Foto:

Kolika će mi biti plata (novčana naknada) na trudničkom bolovanju?

Izvor: Bebac.com

 Ukoliko trudnica koja ispunjava uslov u pogledu prethodnog osiguranja nije ostvarila zaradu za svih 12 meseci koji prethode mesecu kada je otvorila bolovanje, osnov za naknadu zarade za one mesece u kojima nije radila biće minimalna zarada za te mesece

Iznos naknade za trudničko bolovanje u iznosu 100% se isplaćuje kako za period prvih 30 dana, tako i posle 30 dana ukoliko imate ukupno 12 meseci radnog staža.

Prema novom Zakonu o zdravstvenom osiguranju menja se način obračuna naknade zarade za trudničko bolovanje preko 30 dana (bolovanje koje se isplaćuje iz sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja).

Prema prethodnom Zakonu osnov naknade zarade za bolovanje preko 30 dana utvrđivao se na bazi prosečne zarade koju je zaposlena ostvarila u prethodna tri meseca. Prema novom Zakonu osnov za naknadu zarade koja se isplaćuje iz sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja za zaposlenu je prosečna zarada koju je zaposlena ostvarila u prethodnih 12 meseci pre meseca u kojem je nastupila privremena sprečenost za rad i otvoreno trudničko bolovanje.

Zaradu čini zarada za obavljeni rad i vreme provedeno na radu i to:

 

1) osnovna zarada zaposlenog;

2) deo zarade za radni učinak;

3) uvećana zarada.

Ukoliko trudnica koja ispunjava uslov u pogledu prethodnog osiguranja nije ostvarila zaradu za svih 12 meseci koji prethode mesecu kada je otvorila bolovanje, osnov za naknadu zarade za one mesece u kojima nije radila biće minimalna zarada za te mesece. Sabraće se zarade (za one mesece u kojima je žena radila) i minimalne zarade (za one mesece u kojima nije radila) i zbir koji se dobije podeliće se sa 12.
 

Troškove naknade do 30 dana snosi poslodavac, a od 31. dana država, i za ova dva perioda važe različita pravila.  

Trudničko bolovanje prvi mesec pada na teret poslodavca. Poslodavac isplaćuje naknadu zarade iz svojih sredstava, bez kašnjenja, u isto vreme kada i ostalim zaposlenima isplaćuje zarade. To bi značilo da, ukoliko ostalim zaposlenima kasne isplate, kasniće i trudnicama.

Ako se utvrdi da je potrebno produžiti trudničko bolovanje, poslodavac je u obavezi da za svaki naredni mesec uradi obračun zarade i da ga dostavi Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje, sa zahtevom za refundaciju naknade zarade. Zatim Fond utvrđuje pravo na naknadu i visinu naknade, i nakon toga trudnica će primati naknadu od svog poslodavca, a poslodavcu će Fond refundirati iznos najkasnije 30 dana od dana podnošenja zahteva za refundaciju.
 

novcana naknada trudnicko bolovanje
Foto: Fotolia

Ono što usporava ceo postupak je činjenica da u Zakonu o zdravstvenom osiguranju zapravo nigde i nije utvrđen rok u kome poslodavac treba da dostavi obračun Fondu. Poslodavci vrlo često ne podnose blagovremeno obračune, ali time ne čine nikakav prekršaj i ne postupaju suprotno zakonu, jer nisu vezani nikakvim rokom.

Svakako, posredstvom internet adrese RFZO može se proveriti status zahteva kod RFZO. Provera statusa podrazumeva: datum podnošenja zahteva Fondu od poslodavca, mesec na koji se zahtev odnosi i datum isplate naknade zarade ili obaveštenje da je zahtev i dalje u fazi obrade.

Trudničko bolovanje je pravo koje ima isključivo zaposlena trudna žena, dakle žena u radnom odnosu kod poslodavca ili preduzetnica.

Žena koja je u radnom odnosu kod poslodavca ima pravo da otvori trudničko bolovanje odmah na početku trudnoće ili kasnije.

 
Prvih 60 dana bolovanja može da otvori izabrani ginekolog, pri čemu izdaje potvrdu o privremenoj sprečenosti za rad koja se dostavlja poslodavcu.

