Veza između majke i deteta je najintenzivnija u ljudskoj prirodi. Dolazak bebe na svet uzrokuje ogromne promene u životu žene. Osim radosti i sreće, koja podazumeva nošenje novog ljudskog bića u stomaku, postoji nešto bitno za ovu novu ulogu: odgovornost. A nije reč samo o roditeljstvu i obrazovanju. To je zaštita zdravlja vašeg deteta još u toku trudnoće.
Nauka tvrdi: Gojaznost u trudnoći utiče na razvoj bebinog mozga
Izvor: Bebac.com
Portal Bright Side je istražio jedno istraživanje koje sugeriše da postoji povezanost između gojaznosti majki tokom trudnoće i problema sa budućim intelektualnim razvojem deteta.
Evo o čemu je reč…
Foto: Fotolia
Težina je nešto o čemu trudnica i ginekolog brinu tokom trudnoće. Veoma je važno da kilogrami polako rastu i ostanu unutar zdravih granica svakog tromesečja. Među svim mogućim komplikacijama, gojaznosti, visok krvni pritisak, preeklampsija i dijabetes nalaze se na vrhu liste.
Da biste proverili da li imate višak kilograma ili ste gojazni, proverite svoj ideks telesne mase, odnosno Body Mass Index (BMI).
Kada trudnica dobije više kilograma, veruje se da to može ugroziti samo njeno zdravlje. Ono što se ne uzima u obzir je mogućnost da to može uticati i na bebu. Preeklampsija je veoma rizična. Majke sa ovim stanjem često rađaju bebu bez ikakvih komplikacija, ali postoje rizici prevremenog rođenja ili, u nekim slučajevima, pobačaja.
Medicinski stručnjaci sa Univerziteta „Kolumbija” i Univerziteta „Teksas” objavili su studiju u pedijatrijskom časopisu BMC u kojoj su povezivali gojaznost majke tokom trudnoće i kasniji razvoj dece.
Tim epidemiologa, nutricionista i stručnjaka u oblasti zaštite i zdravlja životne sredine (kako životna sredina utiče na zdravlje ljudi) pregledao je 368 majki i njihove dece, i tokom trudnoće i kad su deca imala tri i sedam godina. Svih 368 učesnika bilo je istog ekonomskog i socijalnog statusa. Uzeli su u obzir rasu, bračni status, nivo obrazovanja i inteligenciju majki. Pažnja je takođe posvećena i periodu trudnoće do rođenja deteta i uslove sredine kojima je dete kasnije izloženo. Ishrana majke tokom trudnoće i činjenica da li je dojila ili ne nisu bili obuhvaćeni studijom.
Kada su deca navršila tri godine, testirana je njihova motorička sposobnost. Iste testove su uradili i četiri godine kasnije, kada su deca napunila sedam godina.
Foto: Fotolia
U studiji u kojoj su učestvovala trogodišnja deca, istraživači su otkrili da je gojaznost majki tokom trudnoće povezana sa slučajevima slabijih motoričkih sposobnosti dece. Kada su ispitivali sedmogodišnjake, naučnici su otkrili da su sinovi majki koje su u trudnoći imale višak kilograma ili koje su bile gojazne imali niži IQ od onih koje su rodile žene koje su imale normalnu trudnoću. Ova razlika je iznosila pet ili više bodova i primećena je samo kod muške dece.
Treba biti jasan da, iako je studija utvrdila vezu između gojaznosti majke tokom trudnoće i problema u razvoju dece, nije moguće utvrditi razlog ili razloge zašto se to dešava. Sa druge strane, studija je takođe uzela u obzir okruženje u kome dete odrasta. S tim u vezi, otkriveno je da je efekat gojaznosti majke tokom trudnoće na inteligenciju deteta manji ako je dete odrastalo u udobnom i sređenom domu, u kojem je bilo stimulisano na igru i učenje.
Postanite član Bebac porodice! Registrujte se
Da li ste trudni ili imate bebu?
Unesite termin porođaja ili datum rođenja vašeg bebca i pratite njegov razvoj iz nedelje u nedelju.
Komentari (0)