najranije 45 dana, a najkasnije 28 dana pre dana porođaja. Zatim se odmah otvara porodiljsko bolovanje koje se nadovezuje na trudničko.

 

Postanite član Bebac porodice! Registrujte se

Da li ste trudni ili imate bebu?

Unesite termin porođaja ili datum rođenja vašeg bebca i pratite njegov razvoj iz nedelje u nedelju.

Komentari (3593)

  1. Na trudnickom sam od 15decembra prva uplata je legla 7aprila i od tada nista a vreme je da se porodim…Haos u ovoj drzavi…cula sam da ce nas dragi Vucko da nam uzme pola plate e pa dabogda kupovao lekove svojoj deci od istih

    7
  2. Da li znate da li se nesto menjalo sa isplatom trudnickog do 30 dana. Ja sam otvorila trudnicko 6. aprila i ovog meseca mi je legla plata 6. i 21. maja kao i ostalima ali umanjena. Kada sam pozvala racunovodstvo da pitam zasto je tako, rekli su mi da je to 65 posto a da cu 35 posto dobiti kasnije. Sada sam zbunjena jer znam da do 30 dana isplacuje firma 100 posto odjednom, tako sam i ja primila 2014. godine u prvoj trudnoci, zasto bi sada primila samo 65 posto?

    6
  3. Sto se mog iskustva tice,prvu platu sam primila 100% ,ali sam recimo danas primila samo 4000dinara. Iznos moje mesecne zarade varira izmedju 31000 i 34000. Sta se desava i ko sta muti meni nije jasno.

    0
  4. Drage mame, na sajtu RFZO-a imate mogucnost da pratite da li je firma predala dokumentaciju, kada je to uradila i kada je novac uplacen vasoj firmi. Od avgusta prosle godine sam bila na trudnickom bolovanju a prvi novac sam dobila 1. februara, a dva dana kasnije mi je krenulo regularno porodiiljsko za koje je dokumentacija predata pre nekih nedelju dana. Dakle do isplate porodiljskog ima da se nacekam… Sto se tice visine uplata koje sam do sada imala ni jedna nije ista, a razlika u primanju je i po 4000 dinara. Ko muti, ko uzima, ko daje u ovoj zemlji je tesko da se sazna. Ono sto pouzdano znam jeste da poslodavac mora da izmiri doprinose za sve zaposlene za odredjeni mesec kako bi uopste mogao da preda dokumentaciju za nas koje smo na bolovanju. E to je glavni razlog dugog kasnjenja u podnosenju dokumentacije i isplati novca firmama.

    4
  5. Ja sam na trudnickom od Avgusta prosle godine, za taj prvi mesec koji je trebala da mi plati firma nisam dobila nista, za Septembar I Oktobar sam dobila dve plate odjednom Januara meseca a za Novembar I Decembar Marta meseca isto dve plate odjednom, za Februar bi trebalo da primim do kraja ovog meseca, bar su mi tako rekli u Socijalnoj sluzbi. Od Februara bi trebalo da sam na porodiljskom ali mi firma jos nije otvorila porodiljsko niti predala dokumenta za porodiljsko bolovanje u Socijalnoj sluzbi, a poroduka sam se pre dva meseca. Uvek sam na vreme nosila firmi doznake I dokumenta, original doznake, ali oni nisu na vreme nosili dokumenta u Socijalno, samo zato sto ne uplacuju doprinose na vreme, tako da ja mislim da je kod svih problem u firmi, socijalno uglavnom uplacuje novac dve nedelje nakon sto se predaju dokumenta, bar je tako bilo u mom slucaju, I kad mi uplate cekam jos nedelju dana da mi firma prosledi, posto socijalno prvo uplati firmi na racun pa onda oni proslede meni.

