Ne samo da je uključen u odluke o odgajanju dece, već provodi puno vremena sa njima, hrani ih, presvlači, igra se… Često se viđa u kafićima sa dečicom, ispijajući “late” kafu, što simbolizuje opušten i moderan stil života. On je “late tata” i nije ga briga šta drugi misle – nežan je i brižan prema deci, pokazuje emocije i ne oslanja se na tradicionalne rodne uloge u porodici. Podržava partnerku i ravnopravan je roditelj sa njom.
Ko su late tate?
“Late tata” je kulturološki specifičan termin koji se razvio u skandinavskim zemljama i označava modernog i angažovanog oca, koji od prvog dana aktivno učestvuje u odgajanju deteta.

Sve je krenulo iz Švedske, prve zemlje koja je, umesto isključivo porodiljskog, uvela roditeljsko odsustvo i time omogućila očevima da aktivno učestvuju i dele obaveze oko bebe sa svojim partnerkama. Ovaj izraz je u Švedskoj postao simbol rodne ravnopravnosti, a proširio se i na ostale skandinavske zemlje, koje takođe neguju koncept aktivnog očinstva.
Sistemskim promenama do većeg učešća očeva
Kako je došlo do toga da u Švedskoj tate u tolikoj meri uzimaju odsustvo zbog rođenja deteta? Odogovor je u sistemu.
Sve je počelo još 1974. godine, kada je Švedska bila prva zemlja koja je uvela ravnopravno roditeljsko odsustvo posle porođaja. To je značilo da su parovi imali pravo na šest meseci odsustva po detetu, a da su roditelji te dane mogli da podele između sebe.
Međutim, tu se nije stalo sa preduzimanjem zakonskih mera u pravcu pružanja podrške tatatama da koriste porodiljsko. Pošto se u praksi pokazalo da su muškarci često prenosili svoje dane majkama, 1995. godine se uvodi takozvana “očinska kvota”, koja podrazumeva 30 dana osustva samo za tate. Kasnije je ta kvota duplirana, a od 2016. godine, švedske tate imaju pravo na 90 dana odsustva posle porođaja.
Kad se supruga konačno vrati kući, predam joj bebu i legnem
“Gardijan” je preneo utiske jednog tate koji se iz Velike Britanije preselio u Švedsku, u Malme i samim tim imao priliku da bude “late tata”.
— Kada se moja supruga Mia konačno vrati kući, predam bebu i iscrpljen spustim na sofu. Toliko sam umoran da sam u krevetu u devet, otprilike u isto vreme kada i Ira (ćerkica) i spavam do 5.30 ujutro, kada me njen kašalj i plač budi sledećeg dana — napisao je Ričard Orandž za “Gardijan”.
On priznaje da je u samo nekoliko nedelja shvatio da ni blizu nije razumeo kako je bilo njegovoj supruzi tokom porodiljskog odustva i kaže:
— Svaki “late tata” sa kojim sam razgovarao priča o tome koliko imaju bliskiji odnos sa decom, u poređenju sa tim kakav bi bio da su samo vikend i večernji roditelji.
Kako izgleda svakodnevica “late tate”, pogledajte u ovom videu.
View this post on Instagram
Komentari (0)