Da li je tokom zime potrebno posebno negovati bebinu kožu?
Da. Hladan i suv vazduh, vetar, niske temperature, iritiraju osetljivu kožu vašeg mališana. Nagle temperaturne razlike (u kući i napolju) nimalo ne prijaju nežnoj bebinoj koži, pa se zbog toga u ovom periodu češće javljaju problemi, te je potrebno posebnu pažnju obratiti nezi kože lica, ruku i nezi usana mališana.
To naravno ne znači da ne treba da izlazite iz kuće, već da učinite sve što je u vašoj moći da detetu ne bude ni suviše hladno, ali ni pretoplo. Zbog toga bebu obucite slojevito kako bi mogli da skinete suvišni komad odeće i vodite računa da materijali budu prirodni. Ne treba preterivati sa garderobom, da se mališan ne bi znojio, jer i to može da dovede do iritacije kože.
Takođe, tokom zime, dok je beba napolju obavezno treba da ima kapu, rukavice, tople cipele i šal, a ako je vozite u kolicima pokrijte je ćebetom, jer kada beba nije u pokretu ruke i noge se brže ohlade.
Mojoj bebi su tokom zime često crveni obrazi. Može li se to nekako sprečiti?
Pre izlaska napolje bebino lice namažite kremom za negu tokom hladnih dana
Bebini obrazi najviše su izloženi hladnoći i vetru i zbog toga se rumenilo najčešće javlja u ovom predelu. Koža oko nosića, naročito ako curi, takođe može da ispuca i bude suva, zbog toga najbolje je da uvek namažete kremom čitavo lice i to pomadom koja je namenjena nezi lica bebe tokom hladnih dana kako bi sprečili isušivanje.
Na šta da obratim pažnju prilikom odabira kozmetike za bebe?
Pre svega proverite da su preparati namenjeni nežnoj koži bebe, da su dermatološki testirani, hipoalergijski. Takođe, uvek odaberite proverenu kozmetiku koja je namenjena nežnoj bebinoj koži.
Kako da negujem bebine usne tokom hladnih dana?
Bebine usne su uglavnom stalno mokre zbog lizanja jezikom, curenja nosa i slično, pa je zbog toga veća verovatnoća da zbog hladnoće i vetra dođe do njihovog pucanja i sušenja. Nanesite tanak sloj blagog balzama za usne koji ne sadrži veštačke boje i konzervanse, kako bi negovali ispucale usne, ali i preventivno, da biste zaštitili bebine usne prilikom izlaska napolje.
Kako da zaštitim bebu od ekcema tokom zime?
Ekcemi su česti tokom zime, jer je zbog naglih temperaturnih promena koža suvlja
Ukoliko Vaša beba ima ekcem stanje se dodatno može pogoršati tokom zime, jer usled temperaturnih promena kojima je beba izložena koža je suvlja, pa može da se javi jači svrab.
Tokom hladnih dana bebi treba oblačiti odeću od prirodnih materijala, jer kada je koža u direktom kontaktu sa sintetikom može da dođe do iritacije.
Takođe, posebnu pažnju treba posvetiti nezi. Treba izbegavati parfimisane i antibakterijske sapune, koji su suviše agresivni za osetljivu kožu mališana, a treba koristiti bebi ulja i blage kupke, kao i losione i kreme nakon kupanja koje lagano treba utapkati u kožu. Ukoliko bude potrebno lekar će preporučiti i specijalne kreme kojima se leči ekcem.
Da li je bolje kupati bebu toplijom vodom tokom hladnijih dana?
Nakon šetnje po hladnom vremenu čini se logično da će bebi prijati duže kupanje toplijom vodom. Međutim, treba biti oprezan, jer toplija voda dodatno isušuje kožu. Način i trajanje kupanja ne bi trebalo menjati tokom zime. Voda treba da bude uobičajeno mlaka, a nikako vruća. Nakon kupanja obavezno namažite bebu ali nikako ne treba utrljavati losion ili kremu, već ih blago utapkati na kožu.
Komentari (0)