    1
  6. Ovde neko debelo z…..Ja sam na trudnickom od februara 2016.Radim u osnovnoj skoli i za prvi mesec sam dobila 100% a sada u aprilu tj.platu za mart oba dela su mi nekih 3000din.sto nije ni 65% a ni 35% od moje zarade.Nemam pojma o cemu se radi.Interesuje me samo da li u ovoj drzavi gde se non-stop prica o teznji da se poveca natalitet, brine neko o trudnicama? Izgleda da ne,..Zasto se vec ne pokrene neka akcija,medijska ili kakva vec da se zastite prava trudnica tj.da se pomogne buducim majkama,koje pored svih ostalih troskova treba da nabavljaju i opremu za bebe i od neceg da zive? ZIVEOOOO NATALITET U SRBIJI ,ZEMLJI LAZI!!!

    15
    • Pozovite skolu, pa proverite. Mozda ima veze sa im sto februar ima 29 dana, a poslodavac placa prvih 30 dana. Ja sam na trudnickom od 1.1. u februaru sam dobila januarsku platu normalno, februarsku su mi uplatili kada i ostalima, 6. i 21. dok martovska nije bila. Kada sam zvala 22.4. nakon sto sam videla da mi nema uplate za mart, rekla je da bas radi moje bolovanje, pa da ce poslati socijalnom. E sad zasto je jedan mesec bila uplata kao i ostalim zaposlenim, a sledeci drugacije, to ne znam…

      0
    • Isti, apsolutno isti slucaj. Ja sam zvala i RFZO i onda su mi oni uplatili tih 65% sa zakasnjenjem od mesec dana. Sad mi opet kasni sve, i taj deo od 35% i ovaj od 65%, pri tome sam zaposlena u Ministarstvu , dakle, drzavnoj firmi. Vise ne znam ni koga da zovem, ni ko pije, ni ko placa. Meni je ovo 3.trudnoca. 2014.god kada sam bila na trudnicko, nije se desavalo da ovako kasni.

      0
    • Kod mene u firmi radnici dobijaju platu dva puta mesecno, a ja od kad sam na bolovanju primam jednom mesecno celu platu, a tih 65 i 35 posto se od 01.01.2016. vise ne isplacuje tako, vec odjednom svih 100 posto plate.

      2
  7. Ja sam na bolovanju od 1.1.2016,dobila sam samo za prvi mesec bolovanja sto je duzan poslodavac da isplati,evo blizi se kraj Aprila a ja ni dinara nisam dobila,ne znam gde treba da se obratim jer vise nema smisla da cekam,beba treba u Junu da stigne a ja nemam od cega da kupujem sve sta mi je potrebno,jer suprug i ja zivimo od 25 000 din a jos smo i podstanari,a pored svih racuna sto treba da platim uz to i za hranu meni trebaju pare i za lekove jer imam rizicnu trudnocu…toliko o tome koliko drzava brine o nama trudnicama 🙁

    10
    • To je samo zato sto poslodavci ne predaju papirologiju na vreme u socijalno. Gledajte da doznake za isti mesec dobijete od doktora vec 20.og u mesecu i predate u firmu. Ako i dalje bude kasnilo znate sta je razlog i obratite se firmi.

      1
    • Predala sam sve na vreme,bila sam i u firmi i direktor je rekao da je knjigovodja sve papire odneo na vreme,a moja doktorka uvek vodi racuna da mi da doznake na vreme,pricala sam sa par trudnica koje su od prilike kad i ja na bolovanju,neke dobijaju redovno a neke su bas u istoj situaciji kao i ja…da idem u socijalno oni ce prebaciti krivicu na poslodavca a poslodavac kad ga pitam na njih i tom zacaranom krugu nikad kraja…

      0
  8. Na trudnickom bolovanju sam od 16.12.2016. Jedino sam primila za prvi mesec od firme. Ne znam ni koga da pitam koliko treba da cekam. Radim u osnovnoj skoli u Beogradu, od njih sam dobila odgovor da budem strpljiva o.O.
    Ovo stvarno vise nema smisla…