Foto: Fotolia
 
Trudničko bolovanje će otvoriti ginekolog kada ustanovi da je neophodno mirovanje. To može biti u slučaju postojanja razloga koji mogu da dovedu do prekida trudnoće, ako je trudnica pre trudnoće imala ozbiljnija oboljenja kao sto su dijabetes, srčani problemi, zatim ukoliko trudnica ima nisko nošenje ili preteći pobačaj pa koristi odredjenu terapiju.

Ako je bolovanje potrebno produžiti i nakon 60 dana, ginekolog će uputiti trudnicu na lekarsku komisiju sa mišljenjem zbog čega bi trebalo da se odobri nastavak bolovanja, a komisija će utvrditi da li je potrebno dalje produženje bolovanja i dati konačnu ocenu o produženju bolovanja.

Po potrebi se trudničko može produžiti i trajati sve do porođaja, kada se na trudničko nadovezuje porodiljsko odsustvo.

U slučaju da želi da produži trudničko bolovanje, zaposlena treba da pripremi:

 
  • uput za lekarsku komisiju (koju će dati ginekolog);
  • ocenu lekarske komisije (koja se dobija ukoliko je komisija pozitivno ocenila zahtev);
  • doznake (koje izdaje ginekolog a na osnovu izveštaja lekarske komisije).
 
Ako je zaposlena na trudničkom bolovanju, a bliži se termin porođaja, automatski će preći na porodiljsko bolovanje i odsustvo radi nege deteta.

Da. Visina naknade zarade se utvrđuje u zavisnosti od toga koliko je zaposlena neposredno i neprekidno pre ostvarivanja prava na naknadu zarade bila u radnom odnosu. Da biste ostvarili 100 % naknade zarade na trudničkom bolovanju morate imati vezanih 12 meseci primanja. Za 100 % naknade zarada na porodiljskom, treba da radite 18 meseci pre otvaranja trudničkog bolovanja. 

 
 

Pročitajte: Kolika će mi biti plata na porodiljskom bolovanju>>>

iznos naknade trudnicko bolovanjeFoto: Fotolia

Zakonom je predviđeno da se u slučaju trudnoće radni odnos na određeno vreme produžava do isteka odsustva sa rada radi nege deteta. Do tada poslodavac ne može da otkaže ugovor o radu. Neophodno je obavestiti poslodavca o trudnoći i doneti potvrdu izabranog ginekologa.

Trudničko bolovanje se u svakom slučaju zaključuje najranije 45 dana, a najkasnije 28 dana pre dana porođaja. Zatim se odmah otvara porodiljsko bolovanje koje se nadovezuje na trudničko.

 

Postanite član Bebac porodice! Registrujte se

Da li ste trudni ili imate bebu?

Unesite termin porođaja ili datum rođenja vašeg bebca i pratite njegov razvoj iz nedelje u nedelju.

Komentari (3593)

  1. Tri meseca nisam primila ni dinar od naknade za trudnicko(poceli su da mi isplacuju u februaru) da bi se ispostavilo da greska nije do poslodavca i7 knjigovodje(to im je najlakse da kazu izgleda)vec do njih samih.Moja dokumenta su zagubili u kancelariji i nasli su ih tek kada sam poslala 100 mailova direkciji rfzo-a(do tada su tvrdili da dokumenta nisu predata).Uglavnom,izvinjavali su mi se sa uverenjem da sam im od tog dana prioritet i da ce mi istog dana po obradi zagubljeno-nadjenih dokumenata na rachun uplatiti novac.Od tada su prosle dve nedelje…Toliko o tome kako rade svoj posao.Sto se mene tice,ovo se nece zavrsiti na ovome,vec kuckam novi mail😀

    1
    • Ja napisah desetak mejlova ne bi li dobila neku informaciju al niko ne reaguje, na tel. Ispostave Savski venac se niko ne javlja danima. Pisala sam direkciji danas al mislim da nam je najpametnije da plasiramo ovo u medije(novine,televizija).Ranijih godina sam imala broj pozovem pitam kazu bice/nece biti sada nemogu da dobijem nikakvu informaciju. 31.03.mi je bila zadnja uplata, 11000din.pa sramota!!!

      4
    • Kome kucaš mail? Inspekciji? Trebalo bi da ih prijaviš za takvu neodgovornost. Krajnja drskosti bezobrazluk. Zar svaki mesec treba da se nerviramo šaljemo mailove na 1000 adresa , zovemo 300 telefona dok se oni smiluju da uplate tu crkavicu! Dok svi ćute tako se i ponašaju.

