Oprečni stavovi struke zbunjuju trudnice
Delta soj virusa korona pokazao se agresivnijim u odnosu na prve pojave virusa u početku svetske epidemije. Iako se u početku smatralo da trudnice i dojilje nisu u posebno većem riziku, iskustvo je pokazalo da to nije baš tako.
Osnovno pitanje koje muči trudnice i mame koje doje jeste – da li smeju i kada treba da vakcinišu protiv koronavirusa? Na ovo pitanje često dobijaju različite odgovore koji dolaze upravo od onih u koje treba da imaju bezrezervno poverenje.
Foto: Freepik
Međunarodno udruženja ginekologa i akušera (FIGO) je u aprilu 2021. izdalo saopštenje povodom vakcinacije trudnica, ali osim nekolicine naših ginekologa koji su sledili te preporuke, trudnice i porodilje su bile prepuštene sopstvenim odlukama.
Konačno, nakon
apela našeg portala da se hitno usaglase stavovi o vakcinaciji trudnica, Udruženje ginekologa i opstetričara Srbije, Crne Gore i Republike Srpske (UGOSCGRS), na svoj sajt
postavilo je najnovije zaključke i preporuke svih najrelevantnijih institucija u vezi sa vakcinacijom protiv kovida-19, trudnoćom i laktacijom.
Ove preporuke su u primeni i kod nas, a trebalo bi da budu i dobar podsetnik svim stručnjacima koji rade sa trudnicama.
Udruženje ginekologa i opstetričara
Udruženje ginekologa i opstetričara Srbije, Crne Gore i Republike Srpske (UGOSCGRS), kao stručno i profesionalno udruženje, objavilo je najnovije zaključke i preporuke svih najrelevantnijih institucija u vezi sa vakcinacijom protiv kovida-19, trudnoćom i laktacijom.
Ovo udruženje redovno prati sva svetska naučna i stručna dešavanja u vezi s pandemijom virusa korona, i njen uticaj na ginekologiju i akušerstvo. S tim u vezi, UGOSCGRS se pozvao na preporuke Centara za kontrolu i prevenciju bolesti SAD, Američkog koledža ginekologa i opstetričara i Kraljevskog koledža ginekologa i opstetričara Velike Britanije.
Centri za kontrolu i prevenciju bolesti (SAD)
Centri za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) objavili su prve američke podatke o bezbednosti primene iRNK vakcine protiv kovida-19 tokom trudnoće. Ti podaci o bezbednosti primene Modernine ili Fajzer/Bajontekove vakcine tokom trudnoće su ohrabrujući. Na osnovu ovih ranih podataka nije utvrđen nijedan razlog za zabrinutost među trudnicama koje su vakcinisane protiv kovida-19 ili njihovom decom.
Takođe, u grupi trudnica koje su vakcinisane pre 20. nedelje trudnoće, naučnici nisu utvrdili povišen rizik od spontanog pobačaja među osobama koje su primile iRNK vakcinu protiv kovida-19 u trudnoći.
Foto: Freepik
Američki koledž ginekologa i opstetričara
Preporuka je da sve osobe starije od 12 godina, uključujući i trudnice i dojilje, prime vakcinu protiv kovida-19. Za pacijentkinje koje ne prime vakcinu, potrebno je napraviti odgovarajuću zabelešku u medicinskoj dokumentaciji da je vakcinacija ponuđena i odbijena. Ginekolog-akušer bi trebalo da apostrofira postojeća pitanja i razloge za zabrinutost i da ponovo ponudi vakcinaciju. Ginekolozi-akušeri i ostali zdravstveni radnici bi trebalo da ličnim primerom (primanjem vakcine) budu uzor i ohrabruju pacijentkinje da se vakcinišu.
Kraljevski koledž ginekologa i opstetričara (UK)
Vakcine protiv kovida-19 se preporučuju u trudnoći. Vakcinacija je najbolji način zaštite od poznatih rizika od kovida-19 u trudnoći i za majku i za bebu, uključujući i potrebu za intenzivnim lečenjem i prevremeni porođaj.
Kada se u trudnoći može bezbedno primiti vakcina?
Vakcina protiv kovida se smatra efikasnom i bezbednom u bilo kojoj starosti trudnoće. Nema dokaza da je potrebno odlagati vakcinaciju do nakon 12. nedelje trudnoće.
Izvor: ugoscgrs.rs
Komentari (0)