    0
    • Zdravo, i ja radim u skoli, na bolovanju sam od 11.januara, prvi mesec bolovanja sam dobila redovno, a za drugi sam dobila pre par dana. Krivi su ovi iz skole, jer cim prodje plata za zaposlene, u nasem slucaju 21. u mesecu, treba da predaju papire u socijalno za prethodni mesec. Meni su papiri za feb, predati tek 6.aprila, a isplata od socijalnog je bila za 10ak dana. A da rade svoj posao, mislim na ove u skoli, kako treba mogu vec 22.u mesecu da predaju. Na sajtu rfzo imas brojeve na koje mozes da dobijes informacije da li su tvoji papiri stigli do njih, ne znam koja si opstina proveri. Ako imas neko pitanje tu sam.. Pozz

      4
    • Hvala, Jovana 🙂
      Bolovanje za januar sam primila oko 20-og aprila. Morala sam licno da idem u filijalu RFZO kako bih dobila informacije, posto se ni na jedan telefon niko ne javlja. I tamo saznam da mi skola jos uvek nije predala doznake februar!!!

      0
  9. Drage,

    Da li neko moze da mi kaze vezano za doznaku od doktora koju predajem firmi. Ispostavilo se da treba da predam i original i indigo kopiju, a doktorka mi je samo dala original… nije mi jasno ko je sad tu u pravu? Hvala

    1
    • Nisam od neke pomoci ali da napisem. Meni je dr uvek davao oba primerka, a u firmu sam nosila samo original i nikad nisu trazili indigo kopiju. Proveri sa jos nekim, ali mislim da treba da dobijes oba primerka. Pozdrav

      1
  10. Moje iskustvo: na bolovanju 24.12. , do sada sam primila sve uplate, pa i za februar 2016. polovinom marta, sada cekam martovsku platu. Poenta je da na sajtu rfzo podaci o predatim bolovanjima od strane firme uopste nisu azurirani, i to kazem zato sto za moju firmu stoji da su u martu mesecu predati zahtevi za novembar i decembar, a za dalje mesece ne. Tako da, njihov sajt nije pouzdan za informacije te vrste.

    5
    • Ja jos uvek cekam uplatu za februar i nista…doznake uvek predajem na vreme knjigovodji ali ocigledno je problem oko isplate vezan za opstinu Bor. Prosle godine sam uredno primala sve na vreme,ako zakasne jedan mesec sledeceg uplate za dva,a sad evo kasne dva meseca.

      0
  11. Ja živim u opštini Odzaci, u Vojvodini, ovde nema nikakvih primanja za nezaposlene trudnice… A POSAO NE MOGU DA DOBIJEM JER NISAM U STRANKI VUČIĆEVOJ. Sama sam, nemam nikoga, od čega da izdržavam dete, velika trudnoća je bila kada sam saznala, i nisam ŽELELA da se igram sa tim. Hoću da okupim ženice iz naše opštine da se izborimo za te trudničke plate…

    1
  12. Ja sam bila na trudnickom bolovanju od juna 2015.taj prvi mesec dobijem 100%,drugi dobijem tih 65%,kasnilo je,ali ajde prihvatljivo,a onih 35%,jos uvek nisam ni dobila i ne znam ni koga da pitam da li cu uopste i dobiti,od avugusta sam vec bila na porodiljskom.

    0
  13. Ja sam na bolovanju od 16.11.2015 god. Primila sam od firme 100% bolovanja prvi mesec, a za decembar je rfzo trebao da mi isplati za pola meseca. Ja sam inace iz Kraljeva, sediste firme mi je u Bg-u, tako da ja kada odnesem doznake, oni ih posalju u Bg, pa mi ih vrate ea obracunom zarade. S tim sto sam ja preuzela odgovornost na sebe pa kada papiri stignu sama ih nosim u rfzo. I taj dan kad predam, imaju fore mesec dana za isplatu. Sto mi je i radnica iz rfzo rekla sama da ne smeju da kasne. Tako je i bilo. Prvu sam predala 03.02. (za decembar) , ali tu je firma moja bila kriva jer mi nije poslala papire na vreme, uplata mi je bila 02.03.kako su i rekli. Za januar sam predala 29.02.uplata mi je bila 29.03. Jedino su mi za prvu uplatu kasnili iz firme, nisu meni prosledili odmah, ali sam licno pozvala racunovodstvo i rekla im da sam obavestena iz rfzo da je uplata legla i zasto mi se ne prosledjuje na racun. Tako da drage mame, proverite u vasim firmama da li su na vreme poslali dokumenta i doznake, jer u mom slucaju po prvi put drzava je uradila kako treba. E sad da li je to do firme, do grada u kome zivite ne znam…