      3
    • Mailove sam slala na sve moguce adrese na sajtu ali kad sam poslala na [email protected] tek onda su odreagovali.Ukoliko mi sredstva ne legnu u toku danasnjeg dana definitivno cu se obratiti nadleznoj inspekciji.Neke konkretne mere treba da se preduzmu jer mi(trudnice i porodilje)smo ipak najosetljiviji deo populacije i nije u redu i to malo sto primamo da chekamo mesecima.Dok se mi same ne organizujemo pomoci nam nece niko.Po novinama se provlace naslovi kako naknade za trudnicko i porodiljsko ne kasne a realnost je da smo zadnja rupa na svirali u ovoj banana drzavi!

      5
    • Ja treba u subotu da se porodim,nemam vise ni dinara,muz je cekao na neku pozajmicu,ali to tek u ponedeljak dobija,mada pod znakom pitanja.Meni duguju za jan,feb,mart,april.Sutra idem na pregled u Visegradsku i razmisljam da posle toga odem kod njih.Slala sam im i ja mejlove,ali odgovora nema.A to sto pisu po novinama kako su azurni i mene nerviara i isto se pitam kako plasirati istinu u javnost i kojim medijima se obratiti…Da pisem mejl premijeru 😕…bas ce on da ga procita… Ja u goroj situaciji nisam bila…jedino da idem da trazim posao za dnevnicu.

      4
    • Naravno! Ja planiram sutra da odem do moje filijale da vidim šta se dešava. Neljubazna gospođa koja se javila na telefon uopšte nije htela da razgovara, samo mi je rekla da ona ništa ne zna o isplatama već samo prosleđuje dokumentaciju. Nije htela uopšte više ništa da priča, prekinula vezu, verovatno sam je prekinula u lakiranju noktića. A ovo što si ti nappisala , da ti zagube dokumentaciju, je tek priča za sebe. Tu bi neko morao debelo disciplinski da odgovara zbog neprofesionalnog odnosa! Stvarno neverovatno.

      0
    • Gordana,u pravu si. Treba nesto preduzeti,jer ovo je sramota,da mi trudnice nemamo vise prava ni na sta. 9. Sam mesec trudnoce,a zadnju uplatu sam dobila u martu 24. Za februar i od tad evo nista! Bruka i sramota da mi trudnice cekamo toliko,a zamislite kako je tek samohranim majkama… Nemam reci! Ne isplati se u danasnje vreme ni ostati u drugom stanju…

      1
    • Dok ne izadjemo na ulice sa sve stomacima do zuba i kolicima,nista se promeniti nece.Sa sluzbenicima u Rfzo-u iskljucivo nekulturno ponasanje jer tada se sve reshava bez problema(nista nema od ljubaznosti i finoce).
      Koliko sam razumela mog knjigovodju,isplata trudnickog krece tek kada prodju puna dva meseca od otvaranja porodiljskog(tako mu je zhena koja radi na bolovanjima rekla).Ako su vam poslodavci normalni,isplacivace vam redovno dok im drzava ne refundira novac.A ako nisu,cheka se…Ja sam za 10 meseci,od otvaranja trudnickog pa do sad primila dve nadoknade( za trudnicko),3 meseca su mi dokumenta bila zagubljena u kancelariji Rfzo-a…Danas su mi isplatili naknade za oktobar i novembar.
      Nemam nista lepo da kazhem o ovoj drzhavi kada je politika prema trudnicama i porodiljama u pitanju.Najgori smo u regionu!

      4
    • Kako tek 2 meseca od otvaranja porodiljskog kreće isplata trudničkog?! Šta je sa ženama koje MORAJU od samog početka na bolovanje, ne primaju ništa 8-9 meseci?! Pa ovo je neverovatno! Bitno da je bilo para za sendviče i vozikanje 1000 autobusa po ovoj bednoj zemlji. Sada je bolje, brže i jače srozavanje na dno. Jadna ova deca koja su rođena i koja još nisu….trebalo bi svi da krenemo sa migrantima.

      7
  2. Trudničko otvoreno u septembru. Porodila sam se pre tri nedelje i do sad su mi legle samo tri uplate. Zadnja za decembar. Da li da se smejem ili da plačem?

    2
  3. Od 8.12 sam na bolovanju radi odrzavanja trudnoce sada je maj ja jos uvek nisam dobila ni jednu uplatu. U firmi mi kazu da je socijalno vratilo papire da su rekli da je kompletna dokumentacija i da se sad ceka mesec dana na uplatu.

