Da li silikonski implanti utiču na dojenje?
Devojke koje se odlučuju za estetsku korekciju grudi gotovo uvek se raspituju i o tome da li će nakon takvog zahvata moći da doje. One koje se u tom periodu nisu interesovale za dojenje, kasnije kada postaju majke, u nedoumici su i ne znaju da li i na koji način silikoni u grudima mogu da utiču na dojenje.
Dakle, da li su silikoni prepreka dojenju?
Ne odustajte od dojenja!
Da li je potrebno obaviti neke preglede pre nego što beba dođe?
Poželjno je da se pre dojenja obavi ultrazvučni pregled dojke. Trudnica ili žena koja tek planira trudniću, a samim tim i dojenje, treba da se obrati svom plastičnom hirurgu koji će uz pomoć ultrazvuka proveriti stanje implanta.
Šta ako se upale dojke?
Mastitis nije češći kod žena sa implantima ukoliko je implant postavljen inframamarnim pristupom, jer se tada žlezda gotovo i ne dodirne.
Ipak, kao mera opreza savetuje se pauza od operacije do trudnoće od minimum šest meseci, da bi se formirala kapsula oko implanta i redukovala mogućnost prenosa infekcije na implant. Takođe, tokom dojenja postoje česta mala zapaljenja tkiva koja mogu negativno da utiču na tkivo oko implanta, pa se preporučuje povećavanje grudi bar šest meseci po prestanku dojenja. U tom periodu se i grudi smanje, pa se lakše vrši odabir veličine i oblika implanta.
Da li silikon iz grudi može preko mleka da dospe do bebe?
Kako dr Maljković saopštava, nove generacije implanta nikad neće biti nađeni u majčinom mleku ni u tragovima. Današnji imlanti su u formi stabilnog gela i ne „cure”, čak ni u situacijama kada dođe do eventualnog pucanja ovojnice.
Beba dobija najbolju hranu, hranu koju ne može da zameni ni jedno drugo mleko, a dojenje kao što je svima već poznato, donosi brojne benefite i majci i bebi. Upravo zato majke ne bi trebalo da odustaju od dojenja ni u slučaju da imaju silike u grudima.
Da li će se izgled grudi promeniti posle dojenja?
Zanimljiva studija obavljena je u SAD i obuhvatila je 120 pacijentkinja sa implantima koje su kasnije ostale trudne. Jedna polovina je bebe hranila veštačkom hranom, a druga je dojila. Godinu dana po porođaju ili po prekidu dojenja rađena su merenja dojki i – nije bilo statistički značajne razlike u obliku i veličini grudi kod žena koje su dojile u odnosu na one koje nisu.
Zaključak studije je da sve promene koje se grudima dese tokom trudnoće, porođaja i dojenja, posledica su same trudnoće, a ne nastaju zbog mehaničkog akta dojenja. Dojke se povećavaju zbog porasta nivoa hormona koji uzrokuju povećavanje mlečnih žlezda i početak laktacije. Kad se delovanja hormona prekinu i njihov nivo se vrati na normalu (porođaj, prekid dojenja) grudi se smanjuju i opuštaju, nestaje njihov volumen, a zaostaje višak kože.
Utehe radi, sve studije koje su se bavile oblikom grudi tokom trudnoće i dojenja, pokazale su isto, bilo da su grudi sa implantima ili bez njih.
Komentari (0)