Da li bi vam bilo normalno da vaše malo dete sa radošću ide na spavanje, a pre toga pokupi sve igračke, uvek vas posluša na prvu i nikad se ne naljuti, niti dobije napad besa? Ne. To bi, u stvari, bilo baš čudno.
Ako uvek imate u vidu uzrast deteta, koliko je zrelo, šta može, a šta ne može da razume, većina ovog ponašanja označeno je kao izazovi u disciplini malog deteta.
Moderni autori odbacuju fizičko kažnjavanje i urlanje na dete kao disciplinske mere i pozivaju roditelje da se naoružaju strepljenjem i zadrže smirenost.
Ovo su sedam ključnih stvari u sprovođenju ZDRAVE DISCIPLINE kod malog deteta
DOSLEDNOST
Zlatno pravilo zdrave discipline. Čak i u najvećim iskušenjima, kada se vaše malo, ljubljeno dete bacaka, vrišti, zahteva – ostanite smireni i dosledni. Kada je teško – dišite duboko, ne reagujte u afektu, podsećajte sebe da je to vaš mali anđeo i – ostanite dosledni u sprovođenju pravila.
RUTINA
Rutina, sve što čujete otkako ste se porodili. Kod beba i male dece, rutine i rasporedi stvaraju osećaj sigurnosti i samopouzdanja. Mala deca će lakše moći da prate utvrđena pravila ukoliko se ona ponavljaju svakog dana, ona napreduju kada znaju šta se očekuje od njih.
Napravite rutine u skladu sa svojom porodicom – šta radite kad se probudite, šta radite pre nego što legnete na spavanje, šta radite kada krenete iz vrtića… U tome može da vam pomogne vizuelna karta rutine – slikovit prikaz radnji.
PODSTICAJ
Podsticaj znači i podržati dete da samostalno nešto uradi. Da pogreši, pa da ponovo proba. Ohrabrenje da preuzmu rizik. Sve ovo, naravno, uz nadzor.
RAZGOVOR
Ne, nije pretenciozno. Vaše malo dete ne ume da razgovara sa vama, ali što ga više učite tome, to više imate prilike za podučavanje dobrom ponašanju. Kako?
Ne možete pitati dete: “Kako je danas bilo u vrtiću?” i očekivati pun izveštaj. Ali, možete pojednostaviti i konkretizovati pitanja: “Da li je danas bila jabuka u vrtiću za jelo”, “Jeste pevali pesmice?”, “Da li ste se igrali napolju?”. Vi mu ispričajte šta ste radili danas, šta se dešavalo. Ispričajte mu neke zanimljive porodične dogodovštine. Čitajte od početka.
RESPONZIVNOST
Poklonite pažnju svom detetu, budite prisutni, spustite se na njihov nivo. Posmatrajte svoje dete od momenta kada se rodi. Ne da bi donosili zaključke o tome kakvo je, već da bi naučili da shvatate koje su to njegove emotivne i fizičke potrebe i odgovarajte na njih pravovremeno i konstantno. Ukoliko baš sad, u ovom momentu, nemate vremena, obratite se, objasnite i vratite se detetu kasnije.
VALIDACIJA
Pokazati detetu da razumete kako se oseća daje mu osećaj važnosti. Validirati osećanje znači imenovati ga i prihvatiti bez osude. Osećanja su OK, ali loše ponašanje nije. Na primer: “Znam da ne želiš da prestaneš da se igraš, a vreme je za spavanje”.
POVEZANOST
Konekcija ispred korekcije. Upravo ovo pravilo ističe grupa američkih pedijatara autora knjige “Pozitivna disciplina”. Edukatori upozoravaju da konekcija treba da usledi i posle korekcije, odnosno, da je bitno posle prolaska kroz izazovno ponašanje da se ponovo povežete sa detetom.
Povezanost daje maloj deci neophodan osećaj pripadnost i važnosti. Povezanost može da bude i disciplinska mera. Povezanost čini da se možete istovremeno postupati brižno i odlučno. Na primer: “Volim te, ali odgovor je ne”.
Komentari (0)