    0
  14. Isto i meni kasni trudnicko, kada proverim na sajtu RFZO-a predati su papiri za januar 16.03. i kad sam zvala filijalu rekli mi da kasne sa isplatama 2 nedelje, i danas zovem kao cekacete do 15.04.to je zakonski rok, Beograd uplacuje svim filijalama, kao nemaju para, a RFZO dnevno objavljuje u odeljku finansije sve uplate i isplate i svaki dan imaju isplate trudnickog i sredstava na racunu u milionimaaaaaaa… oni lazu sami sebe…

    3
  15. Dzabe mi pisemo sve ovo. Cak sam i mejl poslala gospodinu premijeru ali nema vajde od toga! Zalosna situacija,nko ne cuje glas nas buducih majki. Bas sam ogorcena. Da li Bebac moze da utice na to? Znam da je pisano vec o tome ali bilo koja pomoc bi nam dobrodosla:-)

    1
    • I ja sam mislila da pisem premijeru !!!! Ali ocigledno je sve uzalud,jer problem postoji godinama i nikoga nije briga.Strasno je to ! Jedino da se mi nekako udruzimo! Al opet gde ici,kome se zaliti ??? I kako okupiti trudnice za protest 😀

      0
  16. Zdravo drage mame. I ja imam isti problem. Na porodiljskom sam od 08.10 jos ni jesnu uplatu nisam primila. Ni roditeljski dodatak jos uvek.Nisu mi ni racun jos uvek otvorili.. Uzas.. Bas sam razocarana u nasu drzavu. Umesto da nam pomognu oni nam samo odmazu i posle se cude zasto zene nece da radjaju.Pa nek se zapitaju. Valjda trudnice i porodilje treba da budu broj 1… Da li ima neki broj na koji mogu da pozovem da proverim za uplatu??? Iz Beograda sam.

    0
  17. Jos jedna u nizu trudnica sa istiproblemom. Zovem rfzo u Rumi,a ljubazna zena mi na moje pitanje kada ce biti neka uplata za trudnicko bolovanje odgovara: ” Niste vi jedina zena koja ima problem,zvala sam seficu u Sremskoj Mitrovici i rekla je da kazem,UPLATE CE BITI A KADA NE ZNA SE JER SREDSTAVA NEMA!” E toliko o nasoj drzavi i o tome koliko vodi brigu da se sto vise dece rodi. Tuzno i zalosno! Tako je bilo i pre 11 god kada sam prvi put bila trudna ,tako je i sada! Pomaka nema:-(

    3
  18. Zdravo mame.ja sam na trudnickom od 10.12,od tad mi je firma uplatila jednj uplatu i to je to..Od januar nista,a racuni se gomilaju..a starija cerkica trazi sve i svasta..U firmi su mi rekli da su predali doznake ali da jos uvek cekaju isplatu..Kome da se obratim u rfzo?Iz vasih komentara vidim da nisam jedina kojoj kasni uplata tri meseca..

    7
  19. Apelujem na bebac da pokrene inicijativu da trudnice mesecno dobijaju novcanu nadoknadu. Mi same ne mozemo nista da uradimo,a uz Vasu pomoc bi mozda nesto postigli. Stalno kasne uplate,koje su ionako smesne,a svakako ne kao puna plata-100%. Ja jos nisam dobila za januar!!! Kao da nas kaznjavaju sto smo trudne !? I sad moram da jedem i pijem,cak i zdravije;a imam jos jedno dete kojem svasta treba. Zivot ne staje ako smo trudne !!! U najlepsem stanju se nerviramo zbog para! Strasno sta drzava dozvoljava !!!

