Bebe mlađe od tri meseca osam puta češće umiru od SIDS-a ako spavaju u istom krevetu s roditeljima, pokazala je nova studija.
Istraživanje naučnika sa univerzitetu u Glazgovu trajalo je čitave četiri godine. U tom periodu ispitani su roditelji preko stotinu dece koja su umrla od sindroma iznenadne smrti u kolevci (SIDS). Studija je pokazala da je kod bebe do jedanaeste nedelje starosti povećan rizik od smrti u kolevci bez obzira na to jesu li roditelji pušači ili ne i da li su deca dojena. Otkrili su i to da je 52% beba koje su umrle provele barem nekoliko poslednjih noći u roditeljskom krevetu, dok je 20 % roditelja reklo da su deca bila u njihovom krevetu upravo noć pre smrti. DŽon Mekluri, glavni u istraživačkom timu, kaže:
– Sve donedavno smo smatrali da je spavanje u roditeljskom krevetu rizično samo ukoliko su roditelji pušači. Međutim, ova studija potvrđuje da je to veliki rizik bez obzira na pušačke navike njihovih roditelja.
Savet lekara koji su učestvovali u ovom istraživanju jeste da nije opasno držati bebu u krevetu dok se hrani ili mazi, ali da se nakon toga obavezno mora vratiti u krevetić. To je posebno važno u prva tri meseca života jer se rizik od smrti u kolevci značajno smanjuje nakon tog perioda.
Studija objavljena u časopisu "Journal of Pediatrics" otkriva da u Velikoj Britaniji godišnje umre između 350 i 400 beba, dok je u škotskoj prošle godine zabeleženo 29 slučajeva. što se naše zemlje tiče, nema podataka o tome koliko je beba umrlo na ovaj način, ali se zna da je problem prisutan, naročito u seoskim sredinama.
Komentari (0)