    6
  4. Na bolovanju sam od 18.11.2016. Jos uvek nisam dobila ni jednu uplatu…Sutra ulazim u 8mi mesec…Iz firme su predali bolovanje tek 16.3.2017. jer su morali doprinose da izmire…Para i dalje nema…Sramota…

    5
  5. Vec je maj a od uplate za mart i april nista a raspitala sam se na poslu doznake su prosledjene na vreme imam neke brojeve telefona koje zovem svakodnevno i niko se ne javlja.U cemu je problem ovog rfzo zasto kasne uplate po 2-3meseca?!Strasno ne znamo kada da ocekujemo vise uplatu svaki dan se nadam i nista

    0
  6. Ja sam na trudnickom od 15.03.2017, poslodavac mi je uredno dao celu platu 01 og aprila, pre nekoliko dana sam otvorila ziro racun, na koji mi uplacena plata za april mesec. I plata je bila manja za oko 3.500, sto je normalno. Nadam se da tako ostane, u sta sumnjam na osnovu iskustva ostalih trudnica. 🙂

    1
  7. Uplata za januar bila 11.04 u pitanju je Novi Beograd… Na sajtu stoji da su predate doznake od strane firme i za februar i za mart a od uplata ništa. Proveravala sam na sajtu a zatim išla i u rfzo u Goce Delceve gde sam dobila odgovor da idem u firmu da se raspitam a odmah zatim i komentar zene koja radi obračune za bolovanja a ne ne njima je lakše da dodju ovde jer se plase da će dobiti otkaz ukoliko odu u firmu da se raspitaju??!!! Ako sam ja na sajtu videla da su mi dokumenta od strane poslodavca predata na vreme a da država kasni sa uplatama i po 2-3 meseca sta ima da idem u firmu…

    7
  8. Ovo je sramota!za Uskrs su nas ostavili bez plate,sada za 1.maj…radjajte decu zene Al prvo podignite debeli kredit da biste imali za sve sto vam je neophodno. Uzas!!!Meni je ovo treca trudnoca, ranije su imali razumevanja pa bar za praznike uplate nesto… Sada?

    19
    • I ja se nadala bice nesto danas,medjutim…Meni duguju za januar,feb,mart i evo sad i april…Mnogo sam besna,srecna sto cu dobiti bebu,ali trudnoca mi je protekla isuvise stresno zbog novca…cekam toliko dugo na minimalac koji sam posteno zaradila…Pitam se samo da li te zene sto rade u rfzo toliko cekaju na svoje pare kad su na bolovanju…Dodje mi da odem tamo i da im sve po spisku…

      9
    • U velikom broju slucajeva ne moze se kriviti rfzo vec knjigovodja i firma za koju radite. Ja mesecima nisam nista primala, jer firma nije na vreme uplacivala doprinose. Sad otkako je taj problem resen, uplate stizu za 30tak dana. Doznake za januar predati 28 marta, isplata bila 29 aprila. Doznake za naredni mesec nece da mi prihvate dok ne isplate predhodni mesec i dok poslodavac ne dostavi dokaz da je uplatio doprinose od novca koji su mu uplatili i za to. Pritisnite i knjigovodju…jer uglavnom problem krece odatle. Bar je tako u arandjelovcu.

      3
  9. Na trudnickom sam od 9.12.2017. Prvu uplatu koju je poslodavac trebao da mi uplati nisam dobila,razlog,poslodavac nije hteo. Inace radila sam u privatnoj firmi gde ni godisnji placen nisam imala,tako da nisam ni ocekivali da ce mi platiti taj prvi mesec. Sramota,znam 🙂 prihvatila sam to sve i nisam ih tuzila jer sam navikla na njihove takce rabote,a ujedno bila i srecna jer su me ostavili u radnom odnosu i sredili ostale papire za trudnicno. Od januara sam znaci na drzavnom budzetu i do danas nisam ni dinara dobila uplate. Cujem da se dugo ceka,prva upata po tri meseca pa isplate sve zajedno,al eto prosla i tri meseca i jos uvek nista. Redovno dostavljam knjigovodji svu dokumentaciju i on kaze da sad nista nije do njega. Kakva su vasa iskustva? Hvala na odgovorima unapred. S postovanjem,buduca mama Ivana 😉