    11

Ostavite komentar

Izračunajte termin porođaja

Unesite prvi dan Vašeg
poslednjeg ciklusa

Prosečno trajanje ciklusa

 Ukoliko trudnica koja ispunjava uslov u pogledu prethodnog osiguranja nije ostvarila zaradu za svih 12 meseci koji prethode mesecu kada je otvorila bolovanje, osnov za naknadu zarade za one mesece u kojima nije radila biće minimalna zarada za te mesece

Iznos naknade za trudničko bolovanje u iznosu 100% se isplaćuje kako za period prvih 30 dana, tako i posle 30 dana ukoliko imate ukupno 12 meseci radnog staža.

Prema novom Zakonu o zdravstvenom osiguranju menja se način obračuna naknade zarade za trudničko bolovanje preko 30 dana (bolovanje koje se isplaćuje iz sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja).

Prema prethodnom Zakonu osnov naknade zarade za bolovanje preko 30 dana utvrđivao se na bazi prosečne zarade koju je zaposlena ostvarila u prethodna tri meseca. Prema novom Zakonu osnov za naknadu zarade koja se isplaćuje iz sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja za zaposlenu je prosečna zarada koju je zaposlena ostvarila u prethodnih 12 meseci pre meseca u kojem je nastupila privremena sprečenost za rad i otvoreno trudničko bolovanje.

Zaradu čini zarada za obavljeni rad i vreme provedeno na radu i to:

 

1) osnovna zarada zaposlenog;

2) deo zarade za radni učinak;

3) uvećana zarada.

Ukoliko trudnica koja ispunjava uslov u pogledu prethodnog osiguranja nije ostvarila zaradu za svih 12 meseci koji prethode mesecu kada je otvorila bolovanje, osnov za naknadu zarade za one mesece u kojima nije radila biće minimalna zarada za te mesece. Sabraće se zarade (za one mesece u kojima je žena radila) i minimalne zarade (za one mesece u kojima nije radila) i zbir koji se dobije podeliće se sa 12.
 

Troškove naknade do 30 dana snosi poslodavac, a od 31. dana država, i za ova dva perioda važe različita pravila.  

Trudničko bolovanje prvi mesec pada na teret poslodavca. Poslodavac isplaćuje naknadu zarade iz svojih sredstava, bez kašnjenja, u isto vreme kada i ostalim zaposlenima isplaćuje zarade. To bi značilo da, ukoliko ostalim zaposlenima kasne isplate, kasniće i trudnicama.

Ako se utvrdi da je potrebno produžiti trudničko bolovanje, poslodavac je u obavezi da za svaki naredni mesec uradi obračun zarade i da ga dostavi Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje, sa zahtevom za refundaciju naknade zarade. Zatim Fond utvrđuje pravo na naknadu i visinu naknade, i nakon toga trudnica će primati naknadu od svog poslodavca, a poslodavcu će Fond refundirati iznos najkasnije 30 dana od dana podnošenja zahteva za refundaciju.
 

novcana naknada trudnicko bolovanje
Foto: Fotolia

Ono što usporava ceo postupak je činjenica da u Zakonu o zdravstvenom osiguranju zapravo nigde i nije utvrđen rok u kome poslodavac treba da dostavi obračun Fondu. Poslodavci vrlo često ne podnose blagovremeno obračune, ali time ne čine nikakav prekršaj i ne postupaju suprotno zakonu, jer nisu vezani nikakvim rokom.

Svakako, posredstvom internet adrese RFZO može se proveriti status zahteva kod RFZO. Provera statusa podrazumeva: datum podnošenja zahteva Fondu od poslodavca, mesec na koji se zahtev odnosi i datum isplate naknade zarade ili obaveštenje da je zahtev i dalje u fazi obrade.

Trudničko bolovanje je pravo koje ima isključivo zaposlena trudna žena, dakle žena u radnom odnosu kod poslodavca ili preduzetnica.

Žena koja je u radnom odnosu kod poslodavca ima pravo da otvori trudničko bolovanje odmah na početku trudnoće ili kasnije.

 
Prvih 60 dana bolovanja može da otvori izabrani ginekolog, pri čemu izdaje potvrdu o privremenoj sprečenosti za rad koja se dostavlja poslodavcu.