    0
    • Draga moja,ja sam na trudnickom od 26.12.Dobila sam za januar od poslodavca,posle toga redovno predavala sve papire ali do sada ni jedna uplata.Termin mi je za dve nedelje a od para nista.Inace iz Novog Sada sam.Danas sam bila u socijalnom i kazu da je isplaceno sve sto je predato do 15.03.Ko koga tu zeza ja stvarno ne znam.Zelim ti srecu 😀

      1

Ostavite komentar

Izračunajte termin porođaja

Unesite prvi dan Vašeg
poslednjeg ciklusa

Prosečno trajanje ciklusa

 Ukoliko trudnica koja ispunjava uslov u pogledu prethodnog osiguranja nije ostvarila zaradu za svih 12 meseci koji prethode mesecu kada je otvorila bolovanje, osnov za naknadu zarade za one mesece u kojima nije radila biće minimalna zarada za te mesece

Iznos naknade za trudničko bolovanje u iznosu 100% se isplaćuje kako za period prvih 30 dana, tako i posle 30 dana ukoliko imate ukupno 12 meseci radnog staža.

Prema novom Zakonu o zdravstvenom osiguranju menja se način obračuna naknade zarade za trudničko bolovanje preko 30 dana (bolovanje koje se isplaćuje iz sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja).

Prema prethodnom Zakonu osnov naknade zarade za bolovanje preko 30 dana utvrđivao se na bazi prosečne zarade koju je zaposlena ostvarila u prethodna tri meseca. Prema novom Zakonu osnov za naknadu zarade koja se isplaćuje iz sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja za zaposlenu je prosečna zarada koju je zaposlena ostvarila u prethodnih 12 meseci pre meseca u kojem je nastupila privremena sprečenost za rad i otvoreno trudničko bolovanje.

Zaradu čini zarada za obavljeni rad i vreme provedeno na radu i to:

 

1) osnovna zarada zaposlenog;

2) deo zarade za radni učinak;

3) uvećana zarada.

Ukoliko trudnica koja ispunjava uslov u pogledu prethodnog osiguranja nije ostvarila zaradu za svih 12 meseci koji prethode mesecu kada je otvorila bolovanje, osnov za naknadu zarade za one mesece u kojima nije radila biće minimalna zarada za te mesece. Sabraće se zarade (za one mesece u kojima je žena radila) i minimalne zarade (za one mesece u kojima nije radila) i zbir koji se dobije podeliće se sa 12.
 

Troškove naknade do 30 dana snosi poslodavac, a od 31. dana država, i za ova dva perioda važe različita pravila.  

Trudničko bolovanje prvi mesec pada na teret poslodavca. Poslodavac isplaćuje naknadu zarade iz svojih sredstava, bez kašnjenja, u isto vreme kada i ostalim zaposlenima isplaćuje zarade. To bi značilo da, ukoliko ostalim zaposlenima kasne isplate, kasniće i trudnicama.

Ako se utvrdi da je potrebno produžiti trudničko bolovanje, poslodavac je u obavezi da za svaki naredni mesec uradi obračun zarade i da ga dostavi Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje, sa zahtevom za refundaciju naknade zarade. Zatim Fond utvrđuje pravo na naknadu i visinu naknade, i nakon toga trudnica će primati naknadu od svog poslodavca, a poslodavcu će Fond refundirati iznos najkasnije 30 dana od dana podnošenja zahteva za refundaciju.
 

novcana naknada trudnicko bolovanje
Foto: Fotolia

Ono što usporava ceo postupak je činjenica da u Zakonu o zdravstvenom osiguranju zapravo nigde i nije utvrđen rok u kome poslodavac treba da dostavi obračun Fondu. Poslodavci vrlo često ne podnose blagovremeno obračune, ali time ne čine nikakav prekršaj i ne postupaju suprotno zakonu, jer nisu vezani nikakvim rokom.

Svakako, posredstvom internet adrese RFZO može se proveriti status zahteva kod RFZO. Provera statusa podrazumeva: datum podnošenja zahteva Fondu od poslodavca, mesec na koji se zahtev odnosi i datum isplate naknade zarade ili obaveštenje da je zahtev i dalje u fazi obrade.

Trudničko bolovanje je pravo koje ima isključivo zaposlena trudna žena, dakle žena u radnom odnosu kod poslodavca ili preduzetnica.

Žena koja je u radnom odnosu kod poslodavca ima pravo da otvori trudničko bolovanje odmah na početku trudnoće ili kasnije.

 
Prvih 60 dana bolovanja može da otvori izabrani ginekolog, pri čemu izdaje potvrdu o privremenoj sprečenosti za rad koja se dostavlja poslodavcu.

Foto: Fotolia
 
Trudničko bolovanje će otvoriti ginekolog kada ustanovi da je neophodno mirovanje. To može biti u slučaju postojanja razloga koji mogu da dovedu do prekida trudnoće, ako je trudnica pre trudnoće imala ozbiljnija oboljenja kao sto su dijabetes, srčani problemi, zatim ukoliko trudnica ima nisko nošenje ili preteći pobačaj pa koristi odredjenu terapiju.

Ako je bolovanje potrebno produžiti i nakon 60 dana, ginekolog će uputiti trudnicu na lekarsku komisiju sa mišljenjem zbog čega bi trebalo da se odobri nastavak bolovanja, a komisija će utvrditi da li je potrebno dalje produženje bolovanja i dati konačnu ocenu o produženju bolovanja.

Po potrebi se trudničko može produžiti i trajati sve do porođaja, kada se na trudničko nadovezuje porodiljsko odsustvo.

U slučaju da želi da produži trudničko bolovanje, zaposlena treba da pripremi:

 
  • uput za lekarsku komisiju (koju će dati ginekolog);
  • ocenu lekarske komisije (koja se dobija ukoliko je komisija pozitivno ocenila zahtev);
  • doznake (koje izdaje ginekolog a na osnovu izveštaja lekarske komisije).
 
Ako je zaposlena na trudničkom bolovanju, a bliži se termin porođaja, automatski će preći na porodiljsko bolovanje i odsustvo radi nege deteta.

Da. Visina naknade zarade se utvrđuje u zavisnosti od toga koliko je zaposlena neposredno i neprekidno pre ostvarivanja prava na naknadu zarade bila u radnom odnosu. Da biste ostvarili 100 % naknade zarade na trudničkom bolovanju morate imati vezanih 12 meseci primanja. Za 100 % naknade zarada na porodiljskom, treba da radite 18 meseci pre otvaranja trudničkog bolovanja. 

 
 

Pročitajte: Kolika će mi biti plata na porodiljskom bolovanju>>>

iznos naknade trudnicko bolovanjeFoto: Fotolia

Zakonom je predviđeno da se u slučaju trudnoće radni odnos na određeno vreme produžava do isteka odsustva sa rada radi nege deteta. Do tada poslodavac ne može da otkaže ugovor o radu. Neophodno je obavestiti poslodavca o trudnoći i doneti potvrdu izabranog ginekologa.

Trudničko bolovanje se u svakom slučaju zaključuje najranije 45 dana, a najkasnije 28 dana pre dana porođaja. Zatim se odmah otvara porodiljsko bolovanje koje se nadovezuje na trudničko.

 

Izračunajte vaš BMI
Pol:

Godine starosti:

Vaša visina:

Vaša težina:

Vaš BMI iznosi
22,5
Normalna težina

Neuhranjenost
Normalna telesna masa
Manja gojaznost
Gojaznost
Velika gojaznost
Preterana gojaznost
Napomena: BMI kalkulator služi isključivo u informativne svrhe i rezultati su okvirni. Nije zamena za dijagnostičku metodu. Vrednosti ne važe za decu do 18 godina, trudnice i dojilje, bolešljive i slabe osobe
Utvrdite kada su vam plodni dani i povećajte šanse da ostanete u drugom stanju.

Potrebno je samo da unesete prvi dan vašeg poslednjeg ciklusa i prosečno trajanje i dobićete kalendar plodnih dana za narednih pet meseci.

Izračunavanje plodnih i neplodnih dana je metoda koja se zasniva na karakteristikama menstrualnog ciklusa. Svaka žena koja ima ciklus na 28 dana, ima ovulaciju (oslobađanje jajne ćelije) oko 14. dana ciklusa.
Izračunajte plodne dane

Prvi dan poslednje menstruacije

Prosečno trajanje ciklusa
Ovulacija ≈
Ned. 20.07.2021. Pet. 25.07.2021.
Danas je Subota, 06.12.2025
Plodni dani
Menstruacija
dana 5 Menstruacija
dana 15 Folikularna faza
dana 6 Ovulacija
Sledeća menstruacija
za ≈ 28 dana

Može vas zanimati još i

Najnovije