Foto: Fotolia
 
Trudničko bolovanje će otvoriti ginekolog kada ustanovi da je neophodno mirovanje. To može biti u slučaju postojanja razloga koji mogu da dovedu do prekida trudnoće, ako je trudnica pre trudnoće imala ozbiljnija oboljenja kao sto su dijabetes, srčani problemi, zatim ukoliko trudnica ima nisko nošenje ili preteći pobačaj pa koristi odredjenu terapiju.

Ako je bolovanje potrebno produžiti i nakon 60 dana, ginekolog će uputiti trudnicu na lekarsku komisiju sa mišljenjem zbog čega bi trebalo da se odobri nastavak bolovanja, a komisija će utvrditi da li je potrebno dalje produženje bolovanja i dati konačnu ocenu o produženju bolovanja.

Po potrebi se trudničko može produžiti i trajati sve do porođaja, kada se na trudničko nadovezuje porodiljsko odsustvo.

U slučaju da želi da produži trudničko bolovanje, zaposlena treba da pripremi:

 
  • uput za lekarsku komisiju (koju će dati ginekolog);
  • ocenu lekarske komisije (koja se dobija ukoliko je komisija pozitivno ocenila zahtev);
  • doznake (koje izdaje ginekolog a na osnovu izveštaja lekarske komisije).
 
Ako je zaposlena na trudničkom bolovanju, a bliži se termin porođaja, automatski će preći na porodiljsko bolovanje i odsustvo radi nege deteta.

Da. Visina naknade zarade se utvrđuje u zavisnosti od toga koliko je zaposlena neposredno i neprekidno pre ostvarivanja prava na naknadu zarade bila u radnom odnosu. Da biste ostvarili 100 % naknade zarade na trudničkom bolovanju morate imati vezanih 12 meseci primanja. Za 100 % naknade zarada na porodiljskom, treba da radite 18 meseci pre otvaranja trudničkog bolovanja. 

 
 

Pročitajte: Kolika će mi biti plata na porodiljskom bolovanju>>>

iznos naknade trudnicko bolovanjeFoto: Fotolia

Zakonom je predviđeno da se u slučaju trudnoće radni odnos na određeno vreme produžava do isteka odsustva sa rada radi nege deteta. Do tada poslodavac ne može da otkaže ugovor o radu. Neophodno je obavestiti poslodavca o trudnoći i doneti potvrdu izabranog ginekologa.

Trudničko bolovanje se u svakom slučaju zaključuje najranije 45 dana, a najkasnije 28 dana pre dana porođaja. Zatim se odmah otvara porodiljsko bolovanje koje se nadovezuje na trudničko.

 

Izračunajte vaš BMI
Pol:

Godine starosti:

Vaša visina:

Vaša težina:

Vaš BMI iznosi
22,5
Normalna težina

Neuhranjenost
Normalna telesna masa
Manja gojaznost
Gojaznost
Velika gojaznost
Preterana gojaznost
Napomena: BMI kalkulator služi isključivo u informativne svrhe i rezultati su okvirni. Nije zamena za dijagnostičku metodu. Vrednosti ne važe za decu do 18 godina, trudnice i dojilje, bolešljive i slabe osobe
Utvrdite kada su vam plodni dani i povećajte šanse da ostanete u drugom stanju.

Potrebno je samo da unesete prvi dan vašeg poslednjeg ciklusa i prosečno trajanje i dobićete kalendar plodnih dana za narednih pet meseci.

Izračunavanje plodnih i neplodnih dana je metoda koja se zasniva na karakteristikama menstrualnog ciklusa. Svaka žena koja ima ciklus na 28 dana, ima ovulaciju (oslobađanje jajne ćelije) oko 14. dana ciklusa.
Izračunajte plodne dane

Prvi dan poslednje menstruacije

Prosečno trajanje ciklusa
Ovulacija ≈
Ned. 20.07.2021. Pet. 25.07.2021.
Danas je Subota, 06.12.2025
Plodni dani
Menstruacija
dana 5 Menstruacija
dana 15 Folikularna faza
dana 6 Ovulacija
Sledeća menstruacija
za ≈ 28 dana

Može vas zanimati još i

Najnovije